Bez skandalu, ale z mocnymi przemowami wygranych. Pierwsze komentarze po Oscarach 2018

Najlepszym filmem roku wybrano Kształt wody. O dużym sukcesie można też mówić w przypadku Dunkierki Christophera Nolana. Niestety, polski kandydat w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany, Twój Vincent, przegrał z amerykańską produkcją Coco. Ceremonię na gorąco komentowali w TOK FM zaproszeni krytycy.

Komentatorzy TOK FM zgodnie uważają, że tegoroczna gala obyła się bez skandali, dzięki czemu możliwa była w końcu merytoryczna dyskusja o kinie i kandydujących do statuetki filmach. 

Pojawiły się jednak mimo wszystko akcenty polityczne. Odbierając statuetkę, meksykański reżyser Guillermo del Toro zwrócił się do swoich rodaków, zachęcając ich do realizowania marzeń - dołączcie do nas - zaapelował, co można odczytać w kontekście niechętnej imigrantom polityki Donalda Trumpa. Drapieżniej zrobiło się też, kiedy nagrodę odbierała Frances McDormand. Błażej Hrapkiewicz z Ale Kino ocenił, że jej przemówienie wyrażało ducha nowej, feministycznej rewolucji seksualnej spod znaku "me too".

"Twój Vincent" bez nagrody

Coco było uważane za faworyta, to historia uniwersalna - dla dzieci i rodziców. Wpisuje się w nurt nagradzanych filmów nominowanych. Być może "Twojego Vincenta" nie wszyscy widzieli, choć kampania była bardzo udana. Coco to wybór umiarkowany. Film został też nagrodzony za najlepszą piosenkę - komentowała na gorąco w TOK FM Magda Maksymiuk z Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Krytyczka filmowa skomentowała też Oscara za reżyserię dla Guillermo del Toro - Cały czas liczyłam, że statuetkę dostanie Nolan. Co istotne Greta Gerwig ("Lady Bird"), piąta kobieta w historii nominowana za reżyserię, statuetki nie dostała. Oscar dla del Toro to decyzja zachowawcza - oceniła.

Kształt wody faktycznie najlepszy?

- Kształt wody to ciut Amelia 2.0. Jest trochę odtwórczy, nic mnie tu nie zachwyciło, może z wyjątkiem roli Michaela Shannona, który błyszczy w każdym filmie, w którym się pojawi. Zawsze doceniałam del Toro za wyobraźnię, "Labirynt Fauna" to było olśnienie. "Kształt wody" to jest coś, co już widzieliśmy wielokrotnie - komentowała Maksymiuk.

Nagrodę dla najlepszego filmu komentował też Piotr Zaborski z WP. - "Kształt wody" określany jest mianem peanu na cześć inności - inności przed którą teraz Ameryka się zamyka. Nie skupia się też na klasie średniej, głównym adresacie kina hollywoodzkiego, pokazuje też osobę głuchoniemą. Jako jedyna wyciąga rękę do obcego, do przybysza. Idealne pod Oscary. Pod kątem artystycznym, moim zdaniem, przegrywa z pozostałymi nominowanymi - mówił.

- Brakuje mi nagród dla "Tamtych dni, tamtych nocy", jest to kino subtelniejsze, w duchu produkcji niezależnych - dostał Oscara jedynie za scenariusz. Brak statuetek dla "Trzech billboardów", "Lady Bird" i "Nici Widmo" w ważniejszych kategoriach jest trochę przykry - komentowała Magda Maksymiuk.

Patrycja Wanat przypomniała, że Guillermo del Toro pochodzi z Meksyku, a jego historia jest amerykańskim snem, o tym, że można się dostać do Hollywood i realizować swoje szalone wizje.

- Jestem dumny, że jestem częścią tego świata, byłem dzieckiem zakochanym w kinie i myślałem, że moje marzenia nigdy się nie spełnią. Dołączcie do nas - mówił reżyser odbierając nagrodę. 

Autor Zaborski porównał twórczość Guillermo del Toro do dzieł Terry Gilliama i Tima Burtona, którzy również znani są z kreowania niesamowitych, oryginalnych światów. - To są reżyserzy odważni. Oni nie boją się przekraczać pewnych granic, nie boją się transgresji, nie boją się pójść na całość. W przypadku del Toro, to zawsze jest piękne, absolutnie estetyczne i niesamowicie wyobrażone, ale jednak zawsze zachowawcze. W przypadku kształtu wody, którego jednym z tematów jest rozbudzenie seksualne kobiety, to wszystko jednak jest zbyt ugrzecznione - przekonywał.

Były lepsze filmy

Również zdaniem Błażeja Hrapkowicza z Ale Kino, w tym roku nie wygrał najlepszy z nominowanych filmów. - Kształt wody nie zasłużył aż na takie laury. Jest to udana baśń, która odtwarza wszystko, co znamy z filmów del Toro, może poza dozą okrucieństwa i grozy. Kształt wody ma wypolerowane powierzchnie. Dla mnie w tym zestawie filmów były propozycje wybitniejsze.  Np. Nić widmo Paula Thomasa Andersona, historia miłosna, która jest toksyczna, perwersyjna, nieoczywista. Anderson jest dla mnie mistrzem kina, który zabiera nas w nieoczywiste rejony, zawsze używa zaskakujących zabiegów - oceniał.

Krytyk odniósł się też do braku statuetki dla Twojego Vincenta. - Cieszę się, że wygrało Coco. To nie jest najbardziej innowacyjny film Pixara, ale jest pięknie zaprojektowany, mądrze mówi o tematach takich, jak pamięć, kultura, przemijanie. Nie jestem fanem Twojego Vincenta, jest źle opowiedziany, monotonny i mechaniczny - podsumował.

Oto lista filmów nominowanych w poszczególnych kategoriach. Zwycięzców wyróżniliśmy czarnym kolorem:

Najlepszy film:

Czas mroku

Czwarta władza

Dunkierka

Kształt Wody

Lady Bird

Nić widmo

Tamte dni, tamte noce

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri 

Uciekaj! 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Gary Oldman - Czas mroku

Daniel Day-Lewis - Nić widmo

Denzel Washington - Roman J. Israel, Esquire

Daniel Kaluuya - Uciekaj!

Timothée Chalamet -Tamte dni, tamte noce

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Meryl Streep - Czwarta władza

Sally Hawkins - Kształt wody

Frances McDormand - Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Margot Robbie - Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Saoirse Ronan - Lady Bird

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Richard Jenkins - Kształt wody

Willem Dafoe - The Florida Project

Woody Harrelson - Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Sam Rockwell - Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Christopher Plummer - Wszystkie pieniądze świata

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Octavia Spencer - Kształt wody

Laurie Metcalf - Lady Bird

Allison Janney - Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Mary J. Blige - Mudbound

Lesley Manville - Nić widmo

Najlepszy reżyser:

Christopher Nolan - Dunkierka

Guillermo del Toro - Kształt wody

Jordan Peele - Uciekaj!

Greta Gerwig - Lady Bird

Paul Thomas Anderson - Nić widmo

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Tamte dni, tamte noce

The Disaster Artist

Logan: Wolverine

Gra o wszystko

Mudbound

Najlepszy scenariusz oryginalny:

I tak cię kocham

Uciekaj!

Lady Bird

Kształt wody

Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri

Najlepszy pełnometrażowy film animowany:

Twój Vincent

Ferdinand

Dzieciak rządzi

The Breadwinner

Coco

Oscary 2018 - lista zwycięzców. 'Kształt wody' wygrywa w najważniejszych kategoriach

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM