Na co poszło blisko 15 mln zł z kart MON? "Jestem pełen najgorszych przeczuć"

- Albo w MON panuje skrajny bałagan, albo nie wiedzą, na co wydają pieniądze - tak poseł Marcin Kierwiński ocenił w TOK FM, brak wyjaśnień ws. wydatków z czasów min. Macierewicza. Z resortowych kart płatniczych wypłynęło wtedy blisko 15 mln zł.

W 2016 roku, za czasów, gdy na jego czele stał Antoni Macierewicz, resort obrony dysponował ponad 830 kartami kredytowymi i płatniczymi. W pierwszym półroczu 2017 roku - już ponad 730. Ich posiadacze wydali przez ten czas siedem razy więcej, niż wszystkie inne resorty razem wzięte

Czytaj też: Drogi resort Macierewicza. Na co poszło blisko 15 milionów złotych? Wydatki z kart służbowych pod lupą

Politycy opozycji domagają się odpowiedzi na pytanie, za co urzędnicy MON i być może wojskowi, zapłacili tymi służbowymi kartami ponad 14,8 mln złotych.

Nie rozumiem tej wysokości wydatków i chciałbym, żeby ktoś z MON potrafił kompetentnie odpowiedzieć na pytanie, na co poszły te pieniądze. Oczekuję, że rzecznik MON wyjdzie i poinformuje, że te pieniądze poszły na to, na to i na to

- pytał poseł PO Marcin Kierwiński, w "Wywiadzie politycznym" Radia TOK FM.

Czas płynie. Odpowiedzi brak

Premier przyznał, że sprawa wydatków, to "istotna kwestia" i wyraził nadzieję, że sprawę wyjaśni nowy szef resortu obrony - Mariusz Błaszczak.

- Na razie ministrowi Błaszczakowi marnie to idzie - komentował Kierwiński. Bo pierwsze pytania, dotyczące wydatków pojawiły się w piątek rano. Zdaniem posła PO, nie jest dobrym znakiem to, że MON nie jest w stanie szybko udzielić wyjaśnień. 

To znaczy, że albo panuje tam skrajny bałagan albo nie wiedzą, na co wydają pieniądze. A wtedy można się domyślać najgorszego, że pieniądze były wydawane na różnego rodzaju fanaberie PiS-owskich nominatów

- mówił w TOK FM polityk PO.

Wydatkami z rządowych kart płatniczych zainteresował się, jako pierwszy, poseł Nowoczesnej Piotr Misiło.

Wszystkie resorty - z wyjątkiem MON - odpowiedziały już w listopadzie zeszłego roku na jego zapytanie. Resort obrony odpowiedział dopiero teraz,po zmianie szefa. MON poinformował w komunikacie, że wydana kwota - blisko 15 milionów - dotyczy całych sił zbrojnych, a nie jedynie resortu obrony.

Czytaj też: Kurs narciarski dla pracowników i meble za 1,5 mln zł. Wydatki Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego>>>

TOK FM PREMIUM