"Dyplomacja RP zmarła. Partnerzy patrzą na nas ze zdumieniem" - komentują byli ambasadorzy

- W MSZ pisano analizy, które wskazywałby na niekorzystny międzynarodowy kontekst ust. o IPN i możliwość skłócenia nas z głównymi partnerami. Ta polityka międzynarodowa jest zakładnikiem w politycznej grze jednego człowieka - ocenił w TOK FM płk rez. Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie.

Prezydent nie posłuchał byłych dyplomatów, którzy apelowali o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o IPN. Andrzej Duda podpisze dokument, a potem skieruje go do Trybunału Konstytucyjnego.

- To takie trochę strusie rozwiązanie. Było prawie pewne, że ustawa zostanie podpisana; słowo pewnie przez bardzo mało „p”. I pewnie prawnicy poradzili, żeby jakiś ukłon w stosunku do krytyków wykonać i tym ukłonem jest odłożenie sprawy może nie ad calendas Graecas.... ale wiemy jak działa TK - komentował w TOK FM Paweł Dobrowolski, były ambasador RP w Kanadzie i na Cyprze.

Dobrowolski jest wśród sygnatariuszy listu otwartego dyplomatów. Tak jak płk rez. Piotr Łukasiewicz - były ambasador RP w Afganistanie oraz b. attaché obrony w Afganistanie i Pakistanie.

- Jesteśmy ex dyplomatami, próbujemy analizować z merytorycznego punktu widzenia sytuację, która jest skrajnie nieracjonalną pod względem merytorycznym. Otóż dyplomacja w nieprawdopodobny sposób stała się dziś zakładnikiem polityki. Takiej polityki, która gra na emocjach, na podziały. A taką politykę PiS uprawia –mówił płk Łukasiewicz.

Jak podkreślił, nie jest tajemnicą, że MSZ ostrzegało przed międzynarodowymi konsekwencjami przyjęcia kontrowersyjnych przepisów. - Wiemy, że pisano analizy, które wskazywałby na niekorzystny kontekst międzynarodowy i możliwość skłócenia nas z głównymi partnerami. Ale polityka międzynarodowa jest zakładnikiem w politycznej jednego człowieka. I tutaj wszelkiego rodzaju próby analizy merytorycznej, dyplomatycznej wydają się nieadekwatne.

Nie ma czegoś takiego jak dyplomacja RP

Diagnoza postawiona w TOK FM przez Pawła Dobrowolskiego była jednoznaczna. - Dyplomacja RP zmarła, nie ma czegoś takiego. Rzeczywiście wydaje się, że rzecz jest niezwykła, że państwo polskie nie potrzebuje polityki zagranicznej.

Czytaj też: "Nie wierzę w Andrzeja Dudę" - przyznał były premier>>>

Były ambasador przyznał, że w ciągu trwającej 25 lat kariery dyplomaty spotykał się z przypadkami użycia - głownie w mediach - określenia "polskie obozy śmierci". I zawsze sprawnie interweniowano w tej sprawie

- Są pewne stereotypy, które sami podsycamy - np. stereotyp polskiego antysemityzmu. I obecny obóz polityczny na tym także buduje teorię wroga. PiS musi mieć wroga. A w polityce międzynarodowej mamy już tylko wrogów, partnerów którzy patrzą na nas ze zdumieniem.

"To czysta polityka"

Jak ocenił gość Mikołaja Lizuta, obecna władza gra "kartą ksenofobii, nacjonalizmu, konfliktu". -  A za to się płaci. I my już zaczynamy płacić, bo dziś trudno znaleźć na świecie przyjaciół Polski - uważa były ambasador

Zdaniem płk rez. Piotra Łukasiewicza, sprawa nowelizacji ustawy o IPN to czysta polityka.

-  Centrala polityczna, prezes Kaczyński zignorował sygnały ze strony MSZ  i poszedł na starcie. A to dzisiejsze podpisanie ustawy też traktuję jak czystą politykę. Zwrócenie się do elektoratu bardzo mocno pobudzonego godnościowo. Bo dużym elektoratem PIS jest elektorat przemocowy, którego wzmożenie godnościowe skierowane jest przeciwko grupom słabszych. Mieliśmy, w czasie kampanii wyborczej, haniebne słowa prezesa Kaczyńskiego o pierwotniakach i pasożytach w czasie kampanii - przypomniał były ambasador w Afganistanie.

Całej rozmowy Mikołaja Lizuta z Pawłem Dobrowolskim i Piotrem Łukasiewiczem wysłuchasz tu:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (65)
"Dyplomacja RP zmarła. Partnerzy patrzą na nas ze zdumieniem" - komentują byli ambasadorzy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 20 razy 12

  Kiedy rządzą chamy reprezentujący w Parlamencie interesy motłochu - to dyplomacja jest również dyplomacją chamów, czyli brakiem dyplomacji ...

 • 1963mw

  Oceniono 10 razy 6

  Wyznawcy sekty smoleńsko-katolickiej i wyborcy PiSu, to ludek oczadziały, wychowany na darmowych mszach, procesjach i pielgrzymkach. Gardzą wszystkim innym niż oni sami, nie mówiąc o czarnych, żydach, cyganach, innowiercach, muzułmanach, kalekach, homo, lesbo, ateistach itd.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 5

  Poprzednik Kaczyńskiego - Lepper - mówił "Wersalu tu więcej nie będzie". Obawiam się że miał rację...

 • ablewski1961nz

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli jeszcze jakiś pisowski upośledzeniec nie wie, jak parę wieków temu straciliśmy niepodległość, to właśnie tak jak robią teraz niedorozwoje pi...wate.

 • sunzi15

  Oceniono 4 razy 4

  Jest znacznie gorzej, co uszlo uwadze politykom,
  publcystom, znacznej czesci spoleczenstwa:
  RZECZYPOSPOLITA ZMARLA - zostala ZAMORDOWANA
  przez kato-nazistowska bande.
  "Wszystkim sie zdawalo, ze Wojski wciaz gra jeszcze,
  a to echo gralo"

 • tlen69

  Oceniono 3 razy 3

  Konstytucja, przestrzeganie jej i  praworządności oraz demokracji to nasze WIZY dla wiarygodności w świecie. Bez dyplomatycznej polityki międzynarodowej, nasza wolność, ale też suwerenność może być zagrożona ?
  Politycy PiS winni znać HISTORIĘ. W 1918 r. o Niepodległość Polski zabiegał świat ? Także w latach osiemdziesiątych o wyzwolenie Polski w 1989 r. również wspierał nas świat ?
  Abdykacja, unik, ucieczka?, To nie tak postępuje prezydent Polski - europejskiego kraju ?!!! Politycy PiS wstydźcie się za brak odpowiedzialności za przyszłość Polski, za naszą reputację, za wielki etos i wysiłek za narażanie nas na izolację?!!      Smuci i  wkurza to, jak władze PiS niszczą naszą reputację w kraju i w świecie!
  Po podpisaniu noweli kontrowersyjnej ustawy IPN  6 lutego 2018 r. i równoczesne skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego (fasadowego i nieprawidłowego)  prezydent Andrzej Duda stworzył Polsce kolejne wielkie problemy międzynarodowe i brak szansy na "wyjście z twarzą"? Jest to niepotrzebny i prowadzony w sposób emocjonalny, cyniczny spór władz PiS  z Polakami i światem?
  Ta dzisiejsza chaotyczna sytuacja prawna i międzynarodowa, jak w MATRIXIE  potwierdza wielkie nieszczęście z powodu łamania konstytucji, gdy prezydent A.Duda nie przyjął ślubowania od wybranych 3 sędziów TK w dniu 8 października 2015 r. na wakaty,  od 7 listopada 2015 r. ? PiS zawłaszczył TK ?! Dało to powód dla PiS  podejmowania niekonstytucyjnych uchwał i odwołujących i powołujących sędziów DUBLERÓW w grudniu 2015 r. , a w 2017 r. sędziów DUBLERÓW BIS z PiS ???!

 • fields1

  Oceniono 4 razy 2

  Wyobrażacie sobie Polaka na czele izraelskiego MSZ ? Albo nawet Francuza, Anglika nie mówiąc o Palestyńczyku. A teraz porównajcie to z Polską...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX