Były ambasador w Izraelu o wystąpieniu Dudy: Piękne słowa nie wystarczą. Stracił wiarygodność

Były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski skomentował w TOK FM dzisiejsze wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Jewish Community Center Krakowie.

Prezydent w swoim wystąpieniu w Jewish Community Center Krakowie odniósł się do narastających napięć dyplomatycznych między Polską i Izraelem, które są pokłosiem nowelizacji kontrowersyjnej ustawy o IPN.

Czytaj też: "Czy nasze serca są otwarte na ludzi, którzy zginą w Syrii?"- Applebaum o bezczynności świata

Andrzej Duda mówił miedzy innymi, że chce kontynuować dzieło Lecha Kaczyńskiego, który doceniał wartość kultury żydowskiej.

- Czy to wystarczy, żeby załagodzić okropnie złe wrażenie jakie w ostatnich dniach wywołaliśmy? – pytał prowadzący audycję Mikołaj Lizut.

Czytaj też: "Czy nasze serca są otwarte na ludzi, którzy zginą w Syrii?"- Applebaum o bezczynności świata

Maciej Kozłowski w odpowiedzi przypomniał anegdotę z zebrania Związku Literatów Polskich z marca 68, na którym stwierdzono, że może i partia walczy z antysemityzmem, ale zawsze przegrywa walkowerem.

- Deklaracje są ważne, ale muszą być szczere. Pamiętam wypowiedź prezydenta Dudy pod pomnikiem Bohaterów Getta. Używał pięknych słów potępiających rasizm, kiedy tego samego dnia rasiści maszerowali w Białymstoku – mówił były ambasador.

Mikołaj Lizut przypomniał też, że Andrzej Duda podczas kampanii prezydenckiej zarzucał zbytnią uległość w dyskusji na temat zbrodni w Jedwabnem.

- Pod Pałacem Prezydenckim skandowano „zdejmij jarmułkę i podpisz ustawę”. Prezydent podpisał, więc co to oznacza? – pytał Kozłowski.

Lech Kaczyński był szczery

Podkreślał też, że znał Lecha Kaczyńskiego i współpracował z nim. - Był szczery w tym, co robił. Duda tę wiarygodność stracił po podpisaniu ustawy – ocenił.

Na pytanie, czy w Polsce nasila się antysemityzm odpowiedział, że o to wystarczy spytać tych, którzy są jego podmiotem, czyli polskich Żydów. – Jednoznacznie mówią, że czują się zagrożeni. Piękne słowa tego nie zmienią, tylko czyny. Prokuratura występuje o złagodzenie zarzutów wobec pana Rybaka, który pali kukłę Żyda, to o czym my mówimy? – mówił. Dodał, że sytuacja napawa go przerażeniem.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda ocenił też, że nie mamy obecnie do czynienia z kryzysem dyplomatycznym, a jedynie zgrzytem i zależy mu na jak najszybszym wyjaśnieniu i zamknięciu tej sprawy.

 - Panie prezydencie, pan podpisał haniebną, głupią, obrażającą setki tysięcy ludzi ustawę. I to jest sprawa! – skwitował Kozłowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (110)
Wystąpienie Andrzeja Dudy w
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 33 razy 23

  Duda i wiarygodność ? To niemal oksymoron.
  To krzywoprzysiężca i chłopiec na posyłki szeregowego posła, to postać n własne życzenie tragiczna i haniebna, to zaprzeczenie urzędu głowy państwa.

 • kolumb24.only

  Oceniono 15 razy 13

  Osoba, ktora ma stac na strazy przestrzegania prawa a stale ja lamie nie moze byc prezydentem a jesli zajmuje to stanowisko nie mozna jej szanowac!!!. Amen

 • 1. Win

  Oceniono 12 razy 10

  Czytam te wpisy i sądzę,że to żenada, poniżenie i wstyd, że prezydent doprowadził do sytuacji, w której Polacy tak go oceniają. Czy tutaj jest jeszcze miejsce na godność?
  Wydaje mi się, że granice godności, dobrego smaku, obowiązku wobec ojczyzny zostały przekroczone. W zaistniałej sytuacji, tylko wymiana uszkodzonych ogniw tego łańcucha, może naprawić zło, ale jego wyleczenie wymaga kroku dalej i pozbycie się jednego szkodnika więcej. Jak tego nie zrobimy, będziemy mieli historię bogatszą niż Niemcy czy Ruscy. Tego psucia państwa już się nie powstrzyma metodami dyplomatycznymi. Wybory muszą to zmienić.

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 16 razy 10

  to żydowskie kłamstwo! pan prezydent nie stracił wiarygodności! przecież wszyscy wiedzą że aby coś stracić to trzeba najpierw mieć!

 • smarekdarek

  Oceniono 14 razy 10

  Andrzej stracił wiarygodność? A niby ją miał?
  www.youtube.com/watch?v=6Z9Hllfh0zE

 • elenem

  Oceniono 13 razy 9

  Chciał i podpisał. Tak jak o sądach i inne ustawy. Dlaczego? bo jest człowiekiem partii a nie Prezydentem RP. Duda działa na polityczne zlecenie.

 • kuba161048

  Oceniono 15 razy 9

  Produkt prezydentopodobny czyli Duda jest tak wiarygodny jak czekolada w PRL , też produkt czekoladopodobny.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 8

  Że też Wam się chce marnować czas na dywagacje o lokaju. Przecież to stara sprawdzona szkopska metoda: Ja tylko wykonywałem rozkazy. Jak będzie trzeba lokaj niemowę z rodziną wyeksmituje z kraju...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX