Ataki fizyczne na Ukraińców w całej Polsce. Piotr Tyma o nienawiści: To nie jest tylko internet

- Nie tylko odżywają stare stereotypy na temat Ukraińców, ale powstają nowe - mówił w Poranku TOK FM Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, który był gościem Jacka Żakowskiego. Tyma jest redaktorem raportu "Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce".

Jacek Żakowski rozpoczął rozmowę od informacji, że wczoraj sąd skazał mieszkańca powiatu świdnickiego za napaść na tle narodowościowym. Mężczyzna pobił na klatce schodowej swojego sąsiada, Ukraińca. Napastnik został skazany na rok więzienia. Jacek Żakowski zapytał, czy napaści Polaków na Ukraińców to częste sytuacje, czy wyjątki eksponowane przez media.

- W ostatnich latach te zjawiska narastają - mówił Piotr Tyma odnosząc się do przejawów nienawiści na tle narodowościowym. - Z jednej strony jest to wrogość i nienawiść słowna. Dotyczy to przede wszystkim internetu. To wychodzi też z badań, w które robił w ramach naszego raportu dr Troszyński - opowiadał Tyma.

Niechęć Polaków do Ukraińców motywowana historią

Zwrócił uwagę, że prawie w połowie negatywne nastawienie Polaków do Ukraińców jest motywowane wydarzeniami sprzed wielu lat.

48 proc. negatywnych emocji związanych z Ukraińcami odnosi się do kwestii historycznych.

Reszta jest związana z konkurencją w pracy, nieznajomością, stereotypami kulturowymi... - mówił Tyma.

Zwrócił uwagę, że sytuacja Ukraińców w Polsce zmienia się na gorsze. - Mamy też do czynienia z nowym zjawiskiem, które nie było obecne w poprzednich latach.

Ataki fizyczne na Ukraińców mają miejsce już w prawie całej Polsce.

To nie jest już tylko kwestia pogranicza i miast, w których jest większa liczba Ukraińców - powiedział gość Jacka Żakowskiego.

- Przerażającym zjawiskiem, które jest mało badane, jest język nienawiści w internecie i debacie publicznej. Nie tylko odżywają stare stereotypy ukraińskie, ale buduje się [w debacie - red.] nowe zagrożenia związane z migrantami z Ukrainy - opisywał Tyma.

Straszenie "drugim Wołyniem", apele o "drugą akcję Wisła"

Następnie podał przykład twórczości prawicowego publicysty, który utrzymuje, że migranci z Ukrainy rzekomo dostają broń od Niemców, której chcą użyć w walce z państwem polskim. - Mamy też szereg publicystów którzy piszą, że jeśli w Polsce będzie dużo migrantów, to zrobią tu drugi Wołyń - powiedział Tyma. - Jeden z nich apeluje do władz o przeprowadzenie drugiej akcji Wisła - relacjonował.

Jak mówił Piotr Tyma, władze Polski bagatelizują nastroje antyukraińskie i przestępstwa motywowane nienawiścią na tle narodowościowym. Zwrócił uwagę, że niechęć wobec Ukraińców Polacy wyrażają m.in. w piosenkach, na wlepkach i na stadionowych banerach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (110)
Sytuacja Ukraińców w Polsce. Wzrost liczby przestępstw nienawiści. Ukraińcy są bici, popychani, obrażani
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 14 razy 6

  "My, Polacy, nie musimy przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu. My już od wielu lat z otwartymi sercami i tradycyjną polską gościnnością przyjmujemy u nas uchodźców z Ukrainy i robimy wszystko, aby czuli się u nas jak u siebie."

  Pamiętacie, kto, kiedy, komu i w jakich okolicznościach to powiedział?

 • norge

  Oceniono 9 razy 5

  kto sieje wiatr ten zbiera burze, czas błagać o wybaczenie za Wołyń i zaprzestać gloryfikowania morderców kobiet dzieci i starców

 • boniface

  Oceniono 13 razy 5

  Pisowskie squrvele mogą działać pod patronatem PiS mianując się na prawdziwych patriotów. Jak ich będą tłukli w Anglii czy będą takie same reakcje jak przy pobiciu obcokrajowcow , w tym przypadku Ukraińców, ze strony władz polskich.?

 • agnrodis

  Oceniono 23 razy 5

  Czy ktos ma jeszcze watpliwosci, ze PiS i KK pracuja dla Rosji? To odwet Putina za niepodleglosc Ukrainy!
  Przypomne, Majdan zostal zorganizowany przez Unie Eurpejska w celu stworzenia buforu miedzy Polską a Rosją. Dla bezpieczenstwa Polski Unia zepchnela Rosje na wschod, zajela ja Ukrainą, a Putin byl juz tak blisko zeby zajac Polske ..... Macierewicz i Rydzyk, dwaj glowni ludzie Putina przygotowywali grunt od wielu lat, razem z Kosciolem. Wszyscy oni mieli obiecane wysokie stanowiska w nowej uleglej Rosji Polsce. Oczywiscie dywersje przeciwko Polsce PiS i ich pomocnicy przeprowadzaja z haslami nacjonalistycznymi i anty-rosyjskimi na ustach. Prosci ludzie na wszystko dadza sie nabrac. Oni nie sa w stanie analizowac fakow, oni tylko slysza puste antyrosyjskie hasla i daja poparcie PiS! Putin niszczy Polske za pomocą glupich Polakow.

 • marian D.

  Oceniono 5 razy 3

  Może ..bracia... banderowcy wiecie gdzie są cmentarze 200 tys zarznietych Polskich kobiet dzieci starców przez waszych rezunow banderowców gdzie cmentarz zarznietych 186 księży polskich wiecie ..bracia.. banderowcy?przypomnieć wam parę hasel waszego zboka mordercy bandery: Lachów krwi po Molina budę wolna Ukraina.Za San lasze bo to nasze. itd Moi rodzice opowiedzieli mi o ..waszych sukcesach w mordowaniu zabijaniu dzieci aż ludzka wyobraźnia nieogarnie tej fali podlosci i żadnej z waszej strony refleksji zresztą co można się spodziewać po baderowcach

 • 2bxornot2b

  Oceniono 11 razy 3

  Nie no to juz przekracza pewne granice wywiad z banderowcem w podobno polskich mediach. Czlowiek ktory przypominal kiedys w wywiadze ze bedziemy musieli przypomniec Polakom Wolyn, bo zapomnieli. Jakim rynhsztokiem trzeba byc zeby zaprosice tego typa spod ciemnej gwiazdy do radio na terenie Polski. Obyscie znikneli z Polskiej przestrzeni medialnej do konca tego roku.

 • octopusdei

  Oceniono 9 razy 3

  Powyższa rozmowa to zapowiedź tego jak będą się zachowywać osoby pokroju panów Tymy i Żakowskiego jeśli pozwolimy by Ukraińcy osiedlili się masowo w Polsce, uzyskali obywatelstwo i związane z tym prawa.

 • sorrry

  Oceniono 15 razy 3

  Wrogość wobec ukraińców ma swoje głębokie uzasadnienie w fakcie budowania tego państwa na gloryfikacji ludobójczych formacji i działań ukraińskich wobec Polaków. Ukraińcy nie chcą się przyznać do bestialskiego wymordowania 200 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, gloryfikują sprawców tych zbrodni i ich inspiratorów, stosują antypolską narrację i przyjmują postawę wrogą Polsce. Dotyczy to również ukraińców z polskim obywatelstwem. Zaś zaprezentowany wyżej sojusz osobnika o nazwisku Tyma i osobnika o nazwisku Żakowski jest pięknym przykładem na to, że wewnętrzni wrogowie Polski działają wspólnie i w porozumieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX