"Dlaczego wstrzymaliście się od głosu?". A Gasiuk-Pihowicz tłumaczy, że nie da się linczować

- Baliście się, że PiS powie, że nie jesteście patriotami? - pytał w TOK FM Piotr Kraśko Kamilę Gasiuk-Pihowicz. Chodzi o sejmowe głosowanie ws. IPN - większość posłów Nowoczesnej wstrzymało się od głosu. Szefowa klubu Nowoczesnej powtarzała jak mantrę, że "PiS i Kukiz'15 zakładają maski fałszywego patriotyzmu", a ona nie da się "linczować za błędy PiS".

Kamila Gasiuk-Pihowicz ubolewa, że na skutek nowelizacji ustawy o IPN znacząco pogorszyła się międzynarodowa pozycja Polski. A winą za to obarczyła rządzących. - Odbudowanie naszych relacji międzynarodowych będzie procesem bardzo bardzo długim - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

- Dlaczego głos opozycji właściwie nie był słyszany w tej sprawie? Można mieć wrażenie, że opozycja bala się coś głośniej powiedzieć, bo nie chciała do siebie zniechęcić i być posądzoną o to, że postępuje antypolsko, bo tak by to PiS przedstawił - ocenił gospodarz programu Piotr Kraśko.

Większość posłów Nowoczesnej - podobnie jak PO - wstrzymało się od głosu, w czasie sejmowego głosowania nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy o IPN, do którego doszło blisko dwa tygodnie temu.

- Są zastawiane przez PIS pułapki które polegają na tym, że nawet jeśli ustawom przyświeca dobry cel – jak wyeliminowanie z debaty krzywdzącego sformułowania „polskie obozy śmierci” – to formuła jest dalece niedoprecyzowana. Zwróćmy uwagę na harmonogram prac, a tutaj było jak zwykle po pisowsku: prace przebiegały w sposób bardzo szybki - stwierdziła posłanka. I podkreśliła, że "nie da się biczować za błędy PiS".

Bubel prawny

Piotr Kraśko dopytywał: "dlaczego państwo się wstrzymali", "jak ktoś się wstrzymuje od głosu, to tak jakbym powiedział – jest mi to obojętne".

- Gdyby prawo było stanowione w sposób zgodny z regułami, to byłby czas i na konsultacje i na rozmowy. Ale niestety prawo w polskim parlamencie nie po raz pierwszy stanowione jest w sposób ekspresowy, pisowski.

Czytaj też: "To schizofrenia prawna" - konstytucjonalista o decyzji prezydenta Dudy ws. ustawy o IPN>>>

Taka odpowiedź posłanki Gasiuk-Pihowicz sprowokowała Piotra Kraśkę do zapytania, po raz kolejny, o wstrzymywanie się od głosu. - Czy to nie jest czas, w którym nie wypada wstrzymywać się od głosu? Mówimy o ważnej sprawie, pani mówi o sposobie procedowania, a ikona prawicy Jan Olszewski ocenia, że to bubel prawny.... A państwo się wstrzymali. Tego nie rozumiem.

- Nie będę się dawała linczować za błędy PiS - zaczęła szefowa klubu Nowoczesnej. - Ale niech się pani da zlinczować za błędy Nowoczesnej, a nie PiS - ripostował gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Posłanka po raz kolejny powtórzyła, że wg Nowoczesnej trzeba walczyć z "krzywdzącym określeniem 'polskie obozy śmierci'", ale ustawa jest "nieprecyzyjna, niedoskonała".

- Dalej nie wiem, dlaczego się wstrzymaliście. Bo to tak, jakby było wam obojętne. To czas próby: jesteś po tej albo po drugiej stronie. Nie rozumiem, po co posłowie w Sejmie, jak się wstrzymują? - dopytywał dziennikarz.

- To oczywista reakcja opozycji, w sytuacji którą mamy. To jeden z przycisków, które mamy, który mówi, że nawet jeśli zależy nam na wyeliminowaniu krzywdzącego określenia „polskie obozy śmierci”, to treść ustawy była dalece nieprecyzyjna. Nie jest nam obojętne. Mamy do czynienia z sytuacją, że PiS i Kukiz zakładają maski fałszywego patriotyzmu. A my uważamy,  że nie można wchodzić w tę fałszywą licytację dotyczącą patriotyzmu

"Czy mogę dokończyć?"

Gospodarz "Poranka Radia TOK FM" nie ustępował: - Baliście się, że PiS powie, że nie jesteście patriotami?

- Chciałaby jeszcze  raz odpowiedzieć na to pytanie: uważaliśmy, że wstrzymanie się  od głosu, niewchodzenie w tę fałszywą licytację na patriotyzm pomiędzy PiS i Kukizem będzie najlepszą opcją - tłumaczyła po raz kolejny Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

- A ja ma wrażenie, że to kunktatorstwo - przerwał jej Piotr Kraśko. - Czy mogę dokończyć wypowiedź? W sytuacji w której uważamy, że cel ustawy, którym jest wyeliminowanie krzywdzącego sformułowania „polskie obozy śmierci” jest dobre, ale forma i treść tej ustawy są niedopracowane - powtórzyła jak mantrę szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej.

""Posprzątane. Trzeba szufelkę znaleźć, by wynieść resztki" - Lewicka bezlitośnie o Nowoczesnej>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
"To czas próby. Dlaczego się wstrzymaliście od głosu ws. IPN?". Odpowiedzią Gasiuk-Pihowicz były wyuczone frazy
Zaloguj się
 • wujojano

  Oceniono 20 razy 8

  Ze smutkiem przyznaję, że opozycja kolejny raz dała ciała. Pani Pihowicz-Gasiuk, do której mam sporo sympatii, teraz deklaruje, że nie da się zlinczować, a wcześniej dała się zaszantażować. Prawda jest taka, że nieprecyzyjne zapisy nie są żadnym błędem, lecz zostały wprowadzone jak najbardziej celowo - co opozycja powinna była wychwycić.

 • oczy_argusa

  Oceniono 21 razy 7

  Blah, blah, blah... Ustawę posłanka przeczytała juz po głosowaniu? Nie znała jej wcześniej, nie oponowała przeciw nieprecyzyjnym zapisom? Szum w sprawach ustaw "sądowych" trwał na długo przed ich uchwaleniem. Nowelizacja ustawy o IPN była procedowana w Sejmie ponad rok. Teraz się szanowna pani obudziła? Jak zwykle z ręką w nocniku?

 • konfuziussagt

  Oceniono 7 razy 5

  NS Partei PiS zrobil z parlamentu narzedzie
  zamachu stanu i parawan do NIELEGALNEJ zmiany ustroju.
  Konstytucje zdeptal i nie liczac sie z nikim i niczym
  autorytarnie zarzadza Polska.

  Hitler do wladzy absolutnej doszedl poprzez Ermächtigungsgesetz,
  do uchwalenia ktorego uzyskal konstytucyjna wiekszosc
  2/3 glosow (z poparciem katolickiego "Centrum").

  PiS, nie majac wiekszosci niezbednej do zmian ustrojowych/konstytucyjnych
  lamiac Konstytucje, , droga zamachu stanu, usiluje zmieniac ustroj,
  niszczac fundamenty i konstrukcje Rzeczypospolitej zwyklymi
  rozporzadzeniami, przyklepywanymi przez dyspozycyjnych
  PSEUDOPARLAMENTARZYSTOW i lamiacego Konstytucje tudziez przysiege
  pelniacego funkcje prezydenta.

  Opozycja, ktorej podstawowa rola i uprawnieniem jest decydowanie
  o przestrzeganiu Konstytucji i zachowaniu pryncypiow ustrojowych,
  jest przez PRZESTEPCZA SZAJKE PiS-Nierzadu ignorowana,
  jakby jej nie bylo i sluzy jedynie za statystow
  kryminalnego amoku PiS.

  Uczestniczenie w tym przestepczym procederze PiS
  nie ma dla opozycji sensu.

  Sens ma ZANEGOWANIE NIELEGALNYCH zmian ustrojowych,
  dokonywanych PSEUDOUSTAWAMI PiS, stwierdzenie ich BEZPRAWNOSCI
  i wezwanie calego panstwa i spoleczenstwa do ich bojkotu
  z akcja protestacyjna do skutku,
  czyli PRZYWROCENIA PORZADKU KONSTYTUCYJNEGO
  i postawienia winnych przestepstw przeciwko Rzeczypospolitej
  przed sadami i ich przykladnego ukarania.

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 5

  Całe szczęście, że w wyborach samorządowych startuję komitety obywatelskie i osoby niezależne bo by nie było na kogo głosować.

 • 174pit

  Oceniono 8 razy 4

  Z cała sympatią i szacunkiem dla Pani poseł. To stanowisko posłów opozycji jest nie do obrony.

  Czas zrozumieć, że z dojściem PiS-u do władzy walka polityczna weszła w fazę walki na symbole. Niestety opozycja przegrywa - nie tylko z PiS-em, ale także z wyborcami.

 • sailor2016

  Oceniono 8 razy 4

  Jak patrzę na tą całą pseudo opozycję to mnie zgroza ogarnia. Mam wrażenie, że zarówno PO jak i Nowoczesna robią wszytko aby piSS wygrał następne wybory.

 • sailor2016

  Oceniono 14 razy 4

  Nowoczesna się już wcześniej skompromitowała i dalej się kompromituje.

 • lisstom

  Oceniono 9 razy 3

  Redaktor Kraśko pyta:
  >>> "dlaczego państwo się wstrzymali" ?

  Panie Kraśko, dam Panu taki przykład.
  Powiedzmy, że partia pis postanowi (a kto im zabroni?) podjąć taką uchwałę, że dziadek Pana Redaktora był dobry Polak i wielki patriota, ale babcia Pana Redaktora była wielka ladacznica - to co Pan zrobi?
  Jest Pan za? - to popierasz Pan rzucanie obelg na własną babcię!
  Jest Pan przeciw? - to Pan twierdzisz, że Pana dziadek był zły Polak, nie-patriota, znaczy zdrajca albo odszczepieniec.

  Takie są właśnie te ustawy i uchwały pisu.
  Kłamstwo i bzdura przeplata się notorycznie z prawdą.
  Sens - z bezsensem i głupotą.
  Pisowsko-kukizowska maszynka do głosowania przyklepie wszystko, jak leci, bez słowa.
  Od takich ustaw trzeba się trzymać z daleka, bo inaczej sekta unurza naiwnego człowieka w wychodku, w którym sama lubi przebywać.

 • sailor2016

  Oceniono 13 razy 3

  Jak słyszę ten bełkot opozycji to mam wrażenie, że Kaczyński im czegoś dosypuje do herbaty albo do kanapek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX