Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Najczęstsze objawy grypy

Grypa i przeziębienie, mimo że ich objawy są podobne, to dwie różne choroby, wywołane przez różne wirusy. Nie każda infekcja wirusowa jest grypą - niektóre z nich to niegroźne przeziębienia, z którymi można sobie łatwo poradzić. Jak możemy odróżnić jedno od drugiego?

Grypa i przeziębienie to dwie różne choroby zakaźne. Mają podobne objawy, choć grypa ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg, jest chorobą o wiele groźniejszą, dlatego bardzo ważne jest, aby szybko odróżnić ją od przeziębienia.

Jak odróżnić po objawach grypę od przeziębienia?

Przede wszystkim objawy grypy są gwałtowne i błyskawicznie narastają. W ciągu kilku godzin grypa potrafi dosłownie ściąć z nóg młodego, zdrowego człowieka. W południe zaczynają nas boleć mięśnie i stawy, wieczorem leżymy w łóżku z wysoką gorączką i dreszczami. Przeziębienie natomiast rozwija się powoli.

Podstawowy objaw grypy to bardzo wysoka temperatura. Nawet do 40 st. C, choć zazwyczaj oscyluje w okolicy 39 stopni. Pojawiają się silne dreszcze i dochodzi obfitego pocenia się. Szczyt gorączki występuje najczęściej w 24 godzinie po pierwszych objawach i utrzymuje się około 2-4 dni.

W przypadku przeziębienia gorączka nie zawsze musi wystąpić. Najczęściej mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym - temperatura ciała wynosi około 37-37,7 st C.
Dreszcze przy przeziębieniu występują niezmiernie rzadko.

Wysoka temperatura to jeden z podstawowych objawów grypy.Wysoka temperatura to jeden z podstawowych objawów grypy. stevepb/pixabay.com

Typowy objaw grypy to bardzo silne bóle głowy. Leki przeciwbólowe są wówczas mało skuteczne. Ból obejmuje całą głowę, czasem dołącza się do tego ból gałek ocznych i światłowstręt. Gdy jesteśmy przeziębieni, również może nas boleć głowa. Jest to jednak ból zdecydowanie słabszy, który ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych.

Podczas grypy pojawiają się bardzo silne bóle mięśni i stawów. Zaczyna się od tzw. łamania w kościach, potem zaczyna nas boleć całe ciało. Mamy uczucie rozbicia i zimna. Ten ból trwa przez cały okres choroby.

Osłabienie oraz bóle mięśniowe mogą występować także przy przeziębieniu, ale ich nasilenie jest nieporównywalnie mniejsze niż przy grypie. Zazwyczaj ustępują po kilku dniach.

Charakterystyczny dla grypy jest również suchy, męczący kaszel.
Przy przeziębieniu występuje raczej pokasływanie, któremu towarzyszy uczucie bólu lub drapania w gardle. Ból gardła w grypie występuje rzadko, jeśli już to na samym początku choroby i szybko mija.

Natomiast dla przeziębienia bardzo charakterystyczny jest katar - z nosa dosłownie się leje, a śluzówka jest obrzęknięta, co utrudnia oddychanie.
Grypie katar nie zawsze towarzyszy, jeśli się już pojawi to skąpy.

Rzadkie przy przeziębieniu, a typowe dla grypy jest zapalenie spojówek. Charakteryzuje się łzawieniem, swędzeniem, bólem gałek ocznych, czasem także światłowstrętem.
W przypadku grypy dość często występuje krwawienie z nosa, rzadkie przy przeziębieniu.

Czytaj też: Epidemia grypy może nas jeszcze zaskoczyć. Warto się szczepić?

Ile trwa grypa, a ile przeziębienie?

Grypa trwa znacznie dłużej niż przeziębienie.Zazwyczaj około dwóch tygodni, ale zdarza się, że jej objawy mogą utrzymują się znacznie dłużej.

Natomiast objawy przeziębienia zwykle mijają po kilku dniach, najczęściej nie trwa ono
dłużej niż tydzień.

Podsumowując - objawy grypy narastają błyskawicznie, a są nimi:

  • temperatura szybko dochodząca do ponad 39 st. C
  • bardzo silny ból głowy
  • dotkliwy ból mięśni i stawów
  • silne dreszcze
  • suchy, duszący kaszel
  • obfite pocenie się

TOK FM PREMIUM