Dziennikarzom TVP i TV Republika wolno więcej? Znamy odpowiedzi KRRiT ws. skarg widzów

Jedna ze złożonych do KRRiT skarg dotyczyła wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza nt. Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia przed PKiN. Mieszkance Lublina nie spodobał się styl w jakim dziennikarz TV Republika komentował to zdarzenie. Ale KRRiT żadnych uchybień się nie dopatrzyła. Autorka skargi jest poruszona całą sytuacją.

Chodzi o program „Tydzień według Rafała Ziemkiewicza”, nadany w październiku w TV Republika, w którym odnosił się do samopodpalenia 54-letniego mężczyzny i do reakcji mediów na to zdarzenie.

Dziennikarz w prowadzonej w żartobliwym tonie rozmowie z Emilią Pobłocką mówił choćby o liście mężczyzny, który dokonał samopodpalenia – padły m.in. słowa: „w 15 punktach streścił dyskurs propagandy totalnej opozycji, od dwóch lat prowadzony. Rzeczywiście, trzeba przyznać człowiekowi, że wykonał pracę redakcyjną. Kompletnych 15 bredni (…) same bardzo niekonkretne frazesy (…)”.

„Kalamburów nie będzie, bo człowiek poniósł uszczerbek na zdrowiu”

W rozmowie pada też zdanie o tym, że „ulubiona gazeta („Gazeta Wyborcza” - przyp. red.) żyje tym tematem, żyje spaleniem”.

Z ust Rafała Ziemkiewicza, który odnosi się do tekstów gazety padają też słowa „kalamburów się tutaj narzuca trochę”. Dziennikarz przy tym otwarcie się śmieje. Potem padają słowa, że kalamburów nie będzie, bo człowiek poniósł uszczerbek na zdrowiu. - Nie dadzą mu spokoju. Możliwe, że go jeszcze dobiją w tym szpitalu, bo troszkę psuje całą narrację to, że on jednak przeżył”- mówi w programie Ziemkiewicz.

Przypomnijmy w tym miejscu, że Piotr Szczęsny trafił do szpitala i niedługo potem zmarł.

Samopodpalenie a „zamach w Smoleńsku”?

Publicysta, odnosząc się do artykułów z gazet na temat samopodpalenia, mówi też o tym, że "totalna opozycja ma swój zamach w Smoleńsku".

„Nie porównuję zdarzeń, tylko chodzi mi o sposób funkcjonowania: tym, czym dla emocji PiS w czasie, gdy był w opozycji, był właśnie zamach w Smoleńsku i hasło, że trzeba to wyjaśnić, to teraz ma być ten spaleniec spod Pałacu Kultury”.

KRRiT problemu nie widzi

Pani Ewa (imię zmienione) była jedną z osób, które napisały skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na skandaliczny, ich zdaniem, program telewizyjny i na niestosowne żarty z ludzkiej tragedii.

Nasza rozmówczyni właśnie dostała odpowiedź. Dyrektor Departamentu Prezydialnego w KRRiT, Anna Szydłowska-Żurawska napisała, że zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające i że nadawca – czyli TV Republika – przedstawił w tej sprawie swoje stanowisko.

embed


”Warto zwrócić uwagę na zawartą w stanowisku redakcji informację o rozmowach przeprowadzonych z autorami audycji (…). Analiza przeprowadzona w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji pozwoliła na przyjęcie wyjaśnień nadawcy i nie dała postawy do stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, a tym samym do podejmowania dalszych działań w tej sprawie” -  czytamy w odpowiedzi KRRiT.
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyszła z założenia, że jest super i o co chodzi? Telewizja złożyła wyjaśnienia i to wystarczy. Tyle, że styl odpowiedzi telewizji jest paskudny - mówi nasza rozmówczyni.

Kobieta jest poruszona całą sytuacją. Zapowiada, że jeśli będą kolejne skandaliczne
programy, skargi będzie pisać dalej. By pokazywać, że są tacy, którym to nie odpowiada i którzy są tym zbulwersowani.

Inny program, inne słowa. Ale znów: KRRiTV problemu nie widzi

Inna z osób złożyła skargę na Marka Pyzę, który w TVP1 w październiku
prowadził program „Kwadrans polityczny”, a jego gościem był Rzecznik Praw
Obywatelskich Adam Bodnar.

W ocenie składającego skargę, dziennikarz był stronniczy i obrażał swojego gościa. Na zakończenie rozmowy padły m.in. słowa: „Gościem był Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, czasem broniący esbeków, czasem handlarzy roszczeń”.
Również w tym przypadku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niczego się nie dopatrzyła i nie stwierdziła naruszenia prawa.

„W wyemitowanym materiale Rzecznik Praw Obywatelskich ani razu nie zaprzeczył słowom red. Marka Pyzy. Ponadto, jak poinformował w stanowisku nadawca, pan Adam Bodnar po wyjściu ze studia był zadowolony z przeprowadzonej rozmowy, jak również nie wyraził żalu, dezaprobaty czy pretensji wobec prowadzącego audycję. Nie pojawiły się także żadne wypowiedzi, komunikaty lub jakakolwiek inna aktywność Rzecznika
Praw Obywatelskich wskazująca na to, iż ma on wątpliwości co do etyczności zachowania red. Marka Pyzy”.

- To się nazywa równość wobec prawa, na którą często ostatnio powołuje się
PiS-  mówi nam jeden z działaczy KOD.

- Na telewizję TVN24 chcieli nałożyć karę za relacje, które były prawdziwe. A za to, co dzieje się w prorządowych stacjach nikt kar nie nakłada. Taka to równość - słyszymy.
Decyzją KRRiT telewizja TVN - przypomnijmy - miała zapłacić blisko półtora miliona złotych kary za sposób relacjonowania "puczu" opozycji z grudnia 2016 roku. Ostatecznie przewodniczący KRRiT uchylił karę dla TVN.

Czytaj też: "Drakońska. To próba kneblowania niezależnych mediów" - były członek KRRiT o karze dla TVN>>>

Lizut zapytał Skowrońskiego o paski TVP, a ten nie wiedział o co chodzi. Powód? Nie ma telewizora

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM