Starosta wkracza do gry. Jest wniosek o rozwiązanie 'Dumy i Nowoczesności"

Starosta Powiatu w Wodzisławiu Śląskim chce rozwiązać stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, którego członkowie świętowali w lesie rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Ireneusz Serwotka podpisał stosowny wniosek i wysyła pismo do sądu, który rozstrzygnie sprawę.

Stowarzyszenie organizujące obchody urodzin Hitlera ma siedzibę w Wodzisławiu Śląskim. To właśnie starosta tego powiatu sprawuje nad nim nadzór i ma prawo sprawdzać, czy organizacja działa zgodnie ze swoim statutem i przepisami prawa. "Duma i Nowoczesność" zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym jako organizacja pożytku publicznego.

Michał Lorek, sekretarz starostwa w Wodzisławiu Śląskim poinformował TOK FM,  że prokuratura okręgowa w Gliwicach została wyznaczona jako uczestnik postępowania dotyczącego rozwiązania organizacji.

- Prokuratura będzie normalnie uczestniczyć w rozprawie sądowej i uzupełniać materiał dowodowy, który myśmy zgromadzili i przesyłamy we wniosku do sądu. Prokuratura będzie te materiały uzupełniać o zebrane przez siebie dowody - tłumaczył.

Śledczy z Gliwic wszczęli śledztwo, w sprawie organizacji obchodów urodzin Hitlera, po publikacji przez TVN reportażu na temat działalności polskich neonazistów. Między innymi szef "Dumy i Nowoczesności" usłyszał zarzut publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa.

Rzadkie przypadki

W Polsce niezmiernie rzadko dochodzi do delegalizacji stowarzyszeń. Jak ocenił w TOK FM mec. Mirosław Wróblewski, z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego RPO, tego typu przypadki można policzyć "na palcach jednej ręki".

"Najbardziej szokujących scen nie wyemitowaliśmy" Kittel o reportażu Superwizjera>>>

- A skutecznych postępowań w takiej sprawie... ja znam jedno, w historii ostatnich 29 lat. W 2009 roku sąd w Opolu, na wniosek prokuratury, stwierdził delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny. Chodziło o zachowanie antysemickie, hajlowanie i inne działania propagujące faszystowski charakter państwa - mówił w TOK FM prawnik. I podkreślił, że tego typu postępowanie w przypadku "Dumy i Nowoczesności" nie będzie łatwe.

- Z pewnością będzie to kwestia skomplikowana pod względem prawnym jak i dowodowym - ocenił mec. Wróblewski.

Czytaj też: "Polska od lat jest neonazistowskim zagłębiem". Dziennikarz krytykuje służby i polityków>>> 

"Dość szerzenia nienawiści, ksenofobii i faszyzmu". Nowoczesna składa wniosek do ABW o delegalizację stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"

TOK FM PREMIUM