Zwolnienia z pracy przez ograniczenie handlu w niedziele? Ta branża ucierpi najbardziej

Dziś pierwsza "niehandlowa" niedziela. Ministerstwo uspokaja, że zakaz handlu nie pociągnie za sobą zwolnień, bo branża handlowa sygnalizuje, że potrzebuje do pracy kilkadziesiąt tysięcy osób.

Eksperci jednak studzą optymizm resortu. Jak twierdzą, dopiero w praktyce i po kilku miesiącach okaże się, jak ten zakaz wpłynie na sytuację pracowników. Zwłaszcza, że za dwa lata zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele.

Na razie trudno przesądzać

Przynajmniej na razie branża handlowa, która obecnie tak mocno się rozwija, będzie próbowała szukać sposobu na to aby poziomy zatrudnienia utrzymać, ale jak mówi Andrzej Kubisiak z Work Service, czas pokaże na ile będą one skuteczne i zadowalające dla obydwu stron.

Czytaj też: PKSy znikają w zastraszającym tempie. Sytuacja jest dramatyczna, wkrótce może ich nie być wcale

- Istnieją obawy, że jeden dzień w tygodniu wyłączony z możliwości zarobkowania wpłynie na poziom zatrudnienia - tłumaczy.

Choć na razie trudno o tym przesądzać. Zwłaszcza, że wolne niedziele wchodzą w sposób stopniowy.

Co z ochroną?

Ale na pewno zakaz ten może negatywnie wpłynąć na zatrudnionych w ochronie. z prognozy Polskiego Holdingu Ochrony wynika, że pracę może stracić nawet 10 tys.osób - czyli blisko 4% wszystkich pracowników  jednej z najbardziej licznych gałęzi branży usługowej w Polsce. zdaniem autorów opinii, skrócenie tygodnia pracy będzie oznaczało, że zamiast pełnej obsady na zmianie przez 30 dni, potrzebna będzie pełna obsada przez 28 dni.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (12)
Zwolnienia z pracy przez ograniczenie handlu w niedziele? Ta branża ucierpi najbardziej
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Zapoznajcie się z konstytucją !

  Ograniczenie działalności gospodarczej może nastąpić

  tylko w czasie stanu wyjątkowego i ze względu na ważny interes społeczny.

 • tani_dran

  Oceniono 1 raz 1

  Ja sądzę że bez żadnej szkody dla kraju można w niedziele puścić na wolne lekarzy strażaków i innych. W końcu robimy to by uszanować wolę Boga, więc tenże chyba się odwdzięczy i nie będzie na nas w weekendy zsyłał chorób, pożarów ani wypadków drogowych. Poza tym, jego syn jest u nas królem - to są chyba konkretne argumenty ?

 • ttwo

  0

  Po pierwsze prowadzę sklepy, również w centrum handlowym, po drugie uważam, że rządy PiS to nieszczęście dla kraju. Ale nawet im zdarza się zrobić coś w miarę sensownego, niestety wprowadzili tylko częściowy zakaz handlu w niedzielę. I jak zwykle napisali ustawę "na kolanie". Słuchając wypowiedzi polityków Po czy Nowoczesnej, jakie to nieszczęście nas czeka, zastanawiałem się czy oni są tak głupi czy tylko koniunkturalnie by być przeciw. Poza sprzedawcami lodów, napojów i obiadów "na wagę" prowadzonych w centrach handlowych, którzy pewnie lekko odczują zmniejszenie obrotów, dla pozostałych zmiana będzie neutralna z punktu widzenia obrotów, a łatwiej ustawić zmiany pracowników na 6 dni. Jakiś idiota polityk mówił, że za pracę w niedzielę stawka dla pracownika powinna być 3-krotnie wyższa, a inny że przez brak handlu w niedzielę towary będą się psuły!!!

 • tlen69

  Oceniono 2 razy 0

  W wiele spraw władza nie ma ingerować . Nowe przepisy o zakazie handlu w niedziele są źle napisane, jest to BUBEL !. Władza chce wchodzić kobietom "między nogi"  zabierając im wolność  decyzji i wyboru ?, Zamykając sklepy odbiera obywatelom wolność do osobistych decyzji, w tym  zakupów ? Powierzchnie handlowego biznesu winny być wykorzystane przez 7 dni, zapewnia to lepszą organizację i dostępność dla wielu, którzy pracują 6 DNI W TYGODNIU.
  Czy wraca PRL z zamkniętymi sklepami, z  jednopartyjnością (ukrytym autorytaryzmem?), z policją wykorzystywaną dla celów ochrony posłów, władzy, a nie dla  ochrony obywateli przed draństwem, agresją chuliganów, złodziei, wybranych grup kiboli i młodzieżówek ?

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz -1

  W mojej firmie szukają ochroniarzy - może wreszcie kogoś znajdą .

 • borsuk07

  Oceniono 3 razy -3

  no dalej nakręcać się.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 6 razy -6

  Większych bzdur nie czytałem. Jeżeli opieracie się na wróżu to po co co 3 zdanie pytajnik. Trochę przypomina to co rzeście odstawiali gdy 1 września likwidowali gimnazja.

  I się Wam wtedy wróż zesrał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX