Zmiana planów na K2. Ze względów bezpieczeństwa czas na Żebro Abruzzów

Ze względów bezpieczeństwa polscy himalaiści zmieniają drogę, którą chcą wejść na K2. "Rozpoczynamy akcję na drodze przez Żebro Abruzzów" poinformowano. K2 to ostatni ośmiotysięcznik, który nie został zdobyty zimą.

Najnowszy komunikat głosi, że od dziś himalaiści zaczynają "akcję na drodze przez Żebro Abruzzów".  

Zmiana drogi podyktowana jest względami bezpieczeństwa. W sobotę podjęto decyzję o "zawieszeniu działalności górskiej na drodze Cesena/Basków".

Himalaistom z narodowej wyprawy na K2 na drodze Basków, udało się założyć dwa obozy.  Ale na trasie spadają kamienie, co dotkliwie odczuli Adam Bielecki i Rafał Fronia.

Bieleckiego spadający kamień trafił w twarz - złamał i rozciął mu nos, który w bazie zszyli himalaiście koledzy. W piątek ucierpiał Rafał Fronia. To poważniejszy wypadek.

- Stwierdziliśmy że to złamanie, być może z przemieszczeniem. Będzie więc potrzebna ewakuacja do szpitala w Skardu - relacjonował w rozmowie z Radiem TOK FM kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki.

Ze Skardu Fronia ruszy w drogę powrotną do Polski. To nie pierwszy członek narodowej wyprawy na K2, który musi wrócić do kraju. Blisko tydzień temu na wyjazd z Pakistanu zdecydował się Jarosław Botor, jeden z ekipy ratowników, którym udało się uratować na Nanga Parbat Elisabet Revol.

Jego koledzy zaś zastanawiają się, co robić dalej.

Na pierwsze zimowe wejście na K2 Polacy mają jeszcze nieco ponad miesiąc. A poza drogą Basków na południowej ścianie są jeszcze trzy drogi, którą z nich wybiorą nasi himalaiści powinniśmy dowiedzieć się jutro.

K2 to ostatni ośmiotysięcznik, którego nie udało się zdobyć zimą. K2 to druga pod względem wysokości góra świata - ma 8611 metrów.

Czytaj też: "Idziemy po to, żeby wejść" - rusza narodowa wyprawa na K2>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Zmiana planów na K2. "Ze względów bezpieczeństwa po drodze Basków czas na Żebro Abruzzów
Zaloguj się
 • Karl Kopferkingl

  Oceniono 3 razy 3

  Po zdobyciu zimą zostanie zorganizowana Narodowa Wyprawa na K2 Zimą, Tyłem i z Zenkiem Martyniukiem w Słuchawkach.

  Groteskowi jesteście, neszynal hirołs.

 • 2bxornot2b

  0

  Polska ambasada w Islamabadzie to bogata ambasada 30000 50000 baksow to dla nich pryszcz, bo przeciez kazdy Polak chetnie wylozy kase, zeby wejsc na te gore zima.

 • pn-ski

  0

  Czy Wyprawa Narodowa oznacza, ze wszyscy uczestnicy są sprawdzeni na czystość rasy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX