Na tej uczelni jest problem z dyskryminacją, a władze nazywają to "polowaniem na czarownice"
- Studentki jednego z wydziałów usłyszały od prowadzącego, że do nauczanego tam zawodu się nie nadają. Słyszymy wiele takich przykładów - mówił w Pierwszym Śniadaniu TOK FM Jakub Depczyński z samorządu warszawskiej ASP. Podobne komentarze zmobilizowały studentów, aby stworzyć bardziej równościowe środowisko na uczelni.
Posłuchaj całej audycji w podcaście TOK FM:
- W listopadzie odbyły się pierwsze studenckie Czarne Protesty. Pojawiliśmy się na z uczelni transparentami i listem do dyrektora. Impulsem był raport "Marne szanse na awanse" fundacji Katarzyny Kozyry, który pokazuje nierówności na Akademii w liczbach - tłumaczy Bogna Stefańska, studentka zaangażowana w protest. Z raportu wynika, że choć kobiety chętnie idą na studia artystyczne, to niewiele z nich otrzymuje potem stanowisko wykładowcy: w Warszawie kobiety stanowią 77 proc. studentów ASP, 35 proc. pracowników naukowych, a już tylko 17 proc. profesorów zwyczajnych. Podobnie wygląda to na innych uczelniach artystycznych w kraju.
Słyszeliśmy, że to problemy wyssane z palca
Studenci domagali się od rektora, aby stworzył stanowisko do walki z dyskryminacją. Pomysł wzbudził wątpliwości władz. - Słyszeliśmy, że to problemy wyssane z palca, że nikt nie zgłasza takich sytuacji. Ale to, że nikt problemu nie zgłasza nie znaczy, że go nie ma, tylko że jest gdzieś pod powierzchnią - mówi studentka.
Choć rektor uczelni był przychylny pomysłowi, to już senat złożony przede wszystkim z wykładowców określił go jako "polowanie na czarownice". - Usłyszeliśmy wiele niepokojących komentarzy, które mogą świadczyć o tym, że grono pedagogiczne potrzebuje edukacji w zakresie dyskryminacji i równego traktowania - twierdzi Depczyński
Po licznych dyskusjach rektor zdecydował się powołać dwie komisje: senacką komisję etyki i studencką, która będzie się zajmować sprawami dyskryminacji. Studenci zapowiadają, że zajmować się będą nie tylko dyskryminacją wobec kobiet, ale też np. osób z problemami psychicznymi, które studiują na akademii.
- Zamierzamy prowadzić warsztaty i spotkania. Bardzo byśmy chcieli, żeby były one obowiązkowe dla pracowników i pracowniczek, dla studentek i studentów. Traktujmy przeciwdziałanie dyskryminacji i równe traktowanie jako coś równego zasadom BHP.
Warszawska ASP będzie drugą uczelnią artystyczną w Polsce (po Akademii Sztuki w Szczecinie) na której istnieje organ walczący z nierównym traktowaniem.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Kiedy wypada Wielkanoc 2023?
- Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
- Rosyjska rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Zełenski: Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto
- Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
- Prowadził auto po kokainie, metamfetaminie i opiatach. Miał zakaz wsiadania za kółko