Wielowieyska: Kaczyński jest politycznie odpowiedzialny za rozpętanie nastrojów antysemickich

Zdaniem Dominiki Wielowieyskiej to Jarosław Kaczyński, przewodniczący PiS, jest odpowiedzialny za rozhuśtanie nastrojów antysemickich.

Dziennikarka w przeglądzie prasy w Poranku TOK FM polemizowała z Michałem Szułdrzyńskim, publicystą "Rzeczpospolitej", który apeluje: "za to Kaczyńskiego nie atakujcie".

Michał Szułdrzyński uważa, że trudno o mocniejsze potępienie antysemityzmu niż to, co powiedział przewodniczący PiS podczas comiesięcznych obchodów smoleńskich PiS pod Pałacem Prezydenckim. "Można różne rzeczy zarzucać Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale akurat nie to, że jest antysemitą. Dlatego przypisywanie rządzącym dziś Polską intencji rozniecania nastrojów antysemickich wykracza poza to, co nazywamy wilczym prawem opozycji do krytykowania władzy za wszystko" - pisze Szułdrzyński.

Kaczyński jest odpowiedzialny za wzrost antysemityzmu

Dominika Wielowieyska uważa, że to, że Kaczyński nie jest antysemitą, nie zwalnia go od odpowiedzialności za kampanię nienawiści wobec Żydów, mimo że sam teraz próbuje uspokoić sytuację.

Zgoda, że Kaczyński nie jest antysemitą, dla mnie porównania do Władysława Gomułki są na wyrost. Nie zmienia to postaci rzeczy, że Jarosław Kaczyński jest politycznie odpowiedzialny za rozpętanie nastrojów antysemickich, które usiłuje dziś sam powstrzymać.

Na poparcie swojej tezy dziennikarka przytoczyła kilka argumentów. - Świadczy o tym bardzo wiele faktów: bezkarność ONR-u, który maszerował i wołał "a na drzewach zamiast liści wisieć będą syjoniści". Są materiały filmowe, prokuratura nic z tym nie robi. Prokuratura broni pana Rybaka, który spalił kukłę Żyda na rynku, bo jest to kolega polityków Solidarnej Polski [partii ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro - red.] - powiedziała Wielowieyska.

Antysemityzm w TVP

Publicystka wskazała, że antysemicka kampania trwa w najlepsze w kontrolowanej przez PiS TVP. - Telewizja publiczna nieustająco emituje straszne, antysemickie komentarze. Potem twierdzi, że przez pomyłkę, ale za chwilę pan redaktor Wolski i Ziemkiewicz wypowiadają bulwersujące kwestie - przypomniała Wielowieyska. - Telewizja publiczna milczy.- zauważyła.

Pan z Marszu Niepodległości na antenie TVP Info deklaruje że maszeruje po to, by zatrzymać "żydostwo" - redakcja w ogóle tego nie komentuje. Za to wszystko odpowiada Jarosław Kaczyński, dlatego że to polityk PiS-u, nie formalnie, ale praktycznie polityk PiS-u, Jacek Kurski, odpowiada za telewizję publiczną.

- Dodam jeszcze, że jeśli ktokolwiek zaprezentuje jakieś odchylenia od linii politycznej PiS-u, to traci pracę w TVP, natomiast całe to towarzystwo, które jest odpowiedzialne za tę opowieść antysemicką, siedzi sobie bardzo dobrze w TVP i nic im nie grozi. Więc powiedzmy sobie otwarcie: ktoś za to odpowiada i jest to Jarosław Kaczyński, który postanowił przejąć bezpośrednią kontrolę nad telewizją publiczną z pomocą Jacka Kurskiego. O tych faktach trzeba pamiętać - skonkludowała Wielowieyska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM