Rząd chwali nowy sposób oszczędzania na emeryturę. Ale czy Polacy po OFE znowu zaufają politykom?

Rząd skierował do konsultacji projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. To nowy pomysł na oszczędzanie na emerytury. Właśnie o tym rozmawiali goście Macieja Głogowskiego w programie EKG.

Składki wnosić będą pracownicy i pracodawcy. - Potrzebujemy takiego rozwiązania - mówił w TOK FM prof. Dariusz Filar. I przypomniał, że politycy zawiedli już raz zaufanie Polaków, którzy chcieli oszczędzać na emeryturę.

Pracownicze Programy Kapitałowe to program dobrowolny, ale na początku zostaną do niego zapisani wszyscy pracownicy. Każdy z nich będzie mógł - z pensji - odprowadzać składkę w wysokości od 2 proc do 4 proc. Pracodawca będzie dokładał od 1,5 proc. do 3 proc. W zbieraniu partycypować będzie też budżet państwa.

Alternatywa dla ZUS

- Z całą pewnością potrzebujemy takiego rozwiązania. ZUS jest permanentnie deficytowy. Więc im szybciej zaczniemy budować równoległe programy zabezpieczające pieniądze na emerytury, tym lepiej - ocenił w magazynie "EKG" prof. Dariusz Filar.

Czytaj też: Pracownicy mają teraz siłę. Czas na krótszy tydzień pracy? "Ludzie nie przyszli na świat tylko tyrać">>>

Były członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że kluczowe w powodzeniu nowego projektu będzie zdobycie zaufania Polaków. - Po sprawie OFE zaufanie do gwarancji rządowych spadło - podkreślił prof. Filar.

Zaufanie do rządu

Prof. Sebastian Buczek, prezes Zarządu Quercus TFI S.A., ma podobne wątpliwości.

- Moim zdaniem decyzją w sprawie OFE złamano zaufanie do długoterminowego oszczędzania. Nawet jeśli wprowadzimy PPK i spotkają się one z dużym pozytywnym odzewem, to jaką mamy gwarancję że za kilka lat politycy nie powiedzą: to niepotrzebny program niepotrzebny i zamienimy go np. na elektroniczne zapisy w ZUS albo na coś innego? Skoro już taka sytuacja miała miejsce, to obawiam się, czy Polacy zaufają drugi raz - mówił gość "EKG".

Rząd Donalda Tuska przeprowadził gruntowną zmianę zasad dotyczących OFE. Podstawowa dotyczyła wyboru przez pracownika, czy chce odkładać pieniądze w OFE czy w ZUS.

Wg krytyków takich rozwiązań - między innymi rzecznika praw obywatelskich - zmiana przepisów naruszyła m.in. zasadę zaufania obywateli do państwa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Rząd o PPK ma do powiedzenia dobre rzeczy. Pracownicze Plany Kapitałowe mogą jednak mieć pod górkę przez OFE
Zaloguj się
 • lydia_deetz

  Oceniono 9 razy 7

  Prędzej w piecu tymi pieniędzmi napalę niż cokolwiek oddam państwu na zmarnowanie.

 • Janusz Struna

  Oceniono 9 razy 7

  "Rząd chwali nowy sposób oszczędzania na emeryturę"

  Oooo.. jak rząd coś chwali to należy trzymać się od tego daleko. Albo jeszcze dalej...

 • jorg_1980

  Oceniono 8 razy 6

  zobaczycie moje 2% jak świnia niebo

 • furious07

  Oceniono 7 razy 5

  Ojoj.. Miało wystarczyć nie kraść.. Czyli kradną, skoro brakuje?

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 7 razy 5

  jak tylko dowiem sie ze zapiasano mnie do tego bubla - wypisuje sie natychmiast. rzadowe nieroby mamily nas juz palmami i kokosami za ofe. po do spolki z pisem ukradly moje pieniadze na moja emeryture. nigdy nie powierze moich pieniedzy do ukladu firmowanego przez polskie panstwo.

 • Ha Kade

  Oceniono 11 razy 5

  Jak ZUS ma nie być deficytowy, jeśli trzeba płacić emeytury 35 letnim emerytom mundurowym, rolnicy płacą jakieś grosze a marzeniem 73% (wg CBOS) jest przejście na wcześniejszą emeryturę?

 • emigrantka-1

  Oceniono 5 razy 3

  Nie dziwi was fakt, ze nie ma kasy na zwiekszenie nakladow na sluzbe zdrowia, a kasa ma byc na centralne lotnisko? Dajcie im swoje oszczednosci na PPK, a za 20 lat zobaczycie je, jak swinia niebo.

 • antonikarcz

  Oceniono 5 razy 3

  "Pracownicze Programy Kapitałowe to program dobrowolny, ale na początku zostaną do niego zapisani wszyscy pracownicy." - dobrowolność odgórna.

  "Pracodawca będzie dokładał od 1,5 proc. do 3 proc" - z pensji pracownika.

  "W zbieraniu partycypować będzie też budżet państwa." - i wszystko jasne,
  a składki zaliczą do dochodu brutto i ukradną jeszcze większy podatek, stawka podstawy naliczania składek ZUS się zwiększy i zabierze 500+ bo progi zostały na starym poziomie.

  W sumie "wystarczy nie kraść", a i tak na milionowe nagrody dla nierządu kasa się znajdzie.

 • Jan Staszic

  Oceniono 2 razy 2

  Politykom i trybunom sie nie ufa!
  Pieniadze na starosc musicie zgromadzic sami i raczej powinny byc rozproszone po kilku kontynentach swiata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX