Radosław Sikorski: Nazywanie Jarosława Kaczyńskiego "dyktatorkiem" jest łagodne

- Sankcje dla Polski już są, tylko nieformalne - przekonywał w Poranku TOK FM były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Motywem przewodnim ostatniej Rady Krajowej PO w Warszawie było rozliczanie PiS. Głos zabrał m.in. Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych. Skrytykował Jarosława Kaczyńskiego.

- Panie prezesie, chcę panu powiedzieć, że żeby nie wiem ile pomników pan sobie wystawił, żeby nie wiem ile łgarstw pańska telewizja codziennie nadawała, żeby nie wiem ilu obywateli pan zastraszał szykanami, Polaków pan nie złamie. Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy - mówił.

Czytaj też: Sikorski do Kaczyńskiego: "Nie takich dyktatorków obalaliśmy". Mocne wystąpienie na Radzie Krajowej PO

- Czy taki język nie jest za ostry? Boję się, że mówienie w taki sposób nakręca spiralę, ośmiela innych - pytała w Poranku TOK FM Dominika Wielowieyska.

- Prezes Kaczyński nie potrzebował zachęt, żeby mówić o “zdradzieckich mordach”. Nazwanie go “dyktatorkiem” jest bardzo łagodne - ripostował Sikorski.

Sankcje dla Polski już są

Skrytykował też politykę zagraniczną Polski, określił ją jako “walkę ze wszystkimi, głównie z przyjaciółmi”.  - Polska miała rosnąć w hierarchii narodów, a nie być przedmiotem sankcji i tracić wpływy i kontrolę nad ważnymi procesami europejskimi. Rząd nie ma strategii na negocjacje budżetowe, właśnie  tam mogą zostać Polsce nałożone te prawdziwe sankcje - przekonywał Sikorski.

- Spodziewa się pan, że kwestia środków unijnych będzie powiązana z kwestią praworządności? - pytała Dominika Wielowieyska.

Zdaniem Radosława Sikorskiego te kwestie już są ze sobą powiązane, ale w sposób nieformalny. - Zamiast budować koalicję na rzecz jak największych funduszy dla Polski, dajemy preteksty do ich obcinania, jakbyśmy się uparli - tłumaczył.

To nie MSZ jest autorem polityki zagranicznej

Były minister spraw zagranicznych skomentował też konflikt dyplomatyczny Polski z Izraelem na tle nowelizacji ustawy o IPN. Jak mówił, Izrael, podobnie jak Polska, wykorzystuje swoją historię do uprawiania bieżącej polityki. Podkreślał jednak, że za pogarszający się wizerunek Polski na arenie międzynarodowej nie należy winić MSZ.

-  Doprowadza do tego sama struktura władzy w Polsce. Rządzi ktoś, kto nie jest formalnie odpowiedzialny, nie ma pełnej informacji i nie zna świata, to błędy są nieuniknione - argumentował.

Przekonywał też, że nie da się prowadzić skutecznej polityki zagranicznej, bez "sensownej" polityki wewnętrznej. A ta, może nawet doprowadzić do wyjścia Polski z UE. - Jeżeli przez lata uprawia się antyunijną politykę, to naród może w nią w końcu  uwierzyć - przestrzegał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (147)
Radosław Sikorski: Nazywanie Jarosława Kaczyńskiego "dyktatorkiem" jest łagodne
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 26 razy 12

  Dyktatorek znowu sypnął groszem bo wysyp trolli na forum jak grzybów po deszczu.

 • vito60

  Oceniono 32 razy 12

  Wodzuś potrafi jedynie prowadzić intrygi na potrzeby wewnętrzne. Boi się szerokiego świata, bo tam czuje się zagubiony. Co gorsze, nie ma tam żadnej opozycji. Sam będąc z zaścianka, chce wszystkich Polaków w tym zaścianku zatrzymać.

 • 54tin

  Oceniono 30 razy 10

  Kaczyński prowadzi Polskę w kierunku enklawy samej dla siebie, jasno to powiedział " nastąpi czas że będziemy samotną wyspą wolności i demokracji ( pisowskiej) w Europie!!! To co teraz robią pisowcy to fajerwerki w drodze do celu !

 • al48

  Oceniono 17 razy 9

  Sikorski to mądry, młody, błyskotliwy polityk .
  Podobnego w PiS ie nie uświadczysz .

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 13 razy 9

  Kaczyński dyktatorkiem? Z racji wzrostu - oczywiście.
  Ale z racji sprawności - to raczej kmiotem, rozpatrując jego rozumienie mechanizmów międzynarodowych.
  Kaczyński formalnie jest zwykłym posłem. Takim byle jakim "Kowalskim".
  Szacunek? Nie szanuje się osób, jakkolwiek by stado opłacanych baranów Kaczyńskiego gloryfikowało, osobą godną szacunku.
  Raczej jest to osoba niegodna szacunku. Aby nie nabluzgać na starcie tygodnia, nie napiszę że to łotr, psychicznie niestabilny, rozkapryszony tetryk, itp.

 • owca888

  Oceniono 32 razy 8

  Sikorski powiedział to, co myśli, a nie mówi na głos wielu Polaków.
  Kaczyński to nieszczęście dla Polski. I mówił to już jego tatuś.

 • sailor2016

  Oceniono 21 razy 7

  Panie Sikorski nie przesadzajmy. Nazywanie Kaczyńskiego dyktatorem to gruba przesada i nadawanie tej groteskowej postaci niepotrzebnej "powagi".

 • justas32

  Oceniono 25 razy 7

  Sikorski powinien startować w najbliższych wyborach - posucha wśród polityków z klasą jest taka że to aż przykro ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX