"O tym, że byli szmalcownicy przypomniał sam poseł PiS" - Kraśko o sednie sporu wokół ustawy IPN
- Jak mówimy o całym tym sporze, wokół nowelizacji ustawy o IPN, to chyba najwięcej warto mówić o edukacji. Warto żeby każdy choć raz w życiu odwiedził Auschwitz. Był choć przez chwilę w tym wstrząsającym miejscu - uważa Piotr Kraśko.
"Nie mamy żadnej racjonalnej polityki historycznej" - ocenia Ujazdowski>>>
Dla dziennikarza wizyta w byłym nazistowskim obozie zagłady, była jednym z najważniejszych doświadczeń. Przed laty pracując w "Wiadomościach" TVP prowadził wydanie specjalne programu nadawane właśnie z terenu Auschwitz-Birkenau.
- Pamiętam, jak musiałem przejść 100 metrów w trakcie trwania programu, od bramy do jednego z baraków. I to jest absolutnie wstrząsające doznanie, jak ponad 70 lat po wyzwoleniu obozu, ma się uczucie jakby w tym miejscu człowieka nadal oblepiało zło. Pamiętam opowieść jednej z ocalonych, jak więźniarka urodziła dziecko i niemal natychmiast esesman rzucił je na pożarcie swojemu psu. Przepraszam, że mówię tak wstrząsające rzeczy o poranku, ale może za mało o tym mówimy... Bo potem jacyś kretyni biegają po lasach przebrani w mundury SS i wznoszą toasty za Adolfa Hitlera - stwierdził gospodarz "Poranka Radia TOK FM".
"Dylematy narodowców: Kto gorszy 'niewdzięczny' Izrael czy kraje arabskie?">>>
Jak podkreślił Kraśko, "nikt mądry na świecie nie ma wątpliwości, że to były niemieckie nazistowskie obozy zagłady". I nikt nie kwestionuje bohaterstwa tych, którzy narażali życie swoje i swoich bliskich, by ratować Żydów.
- Żaden inny naród nie ma tylu przedstawicieli w gronie Sprawiedliwych w wśród Narodów Świata, jak Polacy. Ale jest też prawdą, co przypomniał ostatnio nie przedstawiciel opozycji, a Ryszard Czarnecki - dokonując tego kuriozalnego porównania wobec Róży Thun – że byli szmalcownicy. Nie jest wstydem dla 40-milionowego narodu, że byli także ludzie jak szmalcownicy, którzy dopuszczali się rzeczy strasznych i byli też ludzie, którzy brali udział w pogromach. To wstyd i hańba dla tych ludzi, którzy to zrobili. Ale byłoby wstydem dla państwa gdyby powstało wrażenie, że chce ono ukryć prawdę o tym albo że wręcz kryje tych, którzy dopuścili się podłości. I chyba o to tylko chodzi w sporze, o nowelizację ustawy o IPN - uważa dziennikarz.
Całego przeglądu pracy w "Poranku Radia TOK FM" można wysłuchać dzięki podcastowi:
DOSTĘP PREMIUM
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- Katowice. Wybuch gazu w kamienicy. Odnaleziono ciało drugiej z poszukiwanych kobiet
- Szkoła bez religii? "Wody w usta nabierać nie będziemy. Koniec z finansowaniem Kościoła z publicznych pieniędzy"
- Hospicjum to szansa
- Polak w Norwegii ze swojej magisterki może zrobić origami. Jak wygląda życie w norweskim raju?
- Wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem.
- 65-latek z Lublina chciał zarobić na kryptowalutach - stracił prawie 160 tys. zł
- Ukradli figury z plenerowej szachownicy. "Każdy chciał mieć takiego konia w pokoju"
- Zełenski i Szmyhal dziękują Polsce za decyzję w sprawie czołgów. "To mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa"
- Ruszają szkolenia Ukraińców na bojowych wozach piechoty Marder. Do Niemiec przybyli pierwsi żołnierze