Epidemia grypy może nas jeszcze zaskoczyć. Warto się szczepić?

Czy warto teraz, w połowie lutego, jeszcze szczepić się przeciwko grypie ? Dosyć powszechna jest postawa: nie warto, skoro nie zaszczepiłem się jesienią, no powiedzmy do świąt, to po co teraz gdy zima się kończy.

- Wirus grypy najlepiej się czuje w temperaturze bliskiej zeru. A więc jeszcze do końca marca wirus będzie aktywnie krążył w środowisku. Wszystko zależy od pogody. Wystarczy kilka dni z temperaturą 10 stopni w marcu, by zaczął się w sposób naturalny wycofywać – mówi dr Paweł Grzesiowski,  specjalista w dziedzinie szczepień.

Tymczasem szczyt zachorowań na grypę będzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Czytaj też: Zrobiłam sobie badanie "żywej kropli krwi". Wyszły niestworzone rzeczy, a eksperci ostrzegają

Po jakim czasie szczepionka na grypę zaczyna działać?

Jeśli ktoś się teraz zaszczepi, odporność pojawi się po 7-10 dniach.

W tym sezonie grypa do tej pory nas oszczędzała. Epidemie wystąpiły m.in. w Czechach i Słowacji,  a w Polsce cisza. Czyli mniej zachorowań niż w analogicznym momencie  rok temu. Ale to nie oznacza, że  nagle, gwałtownie, ich nie przybędzie.

Grypa ma to do siebie, że potrafi skoczyć z 50, 100 tysięcy do 250, 300  tys. zachorowań w ciągu tygodnia. U nas z tygodnia na tydzień przybywa chorych,  w ubiegłym tygodniu ich liczba zbliżyła się już do 200 tysięcy.

A to oznacza dużą aktywność wirusa w populacji. Warto się jeszcze zaszczepić !

Dlaczego Polacy się nie szczepią?

Dane są różne. Pesymistyczne mówią, że szczepi się tylko 6 procent Polaków, mniej pesymistyczne, że aż 13 procent. To nadal bardzo mało.

Jest wiele powodów, dla których się nie szczepimy. Jeden z nich to przekonanie, że grypa to rodzaj silnego przeziębienia. Nieprawda - przeziębienie i grypa to dwie różne choroby zakaźne. Mają podobne objawy, choć grypa ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg. Wywołują je różne wirusy. Jest wirus grypy, który często mutuje - bronimy się przed nim szczepiąc.

Różnica między grypą i przeziębieniem

Natomiast przeziębienie może wywołać nawet 200 rodzajów wirusów. Tu szczepionki nie ma. Grypa jest chorobą o wiele groźniejszą niż przeziębienie, ponieważ wirus grypy krąży we krwi. Wieczorem człowiek był zdrowy, rano - ciężko chory. Wysoka gorączkę, suchy kaszel - tak duże osłabienie, że nawet młody, zdrowy człowiek nie ma siły wstać z łóżka, brak apetytu, bolą mięśnie i stawy.

To wszystko nie ustępuje po lekach na przeziębienie. Może spowodować bardzo poważne powikłania, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych. Najbardziej na nie narażone są osoby starsze, dzieci i osoby przewlekle chore, choć mogą one dotknąć każdego.

W sezonie 2015/2016 było ponad 4 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na tę infekcję. Ponad 16,1 tys. osób trafiło z tego powodu do szpitala, a 140 chorych zmarło.

Przy czym ta ostatnia liczba nie oddaje stanu rzeczywistego, ponieważ wiele osób umiera na choroby, które są efektem powikłań pogrypowych.

Polecamy również podcast:

DOSTĘP PREMIUM