Klauzula sumienia w aptece? "Farmaceuta nie powinien oceniać klienta"

Czy aptekarze, powołując się na swój światopogląd, powinni odmówić sprzedaży antykoncepcji? - Absolutnie nie - twierdzi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według prof. Kozłowskiej-Wojciechowskiej, pacjent powinien mieć prawo do kupna wszystkich dopuszczonych w Polsce leków.

- Wszystko to, co jest dostępne w aptekach przechodzi procedurę dopuszczenia do obrotu. Poza tym pamiętajmy o tym, że do apteki przychodzi pacjent, który ma receptę i ktoś już z nim razem w gabinecie lekarskim podjął konkretną decyzję - mówiła kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Profesor Kozłowska-Wojciechowska zaznaczyła także, że środki antykoncepcyjne mają różne zastosowania. I chociażby dlatego farmaceuta nie powinien oceniać klientek. - Nie zapominajmy o tym, że wiele leków antykoncepcyjnych, to są leki, które stosujemy z innych powodów, również zagrożenia zdrowia. W związku z tym, nie jest to możliwie i nie jest uprawnione, żeby pytać daną pacjentkę, w jakim celu ten lek ma wziąć - stwierdziła ekspertka w audycji "OFF Czarek" w TOK FM.

- Jeżeli stosujemy lek lecząc trądzik, to lekarz dermatolog, który się na taką kurację decyduje, musi uprzedzić pacjentkę, że w tym czasie będzie niepłodna. To jest sprawa między lekarzem a pacjentką. Aptekarz nie może powiedzieć, że nie wyda, bo to niezgodne z jego sumieniem. Pacjentka ma wskazania lekarskie do stosowania tego preparatu. Czy mamy prawo osądzać drugiego człowieka? - pytała retorycznie.

Światopogląd a brak wiedzy

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska  przytoczyła też przykład swojej własnej  rozmowy z farmaceutką, która sprzeciwia się sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

- Pytałam: "A jeśli byś nie chciała, żeby twoja rodzina rozrastała się bez końca, i mąż by się zdecydował na wazektomię, to czy by ci to odpowiadało?". A farmaceutka odpowiedziała, że tak.  "Przecież to też jest środek antykoncepcyjny. Tylko nie w tabletce" podsumowałam wtedy.

W sprawie klauzuli sumienia aptekarzy interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.  Adam Bodnar uważa, że to niezgodne z przepisami i łamie prawa pacjentów. 

Klauzulę promuje organizacja Ordo Iuris, która przygotowała poradnik dla farmaceutów, którzy nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych. 

Zobacz także: "Dziwna odpowiedź GIF w sprawie klauzuli sumienia farmaceutów: Takiej klauzuli nie ma, ale..."

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Klauzula sumienia w aptece? "Farmaceuta nie powinien oceniać klienta"
Zaloguj się
 • Anna Krotowska

  Oceniono 7 razy 7

  Dentysta nie wyrwie zebow, sklep miesny nie sprzrda miesa, sprzedawca nie sprzeda butow, kolejarz nie bedzie wozil podroznych, restauracje nie beda obslugiwac glodnych. I tak by mozna w nieskonczonosc. Jesli sumienie nie pozwala na jakas czynnosc, to trzeba wybrac inny zawod.

 • Marcin Różyc

  Oceniono 3 razy 1

  Będąc właścicielem sklepu dowiaduje się że że sprzedawca odmawia sprzedaży mojego towaru z pobudek osobistych, co robię? Wywalam na zbity pysk...

 • Ada Winiarska

  0

  W środę, 2.05.2018 na klauzule sumienia powołała się pracownica/właścicielka apteki Amica na ul. św. Wincentego 54 w Warszawie, tuż przy szpitalu bródnowskim przy okazji obrażając mnie z koleżanką i mówiąc, że jestem „za zabijaniem”. Średniowiecze.

 • Dariusz Wanat

  0

  Jeśli aptekarz woli wpieprzać się z buciorami w prywatne sprawy obcych ludzi, to ja zabieram swoje pieniądze i nawet witaminy C u takiego nie kupię. Niech sobie odczuje, czy mu się opłaca wkurzać klienta. Albo dwudziestu.

 • Marek Król

  0

  W sklepach mięsnych,powinni żądać zaświadczenia z parafii,że mięsa nie zje w czasie postu...,wszystkie restauracje mają w piątek "pościć",a w niedzielę zamknąć się?

 • mgrstepien

  Oceniono 2 razy 0

  Farmaceuta, korzystając z klauzuli sumienia, ocenia SWOJE postępowanie, a nie klienta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX