Żurek wątpi w niezależność nowej KRS od PiS. "Kandydaci mają dług wobec ministra Ziobry"

- Nie widzę żadnych powodów, dla których lista kandydatów do nowej, Krajowej Rady Sądownictwa, wraz z listami sędziów, którzy ich popierają, nie miałaby być od początku jawna - mówił dziś rzecznik KRS, Waldemar Żurek, w Poranku TOK FM.

Sędzia zwraca uwagę, że Sejm podał do tej pory nazwiska zaledwie 10-ciu z 18-tu zgłoszonych osób; do wyłonienia nowej Rady potrzeba 15-tu. Według gościa Dominiki Wielowieyskiej, taki konkurs powinien być całkowicie przejrzysty.

Konkurs jest na bardzo poważne stanowiska publiczne. Nie powinien być ukrywany. 

- Sejm kapie po kolei. Najpierw 3 osoby, później 10. Nie ma absolutnie pewności kto rzeczywiście jest na tej liście - podkreślił Waldemar Żurek.

Żurek ocenia ujawnione kandydatury jako bardzo słabe i "egzotyczne". - Niektóre [są - red.] wręcz niedopuszczalne i dramatycznie związane z ministrem sprawiedliwości [Zbigniewem Ziobro - red.] - powiedział sędzia. Zwrócił uwagę, że do zmienionej przez PiS instytucji kandydują osoby, które pracują w ministerstwie, oraz tzw. nowo powołani prezesi, którzy dostali stanowiska dlatego, że rząd PiS zakończył ich kadencje przed upływem przewidzianego prawem terminu.

Te osoby idą tam po to, by spłacać tam dług ministrowi.

Rzecznik KRS zwraca uwagę, że na części kandydatów ciążą postępowania lub wyroki dyscyplinarne, jest też sędzia w stanie spoczynku. Tymczasem kandydować powinni wyłącznie sędziowie czynni.

DOSTĘP PREMIUM