AK kłamała ws. kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej NSZ z gestapo? Poseł Kukiz'15: Oczywiście!

Poseł Kukiz'15 nie wierzy w relację Armii Krajowej, że Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych kolaborowała z gestapo.

Polityk, który obecnie jest wiceprzewodniczącym Unii Polityki Realnej, a wcześniej był związany z ruchem nacjonalistycznym, był gościem Dominiki Wielowieyskiej w "Poranku Radia TOK FM". Dziennikarka zacytowała mu fragment relacji szefa wywiadu inspektoratu kieleckiego Armii Krajowej.

Współpraca NSZ z gestapo była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych. Znany jest przypadek - styczeń 1944 - kiedy oficerowie NSZ z bronią przyjeżdżali pod gestapo w Ostrowcu Świętokrzyskim, tam omawiali obławy na PPR, przekazywali gestapo materiał odnośnie komórek PPR. Niemcy już wówczas uważali NSZ za polski, narodowy socjalizm, prowadzący jawną walkę z Rosją, robiący dywersję w ugrupowaniach politycznych.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych kolaborowali z gestapo?

- Otóż jeżeli pan broni Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, to niestety broni pan kolaborantów gestapo - powiedziała Dominika Wielowieyska.

- Absolutnie nie, to są skandaliczne słowa! - odparł poseł Rzymkowski.

- Przecież to jest relacja Armii Krajowej!  Armia Krajowa kłamała w tej sprawie? - dopytywała dziennikarka.

- Tak, oczywiście! - ocenił polityk Kukiz'15. - Wystarczy popatrzeć na dokumenty niemieckie. Komuna nie była w stanie przez 45 lat znaleźć żadnego dokumentu w archiwach niemieckich, które by świadczyły o współpracy gestapo z NSDA... z NSZ - powiedział poseł. - Dlaczego nie ma konkretnych zeznań świadków? Dlaczego nie ma żadnego dokumentu? - pytał polityk.

- Przecież przeczytałam panu dokument - zauważyła Dominika Wielowieyska.

Jednak Tomasz Rzymkowski został przy swoim. - To jest tylko opinia oficera Armii Krajowej i też nie wiadomo, czy autentyczna czy nie - powiedział polityk.

Sejm "wybiela" NSZ

Sprawa kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej NSZ z niemieckim okupantem wróciła we wrześniu 2017r., po tym jak Sejm przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

W przyjętej przez aklamację uchwale napisano m.in., że żołnierze NSZ "walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim" i  "nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej  władzy, a część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód". Stwierdzono też, że "formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie"

O niechlubnej przeszłości Brygady Świętokrzyskiej przypomniała partia Razem.

"Sejm wybiela formację, która według raportów Armii Krajowej współpracowała z gestapo. W Brygadzie Świętokrzyskiej prominentną rolę odgrywały takie postaci jak Hubert Jura "Tom" - odpowiedzialny za mordy na ukrywających się Żydach, skazany przez AK na karę śmierci za kolaborację z niemieckim okupantem" - komentował Adrian Zandberg.

Czytaj też: Zbadał, jak Polacy chcą widzieć zachowania swoich przodków w czasie okupacji. Wyniki zaskakują>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (212)
Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 uważa, że Armia Krajowa kłamała ws. współpracy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z gestapo
Zaloguj się
 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 55 razy 43

  Pan poseł tam był. I on widział ze nie było żadnego dokumentu. A gestapo I wermacht naprawdę się bali Brygady że jak robiła sobie przemarsz po Kielcach to schowali się w koszarach. Tak było, poseł może potwierdzić. NSDA... znaczy sie SS, znaczy się NSZ. A jak im babcia nosila jedzenie do lasu to mówili "Danke Schon".

 • andrzej1.61

  Oceniono 45 razy 39

  Prawdziwe i miarodajne dokumenty to tylko te które my uznamy za prawdziwe. Brak dokumentów potwierdzających naszą prawdę świadczy tylko o tym że zostały zniszczone i to potwierdza naszą prawdę. Można i tak zawsze znajdą się osły (przepraszam zwierzęta) które w to uwierzą.

 • biesczad1

  Oceniono 49 razy 33

  To normalne, że żadnemu moralnemu szmaciarzowi nikt nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne...

 • ksks3

  Oceniono 42 razy 30

  Coraz lepiej widać kogo Kukiz wprowadził do sejmu .. Szowinizm wylewa im się uszami. Takich ludzi powinno zatrudnić sie w skansenie a nie brać ich na polityczne salony !

 • waldus059

  Oceniono 39 razy 27

  Klasyczny pisowski tępak

 • meimozuchikume

  Oceniono 34 razy 24

  Oficerem łącznikowym Brygady Świętokrzyskiej był Paul Fuchs, szef gestapo w Radomiu, odpowiedzialny za torturowanie i mordowanie żołnierzy "Ponurego". NSZ usiłowały rozbrajać oddziały "Ponurego". Nic w tym dziwnego, w końcu nie walczyli przecież z Niemcami.

 • marc.pl

  Oceniono 29 razy 23

  Polacy traktują historię w ten sposób że czytają tylko te karty które są dla Polski korzystne, natomiast te czarne karty naszej historii po prostu wyrywają i wyrzucają do kosza. Nie ma odwagi uderzyć się w pierś i powiedzieć że źle też robiliśmy.

 • obeznany

  Oceniono 29 razy 19

  Czyżby zatem Brygada Świętokrzyska nie wycofywała się razem z Niemcami w głąb Niemiec przed nadciągającą Armią Czerwoną?
  Temu psycholowi nikt nie wytłumaczy, że białe to białe.

 • odowk

  Oceniono 31 razy 19

  Widać, że przy alternatywie AK i Gestapo pan Rzymkowski stanąłby po stronie Gestapo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX