Co naprawdę oznacza pomysł zatrudniania katechetów jako wychowawców? "Zaraz będzie matura z religii"

Minister edukacji chce, by katecheci mogliby być wychowawcami klas. - Znając politykę pani minister, dokument niedługo wejdzie w życie - oceniła Justyna Suchecka z "Gazety Wyborczej".

W audycji Analizy Agaty Kowalskiej omawiano projekt rozporządzenia, zgodnie z którym katecheci mogliby być wychowawcami klas. Suchecka przyznała, że pomysł nie jest nowy, bo od lat o takie rozwiązanie zabiegają związki wyznaniowe, głównie Kościół katolicki. Jednak problemem jest też to, że nauczyciele nie chcą brać wychowawstwa.

– To olbrzymia odpowiedzialność dla nauczyciela i - poza satysfakcją - niewielkie korzyści. Między 50 a 150 zł brutto miesięcznie dodatku, zależnie od samorządu – wyjaśniała. Przypomniała, że zgodnie ze statystykami NIK-u, w szkole na jednego psychologa przypada 1700 uczniów. Dlatego ci muszą szukać pomocy u wychowawcy. Oczywiście nie wszyscy, ale niektóre dzieci nie mają się do kogo zwrócić.

Czytaj też: Zalewska w TOK FM: Matura z religii? Oczywiście, że tak. To taki sam przedmiot jak inne

Matura z religii będzie następnym krokiem?
W rozmowie przypomniano, że katecheta jest szczególnym typem nauczyciela, ponieważ jest zatrudniany nie z wyboru dyrektora szkoły, tylko z wyboru biskupa.

– Trzeba mieć tzw. misję, żeby móc pracować w szkole i biskup musi wyrazić zgodę na pracę w konkretnej szkole. Dyrektor takiemu nauczycielowi wypłaca pensję, ale o zatrudnieniu decyduje kościół – wyjaśniła Suchecka. Katecheta ma misję nie tylko na lekcjach religii, lecz także w codziennej pracy w szkole. – W polskich realiach szkoły są świeckie tylko z nazwy, bo zdominowane są przez kościelne uroczystości. Odbywają się coroczne jasełka czy wigilia klasowa. Dzieci niewierzące i tak już są z tego powodu bardzo często wykluczane – przypomniała dziennikarka.

Zdaniem Sucheckiej coraz bardziej realne wydaje się przywrócenie religii na maturze. – Jeżeli jakiś rząd to ma zrobić, to prędzej to zrobi ten niż każdy następny. O ile dzisiaj się dziwimy tematom wychowawstwa, to moim zdaniem to kwestia czasu, kiedy zaczniemy znów poważnie rozmawiać o maturze. Taki mamy klimat – oceniła.

Tym bardziej, że temat religii na maturze wraca jak bumerang. Sama minister Zalewska w radiu TOK FM zaznaczała, że religia jest przedmiotem dyskryminowanym.

Matura z religii? Oczywiście, że tak. Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim -mówiła wówczas Zalewska

Czytaj też: Zapis o obowiązkowej religii w statucie szkoły. Odpowiedź kuratorium z Poznania? "Brak słów"

Przez całą edukację mamy więcej religii niż fizyki
Temat rozporządzenia pojawił się niespodziewanie. Suchecka przypomniała, że dwa lata temu rozpoczęła się debata o świeckiej szkole, którą wywołał projekt obywatelski. – Chodziło w nim o finansowanie religii, żeby pieniądze szły na nią z kościoła lub od rodziców. Projekt utknął w zamrażarce – powiedziała. Jej zdaniem to palący problem, zwłaszcza dzisiaj, kiedy program szkolny jest przepełniony. – Te dwie godziny religii od pierwszej klasy do matury, sprawiają, że to jest jeden z tych przedmiotów, którego uczniowie mają najwięcej. Więcej niż fizyki, chemii, biologii w całym toku nauczania – przypomniała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (185)
Katecheci będą wychowawcami w szkole?
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 28 razy 28

  Oczywistym jest, że katecheta jako fachowiec do spraw religijnych, czyli urojeniowych, będzie miał za zadanie doszczętne zrobienie uczniom wody z mózgu.
  Przytomni na umyśle rodzice powinni bezwzględnie zaprotestować, ale zapewne nie będzie się im chciało.

 • aeromonas

  Oceniono 25 razy 23

  Religia nie jest obowiązkowa i rodzice, którym zależy na dobrej edukacji i wychowaniu dzieci powinni trzymać je z dala od chamskiej kościelnej indoktrynacji. Kiedy dzieci przestaną chodzić na religię, samoistnie zniknie ze szkół. Katecheta nie może być wychowawcą, ponieważ nie jest pedagogiem i nie ma kompetencji. Konieczny jest zdecydowany protest rodziców. To jest wprowadzanie bocznymi drzwiami obowiązkowej religii - dzieci, które nie chodzą na religię, będą musiały chodzić na "godziny wychowawcze". Dość prania mózgów młodzieży i marnotrawienia pieniędzy podatników.

 • szats69

  Oceniono 22 razy 20

  Katecheta nie jest nauczycielem. Jego zwierzchnikiem jest biskup, także można by go określić jako ewangelizatora albo formatora. To co się dzieje na tzw lekcjach religii jest zaprzeczeniem wiedzy naukowej, także i katecheta nie może być traktowany jako nauczyciel. To są spotkania INDOKTRYNACYJNE, czy FORMACYJNE. O lekcjach można by mówić wtedy, gdyby te zajęcia miały formułę religioznawstwa i były wyłączone spod kurateli biskupa. Wtedy jak najbardziej. Na takich zasadach, jakie są, na pewno nie

 • artau

  Oceniono 22 razy 18

  Lekcje religii to jest molestowanie młodych umysłów.
  Oj będzie co rozpieprzać po tym nazi pissie

 • matts06

  Oceniono 19 razy 17

  I pomyśleć, że w Polsce aktualnie na tyle partii jest tylko jedna, która jasno i wyraźnie mówi o świeckim państwie i jest to partia Razem. Reszta albo kluczy - Nowoczesna, albo dawniej ubijała już interesy z Kościołem - SLD, albo jasno mówi o swoim konserwatyzmie - PO, PSL. O PiS i Kukiz oczywiście nawet nie ma co wspominać. Chcę w końcu świeckiego państwa! Dlatego zostaje mi tylko jedna partia na którą można głosować.

 • darek655

  Oceniono 20 razy 16

  Kampania pt:,,pedofile bliżej dzieci".

 • realizmforte

  Oceniono 16 razy 16

  Wszyscy rodzice powinni obowiązkowo przeczytać ostatnią książkę Marcina Wójcika "Celibat "
  - co sami księża opowiadają o sobie. Na pewno chcecie tej sekcie dać jeszcze więcej władzy nad swoimi pociechami ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX