Niechęć rządzących do WOŚP nie jest tajemnicą. Orkiestra "zaniepokojona" planami MSWiA

- Polityk dostanie do ręki narzędzie, za pomocą którego wedle własnego uznania będzie mógł zablokować zbiórkę i wskazać inny cel przeznaczanie zebranych środków - ostrzegał w TOK FM Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

- Jesteśmy zaniepokojeni - mówił Dobies w niedzielnym "Poranku" w TOK FM. Powodem zaniepokojenie nie tylko rzecznika WOŚP, ale kilkudziesięciu innych organizacji pozarządowych, jest nowelizacja przepisów dotyczących zbiórek publicznych.

MSWiA kierowane przez Joachima Brudzińskiego chce wprowadzić przepis, który ma uniemożliwić organizowanie zbiórki, która np. narusza „ważny interes państwa” lub "zasady współżycia społecznego”.

- Nikt nie pokazał palcem WOŚP i nie powiedział: chcemy was zablokować. Ale obserwujemy to, co dzieje się wokół Orkiestry, także wypowiedzi ważnych polityków obecnego rządu, którzy w dniu tegorocznego Finału pozwolili sobie stwierdzić m.in. że to co robi Orkiestra to "propagowanie cywilizacji śmierci". Więc można sobie wyobrazić, że ktoś uzna, Iż "propagowanie cywilizacji śmierci" jest sprzeczne z zasadami życia społecznego - mówił w TOK FM Krzysztof Dobies.

Nikt nie da czasu na odwołania, protesty

Zdaniem rzecznika Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmiana przepisów to zły pomysł. - Te magiczne słowa "zasady współżycia społecznego" i "ważny interes publiczny" to określenia które nie są i nie mogą być w żadnych przepisach opisane bardzo dokładnie. To tzw. klauzule generalne, które stosuje się, kiedy chcemy dać urzędnikowi czy sądowi pewną dowolność w interpretacji, w podjęciu decyzji - tłumaczył

Krzysztof Dobies podkreślał, że w przypadku zbiórek cała decyzja należeć będzie do jednej osoby - ministra. - Taka nieznaczna zmiana przepisów da ministrowi, czyli politykowi, narzędzie za pomocą którego - właściwie wedle własnego uznania  i interpretacji działalności organizacji i celu zbiórki - będzie mógł jedną decyzją administracyjną zablokować taką zbiórkę.

Przeczytaj: "Nie pytacie o rekordy. Rekordem jest to, że gramy>>>

Co ważne, takie decyzje będą "podlegały natychmiastowej wykonalności". - Czyli nikt nie będzie czekał na odwołania, protesty, czy inne działania organizacji. To będą decyzje podejmowane szybko i szybko wdrażane - ostrzegał rzecznik WOŚP.

Orkiestra razem z kilkudziesięcioma innymi organizacjami apelują do MSWiA o wycofanie się ze zmian w ustawie o zbiórkach publicznych. 

Przypomnijmy, że pomysł nowelizacji przepisów przedstawiono po tym, jak organizacja "Duma i Nowoczesność", która zasłynęła organizacją urodzin Adolfa Hitlera, rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla Janusza Walusia.

To polski imigrant skazany w RPA na dożywocie za zamordowanie przywódcy Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.

Czytaj też: "Fascynacja Walusiem odzwierciedla akceptację przemocy politycznej">>>

TOK FM PREMIUM