Nieoczywisty skutek picia kawy - okazuje się, że zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera

Jak wynika z badań, regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Jest też odwrotna proporcjonalność między spożyciem kawy i zachorowaniami na Parkinsona.

Choroba Alzheimera – słowa które budzą lęk. Najczęstszy powód występowania demencji. Jedna osoba na dwadzieścia w wieku powyżej 65 lat cierpi na chorobę Alzheimera, na świecie choruje na nią około 26 milionów ludzi. Zastanawiamy się czy my sami modyfikując nasz styl życia, naszą dietę mamy wpływ na jej pojawienie się. Okazuje się, że tak. I tu pojawia się kawa !

Czytaj też: Kawa to twój sprzymierzeniec! Sprawdź, w jaki sposób wpłynie na twoje zdrowie

Większość badań epidemiologicznych przeprowadzonych na ludziach sugeruje, że regularne spożywanie kawy przez całe życie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, szczególnie u osób starszych. Kawa zdaje się mieć szczególnie korzystny wpływ jeszcze przed rozwinięciem się choroby.

W jednym z badań wzięło udział 1,409 osób w wieku 65 do 79 lat, które obserwowano przez 21 lat. Spożycie kawy u osób w średnim wieku zmniejszyło ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, a u osób starszych ryzyko wystąpienia demencji, z najmniejszym odnotowanym ryzykiem - zmniejszonym o 65% - u osób pijących 3-5 filiżanek kawy dziennie.

Także w wypadku choroby Parkinsona, kolejnej neurodegeneracyjnej choroby, duża liczba badań epidemiologicznych stwierdziła odwrotnie proporcjonalną zależność pomiędzy spożyciem kawy i ryzykiem jej wystąpienia.

Zapraszamy do słuchania Przewodnika Medycznego od poniedziałku do piątku przed 14.

DOSTĘP PREMIUM