"To PiS pomniejsza sukcesy Polski" - Smolar o tym, co naprawdę niszczy wizerunek kraju

Wg prof. Aleksandra Smolara nowe zapisy ustawy o IPN, "to kij" , który będzie wykorzystywany do walki z ludźmi prezentującymi poglądy inne od obowiązujących. Bo - jak mówił gość TOK FM - problemem nie jest kwestia ścigania za określenie "polskie obozy koncentracyjne".

Projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej doprowadził do zaostrzenia relacji polsko-izraelskich. Nowe przepisy pozwalają na karanie za obarczanie "państwa polskiego" i Polaków winą za współudział w zbrodniach nazistów podczas II wojny światowej.

Ale propozycje nie dotyczą jedynie Holocaustu. Bo wcześniej zapisy nowelizacji doprowadziły do zaognienia relacji polsko-ukraińskich. W projekcie znajdują się bowiem zapisy dotyczące ścigania osób negujących zbrodnie ukraińskich nacjonalistów. 

Polska jest niesprawiedliwie oceniana przez to, że obozy koncentracyjne znajdowały się na terenie naszego kraju.

- We Francji nikt by nie pomyślał, że były polskie obozy koncentracyjne. Warto zerknąć na to, co robią teraz Niemcy w związku z dniem Holocaustu, czy premier austriacki - oni mówią o niebezpieczeństwach nacjonalizmu nie w Polsce, tylko w ich krajach. Nie ma żadnej kampanii antypolskiej. Polska zdobyła popularność i prestiż m.in. dzięki Solidarności i udanej transformacji. Ten rząd jak tylko może pomniejsza te sukcesy m.in niszcząc reputację systemu sądowniczego. Przecież to jest bez porównania gorsze - tłumaczył profesor Aleksander Smolar.

- To horrendum, że próbuje się izolować Ukrainę, która jest przedmiotem agresji rosyjskich. To polityka obłąkana –  ocenił w "Poranku Radia TOK FM" prof. Aleksander Smolar.

Zdaniem prezesa fundacji Batorego, celem nowelizacji jest to, "by nie dopuszczać do głosu tych, którzy w języku prezesa i jego zwolenników, szerzą 'pedagogikę wstydu': mówią o tych nie najładniejszych kartach naszej historii".

"Żerują na strachu"

Jak podkreślił prof Smolar w rozmowie z Dominiką Wielowieyską, w przygotowanych przepisach najważniejsza nie jest wcale - jak zapowiadano - walka z tymi, którzy używają kłamliwego określenia "polskie obozy koncentracyjne".

Przeczytaj też : "Profesor z PAN: Apeluję do nauczycieli, żeby nie chodzili na takie konferencje. Indoktrynacja">>>

Niebezpieczny jest zapis dotyczący karania za obarczanie winą za zbrodnie Polaków, czy też za negowanie zbrodni "ukraińskich nacjonalistów". Bo to może oznaczać ściganie ludzi, którzy mówią o tym, że Żydów w Jedwabnem zamordowali Polacy.

-  To jest bardzo niebezpieczna, jak jest kij, to będą tacy którzy będą się nim posługiwać. Będziemy mieli teraz tysiące wariatów, którzy zaktywizowali się niesłychanie w internecie, którzy będą składać doniesienia do sądów - mówił prof. Smolar. I podkreślił, że pomysłodawcy nowelizacji "próbują zakrzyczeć, nie dopuścić do formułowania sądów" na temat "nikczemnych" działań niektórych Polaków w czasie II wojny światowej.

- To żerowanie na pewnych obawach Polaków, że inni źle o nas myślą. Żerowanie przez nacjonalistyczną partię. Jednym z najpoważniejszych kapitałów, na którym żeruje PiS  jest strach - uważa gość "Poranka Radia TOK FM".

"PiS obudziło demony antysemityzmu" - Wielowieyska przypomina wypowiedzi min.Zalewskiej, prezesa IPN i Macierewicza>>>

Całej rozmowy Dominiki Wielowieyskiej z prof Aleksandrem Smolarem wysłuchać można dzięki podcastowi:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (93)
Prof. Smolar: Chodzi o to, by nie dopuszczać do głosu tych, którzy szerzą "pedagogikę wstydu"
Zaloguj się
 • 4ch44

  Oceniono 17 razy 9

  wygoogluj:
  1. Ustawa 447 kongersu USA
  2. Deklaracja Terezin 2009
  jak chcesz zobaczyc kontekst historyczny:
  3: Izraela Singer Światowy Kongresu Żydów w Buenos Aires

 • amk64

  Oceniono 23 razy 7

  Żadne państwo na świecie - a jest kilka którym by się przydała - nie zna pojęcia: "pedagogika wstydu". Ponieważ żadne państwo na świecie nie ma interesu w upokarzaniu swoich własnych obywateli. A już chyba najmniej wstydu znajdziemy w Izraelu..

 • roboduo

  Oceniono 13 razy 5

  Nie wiem czy z tej ustawy wyniknie coś dobrego dla Polski ale dwie pozytywne kwestie już teraz się uwidoczniły:
  1. okazało się kto tak naprawdę stoi za szerzeniem sformułowania "polskie obozy zgłady"
  2. wychodzi pomalutku na jaw komu zależy na Polsce i jest przyzwoitym człowiekiem a kto jest ka...nalią.
  A to dopiero zaledwie trzeci dzień od uchwalenia ustawy ...

 • wolverine_14

  Oceniono 39 razy 5

  Ahhh, not tak Smolar, prezes fundacji Batorego, tej finansowanej przez Sorosa, zresztą tak samo jak gazetka...

  Nie ma to jak neutralni i obiektywni komentatorzy.

 • kawabis

  Oceniono 11 razy 3

  Palestyńczycy mówią, że Izraelskie wojsko kojarzy im się z SS, co na to Smolar?

 • exspres

  Oceniono 15 razy 3

  Nie może być tak, że cierpienia innych narodów będą tylko przypisem do cierpienia żydowskiego

 • dert4

  Oceniono 23 razy 3

  no tak, teraz Wielowiejska, Smolar, Passent, Blumsztajn walczą na pierwszej linii frontu.
  Sami Prawdziwi Polacy.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystkie radiowe i telewizyjne dyskusje dotyczące zmian w ustawie o IPN, powinny przede wszystkim opierać się na treści artykułu 55a, a w szczególności na drugiej jego części zaczynającej się od słów „lub za inne przestępstwa …”:

  1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

  Oczekiwałabym od wybitnych prawników oceny prawnej artykułu 55a.

  Burza wywołana przez rozemocjonowanych ideologicznie komentatorów czyni piekło. A ściślej mówiąc pogłębia istniejące już piekło.

 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczyński przyjął RexaTillersona w bunkrze na Nowogrodzkiej. Pan Tillerson był pod wrazeniem, jak prowadzili go obok zakładów repasacji pończoch, zakładu usług kominiarskich, zamienników części samochodowych, zaczym trafił do bunkra bacy. Niczym do Bin Ladena.
  - Aleś się pan zabunkrował ! powiedział na wstępie pan Tillerson. Te wszystkie biznesy to pana
  są ? Ma pan jeszcze czas na intrygi polityczne ? Całe szczęście, ze Brudziński wybił bacy z głowy przyjęcia Sekretarza Stanu USA w łózku w altance na Zoliborzu. Baca wyantycypował, ze jak Tillerson zobaczy go w łózku, pomyśli ze chory, i nie będzie go opierda&ał za Ziobre i jego sądy. Nie udało się. Tillerson przytomnie zauwazył, czego pan się tak boi ? ma pan policję WOT, prokuraturę, sądy, bunkier, niczym jakiś afrykański warazka. Przesłanie było krótkie, bo pan Tillerson nie znosi smrodu kotów. Jak będziesz podskakiwał Niemcom i Francji, gaz stop. wojska amerykańskie stop. baterie Patriot stop. Boeningi dla LOT-u stop. Nowe maszyny dla ciebie do repasacji pończoch stop. Podziałało, baca wydał swoim marionetkom polecenie ocieplania wizerunku Betlejem nad Wisłą. Zaczęli jak w stadninach koni, zdarza się. Ustawa IPN, cały świat boki zrywa ze śmiechu, jak po dobrym dowcipie Benny Hilla. Przeciez wszyscy Polacy wiedzą, ze Zydzi sami na widok Polaka bili głowami w mur, walili o asfalt. Oddawali swoje kamienice i zakłady produkcyjne Polakom, biedniejsi darowali swoje jedyne buty skórzane, płaszcze z futrzanymi kołnierzami, niemodne pierścionki i sygnety rodowe ze złota, niektórzy postanawiali jeśc do końca zycia zupę i pozbywali się dobrowolnie swoich juz niepotrzebnych złotych zębów. Masowo kupowali bilety PKP do Oświęcimia, bo tam miało byc ich miejsce. Jak świat moze w tę PiS-owską prawdę wątpic ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX