Jak duże są różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn? Sprawdź na własnym przykładzie

Mężczyźni otrzymują setki złotych więcej na podobnych stanowiskach. Krakowski startup pomaga nam sprawdzić, ile zarabialibyśmy jako płeć przeciwna.

Według danych Ministerstwa Pracy, kobiety zarabiają w Polsce średnio 700 zł mniej, niż mężczyźni (w zależności od metodologii od 7 do 18,5%) . - To ma głębokie korzenie cywilizacyjne, kulturowe, bo nie ma żadnego uzasadnienia gdy się popatrzy na efekty pracy - mówił na antenie TOK FM ekonomista i statystyk Bohdan Wyżnikiewicz. Zjawisko luki płacowej utrzymuje się od lat, a według Badania dr. Wyżnikiewicza miało miejsce również przed transformacją ustrojową.

Kliknij i dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku

Aby pokazać realną skalę problemu i to, jak dotyka ona każdej i każdego z nas, specjalizujący się w tworzeniu przeliczników krakowski startup Omni Calculator z okazji dnia kobiet pozwala nam sprawdzić, ile więcej (lub mniej) zarabialibyśmy jako płeć przeciwna. Dodatkowo kalkulator przelicza to na liczbę dni, które kobiety muszą przepracować "za darmo".

Czytaj też: Facebook nas nie rozwija. Utwierdza tylko we własnych poglądach

- Kalkulator o różnicach w zarobkach to nasz nie pierwszy dotykający ważnych społecznie spraw. Zrobiliśmy np. taki o szkodliwości smogu - mówi portalowi TOK FM Natalia Nazim z Omni Calculatora. - Specjalizujemy się w robieniu kalkulatorów najróżniejszego rodzaju: chemiczne, fizyczne, do nauki, do pracy, a nawet takie, które pozwalają podjąć lepsze decyzje (np. ile trzeba ćwiczyć, żeby spalić pączka).

Kalkulator różnicy wynagrodzeń kobiet i mężczyzn Kalkulator różnicy wynagrodzeń kobiet i mężczyzn by Omni

To świetny ruch ze strony firmy, ale też doskonały przykład na to, jak prywatne firmy mogą budować swój wizerunek przyczyniając się do dyskusji na istotne społeczne tematy. W ubiegłym roku firma PwC opublikowała optymistyczny raport, według którego już niebawem różnice w płacach mają zniknąć. Posłuchaj audycji TOK FM, w której dr Iga Magda, ekonomistka z SGH, tłumaczy wątpliwość tych danych. W ubiegłym roku firma PwC opublikowała optymistyczny raport , według którego już niebawem różnice w płacach mają zniknąć. 

DOSTĘP PREMIUM