Narodowy Czempionat Koni Arabskich przeniesiony z Janowa do Warszawy? Na 100-lecie Niepodległości

Samorządowcy z Lubelszczyzny piszą do premiera i ministra rolnictwa w sprawie Narodowego Pokazu Konia Arabskiego. Nie chcą, by imprezę, która odbywała się w Janowie od 40 lat, przenosić do stolicy.

Powodem zmiany miejsca jest 100-lecie niepodległości Polski. Przeniesieniu imprezy sprzeciwiał się dotychczasowy prezes janowskiej stadniny i… w środę został odwołany. Decyzję wręczono mu w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR), czyli w instytucji, która sprawuje nadzór nad państwowymi stadninami. Jeszcze przed odwołaniem Sławomir Pietrzak w rozmowie z nami przyznał, że uczestniczył w dyskusji w ośrodku o tym, by przenieść Narodowy Czempionat do Warszawy, na tor Wyścigów Konnych na Służewcu.

Pytaliśmy o zmiany już w listopadzie

Gdy jeszcze w listopadzie pytaliśmy KOWR o planowane zmiany, związane z organizacją Dni Konia Arabskiego w 2018 roku, dostaliśmy odpowiedź, że to tylko spekulacje. A o spekulacjach nie będą rozmawiać.

Dziś już wiadomo, że to jednak coś więcej. To, że Narodowy Czempionat odbędzie się w Warszawie, potwierdziła nam prof. Krystyna Chmiel, która od dzisiaj, po zmianach i odwołaniu prezesa, odpowiada w stadninie w Janowie za wszystkie kwestie związane z hodowlą koni.

- Nie uczestniczyłam w rozmowach na ten temat. Zostałam postawiona przed faktem dokonanym -  mówi pani profesor w rozmowie z TOK FM. Jak dodaje, dostrzega minusy tej decyzji, choćby tradycję janowskiej stadniny i przywiązanie kupców do Janowa. Przyznaje też, że stracą na tym okoliczni mieszkańcy, którzy w czasie Dni Konia Arabskiego wynajmują kupcom kwatery.

Plusy? - W związku ze 100-leciem niepodległości Polski będzie można na dużym terenie zmieścić więcej imprez towarzyszących, więcej publiczności. I podobno minister się zobowiązuje to sfinansować - mówi nasza rozmówczyni.

„Proszę czekać na oficjalne komunikaty”

Pytaliśmy w KOWR o decyzję w sprawie Narodowego Czempionatu w Warszawie. - Żadnej decyzji nie podejmowałem, w związku z tym trudno mi to komentować. Proszę czekać na oficjalne komunikaty w tej sprawie. Dziękuję - powiedział w rozmowie z nami Witold Strobel, dyrektor Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

O pomysł zorganizowania Narodowego Czempionatu nie w Janowie Podlaskim, ale w Warszawie zapytaliśmy senatora PiS, Jana Dobrzyńskiego z Białegostoku, od dłuższego czasu współpracującego z ministrem rolnictwa, Krzysztofem Jurgielem (też z Białegostoku). – W mojej ocenie, przenosiny Narodowego Pokazu Koni Arabskich do Warszawy to nie jest dobry pomysł, jestem temu przeciwny. Janów to jest 200-letnia historia i tradycja, którą powinniśmy pielęgnować. Światowi kupcy i hodowcy koni nie znają Służewca. Dla nich wizytówką Polski, marką, jeśli chodzi o konie czystej krwi arabskiej, jest Janów Podlaski – mówi Dobrzyński.

Swoje oburzenie w związku z planami przeniesienia Narodowego Pokazu wyrażają samorządowcy, wśród nich starosta bialski, Mariusz Filipiuk.

- Początkowo nie dowierzałem, że ktoś mógł coś takiego wymyślić, by pokaz zrobić w Warszawie, a aukcję Pride of Poland w Janowie. To są dwie nierozerwalne imprezy. Przecież wszyscy kupcy, którzy co roku przyjeżdżali do Janowa, najpierw uczestniczyli w pokazach, gdzie mogli spokojnie obejrzeć konie, które chcieli kupić i potem brali udział w aukcji. Narodowy Pokaz w Warszawie? Dla kogo? - pyta retorycznie starosta.

„Jak się coś raz zmieni, przeniesie, to może tak już zostać na stałe”

- Rozumiem, że jest stulecie niepodległości Polski. To piękna, uroczysta chwila, ale chcielibyśmy ją też obchodzić w Janowie. W Warszawie jest mnóstwo imprez i Narodowy Czempionat pewnie w tym tłumie zginie. A tutaj, w Janowie, chcieliśmy to 100-lecie  uczcić specjalnie Narodowym Pokazem Koni - mówi nam wieloletni pracownik stadniny.

- Niestety, znamy z życia takie sytuacje, że jak coś raz się zmieni, przeniesie, zabierze, to potem to coś może na swoje miejsce nie wrócić. I stąd nasza obawa, że jak raz na 100-lecie niepodległości Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich przeniesie się do Warszawy, to potem już tak zostanie - dodaje nasz rozmówca.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (62)
Narodowy Czempionat Koni Arabskich przeniesiony z Janowa do Warszawy? Na 100-lecie Niepodległości
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 20 razy 18

  na jakie znowu stulecie niepodległości, przecież wczoraj ogłosili we Wiadomościach TVP, ze Polska nie istniała jako niepodległe państwo w latach 1939-1989.
  Mogliby się , k..a, zdecydować.

 • kemor234

  Oceniono 12 razy 12

  Pewnie to wyjdzie jak ... festiwal w Opolu.
  Z drobną różnicą. Pietrzak będzie występował przed końmi.

 • sector23

  Oceniono 11 razy 11

  Araby w Warszawie?!!! Matko z córką i Chrystusie Królu Polski, to jak w końcu jest - przyjmujemy czy nie?

 • miszka_szyfman

  Oceniono 11 razy 11

  Tylko koni żal...

 • Wieslaw Kotyza

  Oceniono 13 razy 11

  konie się ucieszą. Nie widziały kaczyńskiego i Pałacu Kultury im. Stalina. Oba dziwolągi powstały w latach 50.

 • kaczkowski12

  Oceniono 10 razy 10

  Mieszkańcy Janowa Podlaskiego i okolic głosujcie na PiS,on Wam tyle dobrego zrobił i jeszcze zrobi.

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 10

  Czy konie to słyszą ???

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 11 razy 9

  pis lubi jak panstwoe spólki są stratne
  musi być po staremu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX