Smutne fakty o leczeniu raka. Raport NIK: "Co roku Polska traci miasto wielkości Legnicy"

W Polsce leczy się raka znacznie mniej skutecznie niż w innych krajach UE. A już za siedem lat, jak wynika z raportu NIK, to nowotwory będą główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

W leczeniu nowotworów Polska musi gonić większość państw UE. Jak alarmuje NIK, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący walki z nowotworami. Z dokumentu wynika, że choć liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w Europie, to umieralność - dużo wyższa.

- Placówki zajmujące się leczeniem raka są rozproszone, a ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów jest zbyt mało  Niewystarczające  są też zasoby kadrowe lekarzy i  sprzętu do radioterapii, który w dodatku coraz bardziej się starzeje - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Z raportu wynika, że w naszym kraju na 100 tys. mieszkańców przypada 2,3 lekarzy onkologów i zaledwie "pół" onkologa dziecięcego.

embed

Z raportu wynika też, że Polak chorujący na raka mają ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii oraz terapii. - Eksperci zwracają uwagę, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, nie jest w ogóle refundowana w Polsce - podkreślił prezes NIK.

Umiera miasto wielkości Legnicy

W Polsce najniebezpieczniejszy jest rak płuc i jelita grubego. Wśród kobiet najwięcej zgonów wywołuje nowotwór piersi i szyjki macicy, a wśród mężczyzn: rak płuc i prostaty.

Co roku nowotwory są przyczyną śmierci ok 100 tysięcy Polaków. Jak porównuje NIK, "każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy".

A już za siedem lat takich zgonów będzie o 25 proc. więcej.

Karnowski chce się pozbyć serduszek WOŚP ze sprzętu. "Przecież nie chodzi o pałowanie">>>

Co zrobić, by sytuacja się poprawiła? Na pewno - bez specjalnych pieniędzy czy narodowych programów - można poprawić ogólny stan zdrowia Polaków. - Zdecydowana redukcja przyczyn raka, czyli palenie tytoniu, spożywania alkoholu, niewłaściwej diety i związanej z tym nadwagi. Potrzebne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie - przekonuje Kwiatkowski.

NIK sugeruje też, by w profilaktykę leczenia nowotworów i wczesną diagnozę włączeni zostali lekarze medycyny pracy oraz wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej.

Przeczytaj też: Smog truje polskie dzieci... w przedszkolach. Pierwszy taki raport>>>

TOK FM PREMIUM