Konflikt między interesem giełdy i konsumentów. Prezes GPW: Mogą wzrosnąć ceny paliw po fuzji spółek Orlen i Lotos

Połączenie dwóch polskich spółek paliwowych Orlenu i Lotosu to pomysł rządu rządu Mateusza Morawieckiego. W magazynie EKG rozmawiano o dwóch konsekwencjach tego zabiegu. W skali makro będzie ona pozytywna, z perspektywy obywatela - może uderzyć po kieszeni.

Wiesław Rozłucki, wieloletni szef warszawskiej GPW pokazuje konflikt interesów między konsumentami a giełdą.

- Jeżeli z połączenia dwóch podmiotów powstaje jeden, bardziej efektywny, to wtedy to się opłaca. Jednak doświadczenie uczy, że większość przejęć i fuzji kończy się niepomyślnie. Nie ma jasnej odpowiedzi, ale jeśli się myśli biznesowo i dobrze prowadzi proces, to się opłaca - mówił.


Były szef GPW zasugerował także konflikt interesów między giełdą a konsumentami, którym zależy na niskich cenach paliwa. - Jeżeli jednemu wielkiemu operatorowi zabraknie konkurencji, to w jego interesie jest utrzymywanie wysokiej marży - ostrzega Rozłucki.

Z punktu widzenia giełdy taka fuzja byłaby jednak pomyślna. - Na giełdzie najbardziej cenione są duże, płynne spółki, a takich w Polsce brakuje. Im większa spółka, im większy obrót, tym większy handel na giełdzie -wyjaśnił gość.

TOK FM PREMIUM