Prof. Dariusz Stola: Uchwała senatora Żaryna przemyca wątki z antysemickiej propagandy

To nie Polacy, a komuniści stali za wydarzeniami z Marca'68 - to jedna z tez uchwały Jana Żaryna z PiS-u ws. 50. rocznicy wydarzeń marcowych. W TOK FM komentował ją dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Dariusz Stola.

Tekst, nad którym będzie dziś pracowała senacka komisja ustawodawcza, ma być połączeniem projektów senatora Żaryna oraz Grażyny Sztark z Platformy Obywatelskiej.

Zastrzeżenia wobec uchwały Jana Żaryna przedstawił w Poranku TOK FM profesor Dariusz Stola.

- Jest napisana pięknym, kwiecistym językiem, oddaje hołd młodzieży, biskupom, przeprasza za ohydną nagonkę antysemicką, a przy okazji wprowadza cichcem wątki właśnie z tej propagandy - mówił. 

Czytaj też: Wildstein: Polska nie ma problemu z antysemityzmem. Konflikt wywołał Izrael, który uraził Polaków

Zdaniem historyka, uchwała autorstwa PiS-owskiego senatora powiela komunistyczną propagandę, bo wytyka ona między innymi marcowym emigrantom, że wśród nich byli pracownicy stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa.

- Służba Bezpieczeństwa skrzętnie podliczała, kto wtedy wyjechał - podkreślał Dariusz Stola. - W sumie wśród tych 13 tysięcy migrantów było stu kilkudziesięciu byłych pracowników ministerstwa bezpieczeństwa i MSW. Z tego załóżmy, że połowa była z MBP i załóżmy, że połowa z nich coś złego zrobiła. To daje 0,4 procenta wyjeżdżających - tłumaczył.

Obecne kłamstwa podobne do tych sprzed dekad

Zdaniem naukowca, nie można w pełni zrozumieć wydarzeń z 1968 roku, jeżeli rozdzieli się sprawy buntu młodzieży i inteligencji, wewnętrznych rozgrywek i walki o władzę w PZPR, i wreszcie kampanii nienawiści przeciwko Żydom.  

- Pewien rodzaj kłamstw i kalumni antysemickich, który dziś obserwujemy, także w internecie, jest uderzająco podobny do tych z '68 - mówił.

Jeśli okaże się, że przyjęcie połączonej uchwały Jana Żaryna oraz Grażyny Sztark jest niemożliwe, wówczas Senat najprawdopodobniej zaakceptuje uchwałę, którą dziś ma przyjąć Sejm. Senatorowi Żarynowi ten pomysł się nie podoba, ale nadzieję na konsensus w tej sprawie wyraził Marszałek Senatu z PiS-u, Stanisław Karczewski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Uchwała senatora Żaryna przemyca wątki z antysemickiej propagandy?
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 16 razy 10

  Teraz mamy podobnie to nie Polacy rządzą naszą ojczyzna tylko PiS a wszyscy wiedzą że członek i sympatyk PiS nie może być Polakiem.

 • ksenofobista

  Oceniono 15 razy 9

  Taka sama logika ktora nam sie nie podoba z innej strony. "To nie Niemcy tylko nazisci sa winni zbrodni wojennych"

 • Darek Siekański

  Oceniono 8 razy 6

  To nie Polacy - to komuniści , to nie Polacy - to mordercy , to nie Polacy - to zdrajcy , to nie Polacy - to złodzieje... no żesz ku.wa mać bo przecież Polak nie może być komunistą , mordercą , zdrajcą , złodziejem ... no chyba , że jakiś lewak ale lewak to tym bardziej nie Polak . Zaraz , zaraz no tak- przecież teraz u władzy też nie ma Polaków - tylko jak ich nazwać ? Cisną mi się na usta nazwy , których nie wymienię żeby nie skalać sobie języka .

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 5

  Na wiece robotników i robotnic w chuścinach na głowach,to byli komuniści,czy Polacy? Te same osoby w 1980 roku byli w" solidarności" na wiecach pod stoczniami i kopalniami.Nie zakłamujmy faktów,z faktami trzeba się zmierzyć panie Żaryn.Wyjątkowo wybiórczo profesorek historii traktuje historyczne fakty.Nie tak odległe,żeby nie oprzeć się na dokumentach. Wstyd!

 • wolak007

  Oceniono 5 razy 5

  Nie Niemcy, a faszyści. Nie Polacy, a komuniści?...

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 5

  W sumie wśród tych 13 tysięcy migrantów było stu kilkudziesięciu byłych pracowników ministerstwa bezpieczeństwa i MSW.
  ======================================
  Małe uzupełnienie, panie profesorze, zapewniam, że mogło ich być DUŻO więcej,
  Otóż po rozwiązaniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i przekształceniu go w MSW, TEŻ odbył się proces weryfikacji funkcjonariuszy, podobny do tego jaki miał miejsce ma początku lat 90-tych. I ci którzy tej weryfikacji NIE PRZESZLI - a z tego co wiem było ich sporo, zostali poupychani po różnych innych firmach z zupełnie "nowym" i z OCZYWISTYCH względów, wyczyszczonym życiorysem. Głównie były to instytucje para-mundurowe jak np. celnicy, straż pożarna, straż przemysłowa czy Służba Ochrony Kolei, ale wielu zostało cichymi i skromnymi urzędnikami. Więc przykro mi, ale owe "dokładne" dane, wcale NIE MUSZA być tak dokładne :-)

 • patriot.wr

  Oceniono 4 razy 2

  No i znowu tysiące ohydnych, antysemickich komentarzy w stronę pałającego miłością do Polski i Polaków Pana Stola profesora!

 • dumdum12

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe czy te 50%które nie poszło głosować może teraz spokojnie spać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX