"PiS nie jest spadkobiercą idei Lecha Kaczyńskiego. Rujnuje relacje z Ukrainą i Żydami"

- Może jakaś refleksja się pojawi u prezydenta Dudy. Mam nadzieję, że prezydent tę ustawę zawetuje - mówiła Dominika Wielowieyska w TOK FM. Zdaniem dziennikarki, PiS niszczy dorobek Lecha Kaczyńskiego zaogniając relacje z Ukrainą i Żydami.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że politycy PiS nie są spadkobiercami idei Lecha Kaczyńskiego. Wręcz przeciwnie - rujnują to, co on zrobił jeśli chodzi o stosunki polsko-ukraińskie i polsko-izraelskie. Nie bez przyczyny kiedyś o. Tadeusz Rydzyk nazwał "bardzo uprzejmie" prezydenta Kaczyńskiego "oszustem". Właśnie chodziło o kwestie polsko-żydowskie – przypomniała Dominika Wielowieyska w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem dziennikarki, szansa na uratowanie wizerunku leży w rękach prezydenta. Andrzej Duda ma niewiele ponad dwa tygodnie, by podjąć decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, która została w czwartek przyjęta przez senatorów.

- Może jakaś refleksja się pojawi u prezydenta Dudy. Mam nadzieję, że prezydent tę ustawę zawetuje, by ten niedobry rozdział polskiej dyplomacji zamknąć - mówiła Wielowieyska.

Duchy antysemityzmu

Według sondażu publikowanego dziś w "Rzeczpospolitej", wejścia nowelizacji ustawy o IPN w życie chce 36 proc. ankietowanych Polaków, a 39 proc. badanych uważa, że kontrowersyjną ustawę należy wstrzymać.

Dla Dominiki Wielowieyskiej sprawa nowelizacji przepisów o IPN pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość obudziło "demony antysemityzmu".

- Coś, co mną absolutnie wstrząsnęło, to okładka tygodnia "Sieci". Spróbuję to opisać – na okładce mamy Jarosława Kaczyńskiego i Benjamina Netanjahu. „Kulisy operacji przeciw Polsce. W grze jest nie tylko Izrael, chcą nas złamać. Chodzi i suwerenność, prawdę i pieniądze. Co zrobi Kaczyński?", a w tle ogień, Merkel, Trump...To mnie oburza, bo przywołuje stare klisze – że nie chodzi o ofiary Holocaustu skrzywdzone przez Polaków, tylko że chodzi o pieniądze. To okładka obliczona na to, by wszyscy antysemici pobiegli do kiosku i kupili ten tygodnik. To kolejny etap przywoływania polskiego antysemityzmu – oceniła gospodyni "Poranka Radia TOK FM".

Przegląd prasy Dominiki Wielowieyskiej w "Poranku Radia TOK FM" można wysłuchać   tu:

DOSTĘP PREMIUM