Od szefa KBW zależy prawidłowy przebieg wyborów. Będzie bezstronny? Ekspert: "To absolutna fikcja"

- Krajowe Biuro Wyborcze jest sercem Państwowej Komisji Wyborczej, dlatego jest tak ważne - tłumaczył w Analizach TOK FM dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. I wskazywał, że powiązania kandydatów z rządzącymi mogą mieć wpływ na ich ocenę.

Szef MSWiA przedstawił kandydatów na szefa KBW. Wskazał trzy kandydatury: Magdaleny Pietrzak, Mirosława Saneka i Pawła Szrota. Opozycja zwraca uwagę na to, że to osoby związane z PiS. Także szef PKW podkreśla, że na czele Krajowego Biura Wyborczego będą stali "partyjni kandydaci".

Sprawę komentował w TOK FM dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Przede wszystkim będzie narastająca wątpliwość co do bezstronności działań podejmowanych przez szefa KBW. Nawet jeżeli byłby to idealny kandydat, to przy takich życiorysach zawodowych, bardzo trudno będzie wykazać, że nie działa w interesie tej czy innej partii - tłumaczył.

Czytaj też: "To kandydaci partyjni, tak trzeba powiedzieć". PiS chce przejąć kontrolę nad KBW

Polityczne powiązanie kandydatów - jak mówił w TOK FM Balicki - może być obciążeniem także dla całego procesu wyborczego.

Kwestia zaufania

- Jako obywatele, będziemy tracić zaufanie, że proces wyborczy jest impregnowany od nacisków politycznych. Jeżeli ktoś ściśle współpracował z daną partią polityczną, uczestniczył w jej kampanii wyborczej, to jak z dnia na dzień ma się stać bezstronnym fachowcem? To jest absolutna fikcja - komentował.

W najbliższą środę - zgłoszonych dzisiaj kandydatów do KBW - przesłucha Państwowa Komisja Wyborcza. I zapewne po tym spotkaniu zapadnie decyzja czy zaakceptuje jednego z nich.

Jeśli nie - szef MSWiA przedstawi kolejne dwa nazwiska. A jeśli żaden z kandydatów na szefa KBW nie zostanie zaakceptowany przez Państwową Komisję Wyborczą - wtedy powoła go minister spraw wewnętrznych i administracji.

DOSTĘP PREMIUM