Niechęć rządzących do WOŚP nie jest tajemnicą. Orkiestra "zaniepokojona" planami MSWiA

- Polityk dostanie do ręki narzędzie, za pomocą którego wedle własnego uznania będzie mógł zablokować zbiórkę i wskazać inny cel przeznaczanie zebranych środków - ostrzegał w TOK FM Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

- Jesteśmy zaniepokojeni - mówił Dobies w niedzielnym "Poranku" w TOK FM. Powodem zaniepokojenie nie tylko rzecznika WOŚP, ale kilkudziesięciu innych organizacji pozarządowych, jest nowelizacja przepisów dotyczących zbiórek publicznych.

MSWiA kierowane przez Joachima Brudzińskiego chce wprowadzić przepis, który ma uniemożliwić organizowanie zbiórki, która np. narusza „ważny interes państwa” lub "zasady współżycia społecznego”.

- Nikt nie pokazał palcem WOŚP i nie powiedział: chcemy was zablokować. Ale obserwujemy to, co dzieje się wokół Orkiestry, także wypowiedzi ważnych polityków obecnego rządu, którzy w dniu tegorocznego Finału pozwolili sobie stwierdzić m.in. że to co robi Orkiestra to "propagowanie cywilizacji śmierci". Więc można sobie wyobrazić, że ktoś uzna, Iż "propagowanie cywilizacji śmierci" jest sprzeczne z zasadami życia społecznego - mówił w TOK FM Krzysztof Dobies.

Nikt nie da czasu na odwołania, protesty

Zdaniem rzecznika Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmiana przepisów to zły pomysł. - Te magiczne słowa "zasady współżycia społecznego" i "ważny interes publiczny" to określenia które nie są i nie mogą być w żadnych przepisach opisane bardzo dokładnie. To tzw. klauzule generalne, które stosuje się, kiedy chcemy dać urzędnikowi czy sądowi pewną dowolność w interpretacji, w podjęciu decyzji - tłumaczył

Krzysztof Dobies podkreślał, że w przypadku zbiórek cała decyzja należeć będzie do jednej osoby - ministra. - Taka nieznaczna zmiana przepisów da ministrowi, czyli politykowi, narzędzie za pomocą którego - właściwie wedle własnego uznania  i interpretacji działalności organizacji i celu zbiórki - będzie mógł jedną decyzją administracyjną zablokować taką zbiórkę.

Przeczytaj: "Nie pytacie o rekordy. Rekordem jest to, że gramy>>>

Co ważne, takie decyzje będą "podlegały natychmiastowej wykonalności". - Czyli nikt nie będzie czekał na odwołania, protesty, czy inne działania organizacji. To będą decyzje podejmowane szybko i szybko wdrażane - ostrzegał rzecznik WOŚP.

Orkiestra razem z kilkudziesięcioma innymi organizacjami apelują do MSWiA o wycofanie się ze zmian w ustawie o zbiórkach publicznych. 

Przypomnijmy, że pomysł nowelizacji przepisów przedstawiono po tym, jak organizacja "Duma i Nowoczesność", która zasłynęła organizacją urodzin Adolfa Hitlera, rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla Janusza Walusia.

To polski imigrant skazany w RPA na dożywocie za zamordowanie przywódcy Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.

Czytaj też: "Fascynacja Walusiem odzwierciedla akceptację przemocy politycznej">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Niechęć rządzących do WOŚP nie jest tajemnicą. Orkiestra "zaniepokojona" planami MSWiA
Zaloguj się
 • Darek Siekański

  Oceniono 16 razy 14

  Ja wręcz przeciwnie - niecierpliwie czekam na tę ustawę . Bo może temu społeczeństwu jest potrzebny do działania jakiś impuls , żeby w końcu tym oszołomom wylać kubeł zimnej wody na łeb . Takim impulsem była by może próba zablokowania WOŚP . Piszę ,,może ," bo takich impulsów było już wiele - łamanie konstytucji , propagandowa tvp , przejęcie prokuratury i sądów , marginalizacja Polski na arenie międzynarodowej itp. - ale dla większości Polaków WOŚP jest bliższa sercu więc jakiekolwiek działania przeciwko organizacji spotkały by się ze zdecydowanym sprzeciwem .

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 8

  jeżeli "przestraszony starszy pan" ziejący zoologiczną nienawiścią do Owsiaka i WOSP odważy się pewnego raz u położyć łapę na pieniądzach zebranych na Orkiestrę i przekazać je np Rydzykowi to... będzie to jego koniec w naszym kraju

 • he219uhu

  Oceniono 6 razy 6

  Dla Rydzyka! Niech Jurek i wolontariusze zbiorą kasę, a całość piszyści zaniosą toruńskiemu Rasputinowi!

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 5 razy 5

  Śmierć cywilna dla każdego, kto tknie Orkiestrę, będącą sumieniem Polaków, nie Wolaków.

 • Beata Szczepanik

  Oceniono 7 razy 5

  Tak tez pomyslalam od razu czesc na rydzyka aczesc napomniki dla kaczynskiego

 • hastatrespasos

  Oceniono 6 razy 4

  Wielka Orkiestra Kaczych Zdradzieckich Mord, pod dyrekcją gnoma z ul. Kaczogrodzkiej wraz z toruńskim suflerem, już trzeci rok dewastuje wszystko w kraju niedawno znanym jako Polska. Teraz kryminalnym zamachem na WOŚP, ten najwredniejszy ćwierćdyktatorek, i ćwierćinteligent świata, daje kolejny dowód swego bankructwa politycznego: STRACHU PRZED NAJWIĘKSZĄ AKCJĄ CHARYTATYWNĄ MILIONÓW POLAKÓW! Bezprawie i, tylko do czasu bezkarność, może chwilowo popierać 40 proc. zdradzieckich mord zamroczonych korupcją wyborczą. Ale WOŚP ma więcej sympatyków niż ten paranoik, ofiara błędów genetycznych, wszyscy jego dygnitarze z kaczej dudy oraz ich wyborcy razem wzięci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX