"Szeroko pojęta rodzina Ziobry. Niezwykle smutne" - b. szef MSWiA podsumowuje reformę KRS
Kancelaria Sejmu ujawniła nazwiska kolejnych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. - Wśród nich są - między innymi - mianowany niedawno prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie – Jarosław Dudzicz, żona nowego prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku Joanna Kołodziej-Michałowicz i Paweł Styrna, który chciał robić karierę w wojewódzkim sądzie administracyjnym, ale KRS wytknął mu duży procent uchyleń wydanych przez niego wyroków - wyliczała Karolina Lewicka, gospodyni "Wywiadu politycznego" w TOK FM.
Gość programu - Ryszard Kalisz przyznał, że nie zna żadnego z kandydatów, choć przez osiem lat kierował pracami sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowiek.
- Brałem udział prawie we wszystkich zgromadzeniach, spotkaniach stowarzyszeń sędziowskich, w zjazdach organizacji prawniczych. W Polsce jest ok 10 tys. sędziów, to środowisko ma różnego rodzaju szkolenia, organizacje, stowarzyszenia. I jeśli jest ktoś nieznany w środku, poza jakimś wąskim kręgiem, świadczy to, że jest albo mało aktywny, albo nie dał się poznać z żadnych dokonań prawniczych. Niestety muszę z przykrością powiedzieć, że to nie jest żadna reforma KRS tylko t„szeroko pojęta rodzina Zbigniewa Ziobry”. Na przykład koleżanka ministra ze szkoły w Krynicy, która raptem zostaje prezesem sądu okręgowego w Krakowie, a teraz kandydatką do KRS. To niezwykle smutne - mówił w TOK FM były poseł i były szef MSWiA.
Wspomnianą przez Ryszarda Kalisza koleżanką ze szkoły podstawowej obecnego ministra sprawiedliwości jest Dagmara Pawełczyk-Woicka, która szefową krakowskiego sądu okręgowego została w styczniu.
To nie jest reforma. To nie jest reprezentacja sędziów
Według Kalisza, zgłoszonych kandydatów od obecnych członków KRS dzieli przepaść, na korzyść obecnego składu rady. Na pewno też nie są oni reprezentantami swojego środowiska zawodowego.
- To będzie reprezentacja maksymalnie 5 proc środowiska. To jest tyle ilu jest ludzi, którzy uważają że reforma Ziobry ma charakter reformatorski i jest zgodna z konstytucją. 95 proc. środowiska sędziowskiego uważa, że to zamach na niezależne sądów i niezawisłość sędziowską.
Do pracy w nowej Krajowej Rady Sądownictwa zgłosiło się zaledwie 18 kandydatów. Jak komentowali przedstawiciele opozycji, tylko tylu sędziom udało się "złamać kręgosłupy".
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
- Rząd może zablokować TikToka. Projekt stanowiska wyciekł do mediów
- Protesty w Izraelu. Starcia przed domem premiera. Prezydent wezwał do wstrzymania reformy sądownictwa
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"