Prof. Dariusz Stola: Uchwała senatora Żaryna przemyca wątki z antysemickiej propagandy

To nie Polacy, a komuniści stali za wydarzeniami z Marca'68 - to jedna z tez uchwały Jana Żaryna z PiS-u ws. 50. rocznicy wydarzeń marcowych. W TOK FM komentował ją dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Dariusz Stola.

Tekst, nad którym będzie dziś pracowała senacka komisja ustawodawcza, ma być połączeniem projektów senatora Żaryna oraz Grażyny Sztark z Platformy Obywatelskiej.

Zastrzeżenia wobec uchwały Jana Żaryna przedstawił w Poranku TOK FM profesor Dariusz Stola.

- Jest napisana pięknym, kwiecistym językiem, oddaje hołd młodzieży, biskupom, przeprasza za ohydną nagonkę antysemicką, a przy okazji wprowadza cichcem wątki właśnie z tej propagandy - mówił. 

Czytaj też: Wildstein: Polska nie ma problemu z antysemityzmem. Konflikt wywołał Izrael, który uraził Polaków

Zdaniem historyka, uchwała autorstwa PiS-owskiego senatora powiela komunistyczną propagandę, bo wytyka ona między innymi marcowym emigrantom, że wśród nich byli pracownicy stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa.

- Służba Bezpieczeństwa skrzętnie podliczała, kto wtedy wyjechał - podkreślał Dariusz Stola. - W sumie wśród tych 13 tysięcy migrantów było stu kilkudziesięciu byłych pracowników ministerstwa bezpieczeństwa i MSW. Z tego załóżmy, że połowa była z MBP i załóżmy, że połowa z nich coś złego zrobiła. To daje 0,4 procenta wyjeżdżających - tłumaczył.

Obecne kłamstwa podobne do tych sprzed dekad

Zdaniem naukowca, nie można w pełni zrozumieć wydarzeń z 1968 roku, jeżeli rozdzieli się sprawy buntu młodzieży i inteligencji, wewnętrznych rozgrywek i walki o władzę w PZPR, i wreszcie kampanii nienawiści przeciwko Żydom.  

- Pewien rodzaj kłamstw i kalumni antysemickich, który dziś obserwujemy, także w internecie, jest uderzająco podobny do tych z '68 - mówił.

Jeśli okaże się, że przyjęcie połączonej uchwały Jana Żaryna oraz Grażyny Sztark jest niemożliwe, wówczas Senat najprawdopodobniej zaakceptuje uchwałę, którą dziś ma przyjąć Sejm. Senatorowi Żarynowi ten pomysł się nie podoba, ale nadzieję na konsensus w tej sprawie wyraził Marszałek Senatu z PiS-u, Stanisław Karczewski.

TOK FM PREMIUM