Pierwszy pozew po nowelizacji ust. o IPN. Na celowniku argentyński dziennik

Pozew przeciwko argentyńskiemu dziennikowi "Pagina12" złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym - Reduta Dobrego Imienia. Organizację oburzyło dołączenie do tekstu dot. zbrodni w Jedwabnem - zdjęcia Żołnierzy Wyklętych.

Według Reduty Dobrego Imienia - to pierwszy pozew złożony w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy weszły w życie w miniony czwartek.

Według organizacji, argentyński dziennik "Pagina12" złamał polskie przepisy, bo do artykułu o zbrodni w Jedwabnem dołączył zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych. A to "manipulacja, działanie na szkodę narodu polskiego i naruszenie dobrego imienia polskich żołnierzy".

Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że argentyńscy dziennikarze powinni "oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków".

Kara i kontrowersje

Nowelizacja przepisów o Instytucie Pamięci Narodowej wzbudziło wiele kontrowersji. Przede wszystkim z powodu zapisów, które pozwalają na ściganie i karanie nawet więzieniem za przypisywania Polakom odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę w czasie III wojny światowej.

Grozi za to do trzech lat więzienia.

Mimo protestów - między innymi Izraela - prezydent Duda ustawę podpisał. I podpisaną skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Awantura wokół ustawy PiS o IPN

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Pierwszy pozew po nowelizacji ust. o IPN. Na celowniku argentyński dziennik
Zaloguj się
 • maz9

  Oceniono 10 razy 6

  Ciekawe jak "Reduta" wytłumaczy zbrodnie grupy "Burego". Ale dobrze się stało, bo sprawa będzie nagłośniona. Nie rozumiem, jak można walczyć o wolną Polskę mordując kobiety i dzieci niepolskiego pochodzenia?

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 3

  Reduta dobrego imienia

  Czy tak samo dobrego jak tzw . dobra zmiana w Polsce? Prawdziwe dobre imię nie potrzebuje żadnego prawnego wsparcia, do tego z penalizacją. Samo się broni, tak jak prawdziwa cnota, która krytyk się nie boi...

 • Tworzywa 500

  Oceniono 6 razy 2

  No to w Argentynie trzęsą już portkami, że aż huczy. Ciekawi mnie tylko kto za ten bezprzykładny objaw patriotyzmy Reduty Dobrego Ramienia zapłaci? No ale jak suweren głosował tak ma i znów 81,5% zapłaci za fanaberie 18,5% wyborców.

 • Gilles Manchuel

  Oceniono 5 razy 1

  Ale się boją Argentyńczycy! Wygrali z dyktatury, to nie polszaja ustawa będzie ich straszyć!!

 • Gilles Manchuel

  Oceniono 5 razy 1

  Pagina 12 się śmieje z tej ustawy! Tak jak cały świat zresztą. Cały świat wie, że wiele z tych żólnierzy wyklętych popełniło zbrodnie przeciw ludzkości. A żadna "oficjalna" fałszywa historia nic w tym nigdy nie zmieni. Taka oficjalna historia obowiązuje lub obowiązała w krajach jak ZSSR, Chiny, Kuba, Korea Północna, Chili za Pinochet, Włochy za Mussolini, Hiszpania za Franco itd. A polski rząd dołączył teraz do takiego towarzystwa!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy 1

  Teraz tylko desant polskich zielonych ludzików z Londynu na Falklandy i stamtąd atak na Argentynę.
  Jak będą mieli trochę szczęścia, to w czasie ataku na Buenos Aires nie załapią syfa.

  To nasze państwo ośmiesza się na całym świecie.
  Dobre imię żołnierzy?
  Żołnierze podlegają zwierzchnim siłom.
  Wyklęci nie byli żadnymi żołnierzami.

 • Henryk Czarny

  Oceniono 5 razy 1

  Niech skierują pozew przeciwko prezydentowi USA za użycie określenia Polish Camps. Wtedy zobaczą reakcję..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX