"To schizofrenia prawna" - konstytucjonalista o decyzji prezydenta Dudy ws. ustawy o IPN

- To najgorsza z możliwych decyzji - ocenił w TOK FM konstytucjonalista dr Ryszard Balicki. Prezydent Duda ogłosił, że nowelizację ustawy o IPN podpisze, a potem skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie ma zaskoczenia, prezydent zgodnie z oczekiwaniami obozu rządzącego podpisał kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN. Przepisy wchodzą więc w życie. Ale Andrzej Duda poinformował też, że po podpisaniu skieruje ustawę do TK. Chodzi m.in. o zbadanie, czy wolność słowa nie jest "w sposób nieuprawniony" ograniczona nowymi przepisami.

-  Moim zdaniem to najgorsza z możliwych decyzji. Bo prezydent jako strażnik Konstytucji winien chronić zgodności prawa z Konstytucją, a w obecnej sytuacji jednocześnie prezydent podpisuje nowelizację - czyli stwierdza swoim podpisem, że to akt prawny zgodny z konstytucją - ale jednocześnie mówi, że ma uzasadnione wątpliwości i kieruje sprawę do TK. To schizofrenia prawna. Tak się nie postępuje. To nie jest godne prezydenta, który powinien stać na straży Konstytucji - komentował w TOK FM konstytucjonalista dr Ryszard Balicki.

Zdaniem prawnika z Uniwersytetu Wrocławskiego, prezydent Duda zachował się jak polityk, "który szuka wyjścia z trudnej sytuacji politycznej, w której znalazła się określona siła polityczna".

Przepisy tylko na papierze

Jak ocenił dr Balicki, podpisane dziś przez Andrzeja Dudę przepisy nie są bronią, którą skutecznie można walczyć z tymi, którzy używają określenia "polskie obozy śmierci".

- Nawet, jeśli będziemy wszczynać postępowania przeciwko obywatelom innych państw, to będziemy musieli występować o pomoc prawną, ze strony tego obcego państwa. A wtedy zapewne odpowiedź będzie żadna, albo że nie udzielą nam pomocy. Więc nasze postępowanie będzie musiało ulec zamknięciu.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada, przypomnijmy, karę do trzech lat więzienia za publiczne przypisywanie Polakom odpowiedzialności, między innymi, za zbrodnie popełnione przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej.

- Nawet jeśli zakładamy, że ustawodawca miał dobre cele, to ich wykonanie było najbardziej skandaliczne. A niestety, prezydent swoja koniunkturalną decyzją wpisał się w nurt tych złych decyzji, które będą miały bardzo zły skutek dla Polski - podsumował dr Ryszard Balicki.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (76)
"To schizofrenia prawna" - konstytucjonalista o decyzji prezydenta Dudy ws. ustawy o IPN
Zaloguj się
 • honkers

  Oceniono 19 razy 15

  Duda udowodnił, nie po raz pierwszy, że nadanie my tytułu mgr i następnie dr prawa przez UJ było jedną z najgorszych decyzji tej uczelni. I teraz dr prawa, wysyła podpisaną już niekonstytucyjną ustawkę do niekompetentnej z łaski Kaczyńskiego prezeski TK mgr prawa o sprawdzenie zgodności ? Kpina z demokracji i z Polski.

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 11

  Z całym szacunkiem panie Profesorze, schizofrenia jest zjawiskiem powszechnym w tym nierządzie. Nie ma zaskoczenia.
  "Kolega" po fachu Olszewski właśnie takie chorowite stany Dudzie zalecił.

 • 123waz

  Oceniono 13 razy 11

  Uniwersytet jagieloński powinien zwolnić miejsce , które trzymają dla pana Dudy. UJ powinien odebrać AD doktorat z prawa. to powinni juz zrobić dawno, ..

 • wan20_3

  Oceniono 15 razy 11

  Panie profesorze niejaki Duduś dawno przestał być strażnikiem konstytucji, on od początku jest destruktorem konstytucji.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 11 razy 11

  Kiedyś Guguś nie zauważy, że podpisuje wyrok na siebie.
  A "talent" aktorski, będzie mógł rozwijać w ośrodku za kratami.

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 10

  Bardzo rozważna opinia.Podejrzewam jednak,że prof.Balicki nie wziął pod uwagę fundamentalnej przesłanki jaką jest całkowita niesamodzielność Dudy.

 • pn-ski

  Oceniono 16 razy 10

  Ta ustawa jest potrzebna pisowi na użytek wewnętrzny - nie dopuścić do powstawania takich filmów jak "Ida", do wydawania takich książek , jak "Sąsiedzi". Po prostu cenzura, jak niegdyś na Mysiej.
  Sprawa zwrotu "polskie obozy śmierci" jest pretekstem, gdyż dopóki PiS nie narobił wrzasku, każdy traktował ten zwrot geograficznie, począwszy od samego Karskiego. On używał tego zwrotu, a po nim Amerykanie - ale znaczenie było jasne.
  Dla usankcjonowania cenzury w Polsce PiS złożył w ofierze dobre stosunki z Izraelem i USA - widać prezes uznał, ze to się w sumie jakoś opłaci.

 • benek231

  Oceniono 9 razy 9

  Du*a jest bardzo sprytny. Prawie tak jak pewna panienka, ktora dzielnie wybronila swa cnote, w zamian robiac chlopakowi loda.

 • ryslew2061

  Oceniono 13 razy 9

  PREZYDENT! Tak żałosnego Mister Nobody polska polityka nie miała i więcej mieć nie będzie. Takie rozwiązanie powinno być niemożliwe konstytucyjnie! Co to jest? "Chciałbym, ale boję się"? Albo się zgadzam z ustawą i podpisuję ją, albo się nie zgadzam i zwracam do Sejmu lub kieruję do Trybunału. Fircyk, a nie prezydent!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX