Pierwszy pozew po nowelizacji ust. o IPN. Na celowniku argentyński dziennik

Pozew przeciwko argentyńskiemu dziennikowi "Pagina12" złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym - Reduta Dobrego Imienia. Organizację oburzyło dołączenie do tekstu dot. zbrodni w Jedwabnem - zdjęcia Żołnierzy Wyklętych.

Według Reduty Dobrego Imienia - to pierwszy pozew złożony w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy weszły w życie w miniony czwartek.

Według organizacji, argentyński dziennik "Pagina12" złamał polskie przepisy, bo do artykułu o zbrodni w Jedwabnem dołączył zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych. A to "manipulacja, działanie na szkodę narodu polskiego i naruszenie dobrego imienia polskich żołnierzy".

Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że argentyńscy dziennikarze powinni "oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków".

Kara i kontrowersje

Nowelizacja przepisów o Instytucie Pamięci Narodowej wzbudziło wiele kontrowersji. Przede wszystkim z powodu zapisów, które pozwalają na ściganie i karanie nawet więzieniem za przypisywania Polakom odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę w czasie III wojny światowej.

Grozi za to do trzech lat więzienia.

Mimo protestów - między innymi Izraela - prezydent Duda ustawę podpisał. I podpisaną skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Awantura wokół ustawy PiS o IPN

TOK FM PREMIUM