"Nie da się wyeliminować wszystkich mężczyzn". Najdziwniejsze cytaty z wywiadu ministra PiS ds. równości

"Możliwe, że jest coś na rzeczy w opinii, że kobiecie trudniej przebić się do polityki z powodu stereotypów" - to jedno z wielu przełomowych stwierdzeń, które padły w wywiadzie, jakiego Adam Lipiński udzielił "DGP".

"Nie da się wyeliminować wszystkich mężczyzn", tym cytatem "Dziennik Gazeta Prawna" zapowiedziała swój wywiad z pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania Adamem Lipińskim. Uznaliśmy, że na dziewięciu stronach wywiadu da się znaleźć cytaty o wiele lepsze, dlatego prezentujemy je z autorskim komentarzem Agaty Kowalskiej i Anny Dryjańskiej, dziennikarek radia i portalu TOK FM, które omówiły go w programie "Analizy".

"Jest bardzo prawdopodobne, że istnieje jakaś dyskryminacja"

Możliwe, że jest coś na rzeczy w opinii, że kobiecie trudniej przebić się do polityki z powodu stereotypów

- Dziwne, że nie upchnięto do tego zdania takich słów jak "być może" i
"trochę" i jeszcze innych zmiękczaczy. Jesteśmy dumni, że pan minister po tylu miesiącach dochodzi do wniosku, że być może coś jest nie tak i że być może są jakieś stereotypy i być może one przeszkadzają - zauważyła Anna Dryjańska.

- Pan minister pełni funkcję pełnomocnika do spraw równego traktowania. W samej nazwie tego urzędu jest jakby teza, że z równym traktowaniem mamy taki kłopot, że musimy mieć specjalny urząd dbający o te sprawy. Natomiast według pana ministra jest to możliwe - dodała prowadząca

Ze wszystkich statystyk wynika, że [w Polsce] kobiety są gorzej traktowane niż mężczyźni. To zjawisko ogólnoświatowe i ogólnoeuropejskie. Jako Polska mamy szereg sukcesów, choć nie znaczy to, że jest u nas idealnie.

Dziennikarki zastanawiały się się z jakimi krajami minister porównywał Polskę. - Chyba nie z europejskimi. Kilka lat temu głośne było porównanie zrobione przez polityka Platformy Obywatelskiej, który zastanawiał się, o co tym Polkom chodzi, przecież mają lepiej niż w Arabii Saudyjskiej - zżymała się Anna Dryjańska

"Oczywiście, że słyszałem o #metoo"

Minister Lipiński na pytanie dziennikarki, czy słyszał o akcji #metoo odpowiedział twierdząco, jednak niewiele potrafił powiedzieć o samej akcji. Natomiast na pytanie o nierówne płace aktorek, także tych pracujących w telewizji publicznej, miał sprecyzowaną odpowiedź.

Jeśli są [w telewizji] chętnie oglądane kobiety to gwarantuję, że nikt ich nie będzie sekował finansowo

Dziennikarki zauważyły jednak, że warto, by minister ds. równego traktowania miał świadomość, że prawidłowością tak w Polsce, jak i na świecie jest fakt, że kompetencje czy oglądalność nie mają przełożenia na zarobki.

"Polacy są narodem szarmanckim"

Dziennikarka "DGP" Klara Klinger zauważyła, że m.in. wcześniejsza emerytura dla kobiet może zostać pod wieloma względami uznana za przemoc systemową.

Polacy są narodem szarmanckim i nikt nie będzie zmuszał kobiety do pracy przez tyle lat, co mężczyzna.  Kobieta w wieku 65 lat jest mamą, babcią, ma mnóstwo innych obowiązków nie trzeba jej zmuszać do pracy zawodowej

W odpowiedzi ministrowi przypomniano, że mężczyzna jest ojcem i dziadkiem. Lipiński odpowiedział natomiast, że on w domu gotuję i na tym wątek się kończy. - To jest bardzo klasyczny unik, którego z którego korzystają politycy. Jeśli się ich zagoni do kąta i wskaże, na realny systemowy problem, to zaczynają opowiadać o swoim życiu prywatnym, które jakoby miałoby być dowodem, że nie ma tego problemu - tłumaczyła Agata Kowalska.

Minister wierzy, że kobiety nie będą musiały wychodzić na ulicę

Chciałbym doprowadzić do takiej sytuacji, żeby w obronie swoich praw kobiety nie wychodziły na ulicę

Z wywiadu w "DGP" wynika, że minister zdaje sobie sprawę z problemów, które spowodowały czarny protest, jednak uważa, że to politycy zbijają kapitał na niezadowoleniu kobiet.

- Mam wrażenie, że pan minister protekcjonalnie traktuje kobiety, które wychodzą na ulicę, a źli politycy wykorzystują je, biedne owieczki, do swoich niecnych celów. Wiele z tych kobiet naprawdę świetnie sobie poradzi w partiach - zaznaczyła Anna Dryjańska.

Mam nadzieję że coś się poprawi

Zdaniem dziennikarek ten cytat jest najlepszym podsumowaniem całego wywiadu, zaraz obok słów: "Jestem też w takiej niezręcznej sytuacji, jestem członkiem rządu" oraz "Nie mam takich kompetencji". Dziennikarki komentujące wywiad miały jednak wrażenie, że zamiast nadziei, minister na takim stanowisku powinien mieć w zanadrzu propozycje rozwiązań.

Zobacz także: Kobiety bez rządowego pełnomocnika? "Minister nie zajmuje stanowiska w kluczowych sprawach"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM