Smutne fakty o leczeniu raka. Raport NIK: "Co roku Polska traci miasto wielkości Legnicy"

W Polsce leczy się raka znacznie mniej skutecznie niż w innych krajach UE. A już za siedem lat, jak wynika z raportu NIK, to nowotwory będą główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

W leczeniu nowotworów Polska musi gonić większość państw UE. Jak alarmuje NIK, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący walki z nowotworami. Z dokumentu wynika, że choć liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w Europie, to umieralność - dużo wyższa.

- Placówki zajmujące się leczeniem raka są rozproszone, a ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów jest zbyt mało  Niewystarczające  są też zasoby kadrowe lekarzy i  sprzętu do radioterapii, który w dodatku coraz bardziej się starzeje - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Z raportu wynika, że w naszym kraju na 100 tys. mieszkańców przypada 2,3 lekarzy onkologów i zaledwie "pół" onkologa dziecięcego.

embed

Z raportu wynika też, że Polak chorujący na raka mają ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii oraz terapii. - Eksperci zwracają uwagę, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, nie jest w ogóle refundowana w Polsce - podkreślił prezes NIK.

Umiera miasto wielkości Legnicy

W Polsce najniebezpieczniejszy jest rak płuc i jelita grubego. Wśród kobiet najwięcej zgonów wywołuje nowotwór piersi i szyjki macicy, a wśród mężczyzn: rak płuc i prostaty.

Co roku nowotwory są przyczyną śmierci ok 100 tysięcy Polaków. Jak porównuje NIK, "każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy".

A już za siedem lat takich zgonów będzie o 25 proc. więcej.

Karnowski chce się pozbyć serduszek WOŚP ze sprzętu. "Przecież nie chodzi o pałowanie">>>

Co zrobić, by sytuacja się poprawiła? Na pewno - bez specjalnych pieniędzy czy narodowych programów - można poprawić ogólny stan zdrowia Polaków. - Zdecydowana redukcja przyczyn raka, czyli palenie tytoniu, spożywania alkoholu, niewłaściwej diety i związanej z tym nadwagi. Potrzebne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie - przekonuje Kwiatkowski.

NIK sugeruje też, by w profilaktykę leczenia nowotworów i wczesną diagnozę włączeni zostali lekarze medycyny pracy oraz wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej.

Przeczytaj też: Smog truje polskie dzieci... w przedszkolach. Pierwszy taki raport>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Smutne fakty o leczeniu raka. Raport NIK: "Co roku Polska traci miasto wielkości Legnicy"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 6

  Katecheci w szkołach utrzymywani ze wspólnych podatków są ważniejsi.
  Na kapelanów i zastrzyki pieniędzy dla kurii też się kasa znajdzie.
  Nic tak bowiem nie leczy raka jak pokropienie miotełką.
  Dzięki temu nie tylko się nie umrze ale będzie się żyło wiecznie.

  Czy kiedyś to społeczeństwo dojdzie do wniosku, że zasilanie ze wspólnej kasy takich ludzi jak przedstawiciele KK jest równie niemoralne jak żądanie chociażby, by wróż Maciej był utrzymywany z naszych podatków?
  Osobiście rozumiem, że są ludzie którzy szukają oparcia u wróżek lub księży i nawet bardzo im zależy, by ich własne dzieci podzielały ich wiarę. Przyjmuję, że każdy ma prawo do uprawiania własnych dziwactw.
  Ale pieniądze zarobione przeze mnie i zabrane mi przez państwo wolałbym widzieć w placówkach onkologicznych dla dzieci a nie u magów i czarnoksiężników zapewniających ludzi o życiu wiecznym.

 • Oceniono 2 razy 2

  Bo tak u nas to wygląda. Wco w Poznaniu od wielu lat objęło badaniami profilaktycznymi całe rodziny z genem BRCA 1 i 2. A w tym roku na dalszą profilaktykę tego bardzo czestego raka w Wielkopolsce nie dostali pieniedzy. I setki pacjentów nie wie co ma dalej robić

 • bartooolooo

  Oceniono 1 raz 1

  Tragedia.
  Jak kto może, uciekać z tego mordoru.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Nowotwor jest choroba nieuleczalna, dodajmy chorobe, ktorej przyczyny pomimo wytezonej pracy milionow laboratoriow nie znamy. Skoro nie znamy przyczyn pozostaja dzialania pozorne i leczenie zachowawcze. W kilku rodzajach nowotworow nastapil pewien postep, ale do dzis nie mamy znacznika stanu chorobowego wiec najskuteczniejsza walka z postacia zlosliwa jest hospicjum i jak ktos tu napisal pokropienie miotelka.

 • agnieszka.truszkowska

  Oceniono 1 raz -1

  Nowotwory są jak nałogi to odpowiedz na problemy: brak odpowiedniej pracy, cywilizację, stres, czasem to zapis w genach, czasem tryb życia.
  I można się z tego wyleczyć dietą, profilaktyką, medytacją, bio energią.Wiele osób decenia produkty z Morza Martwego np. dr.nona, inni wierzą w moc ziół...napewno po samej analizie podstawowej krwi nic się nie dowiemy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX