Gliński chce przejąć Muzeum Polin? "Mam obawę, że chodzi o podobną operację, jak z Muzeum II Wojny"

- Mamy do czynienia z narzucaniem modelu polityki historycznej, który w wielu elementach deformuje rzeczywistość historyczną, niekiedy ją fałszuje - mówił w TOK FM prof. Paweł Machcewicz, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Prof. Paweł Machcewicz to jeden z twórców Muzeum II Wojny Światowej. Decyzją ministra Piotra Glińskiego w ubiegłym roku został odwołany ze stanowiska.

Ekspozycja muzeum była przygotowana przez zespół naukowców, zarówno polskich jak i zagranicznych i była ceniona na świecie. Jednak szefowi ministerstwa kultury nie podobało się, że ekspozycja nowego muzeum pokazuje przede wszystkim nieszczęścia, jakie niesie wojna, a brakuje wyeksponowania pozytywów; takich jak "patriotyzm, ofiarność czy działanie w interesie wyższym niż prywatny".

Prof. Machcewicz ostrzegał w Poranku Radia TOK FM, że minister Gliński może nie poprzestać na "przejęciu" jednego muzeum.

- Minister ogłosił powstanie nowego muzeum, które jak rozumiem, ma być konkurencyjne wobec Muzeum Polin. Mam obawę, i nie jest to tylko moja obawa, że chodzi o operację podobną do tej, jaką przeprowadzono w przypadku Muzeum II Wojny Światowej – mówił historyk.

I przypomniał, że w Gdańsku po objęciu rządów przez PiS powołano Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.  - A potem minister ogłosił, że w jednym mieście nie ma  miejsca na dwa muzea zajmujące się podobną tematyką. I dokonał fikcyjnego połączenia, co pozwoliło przejąć kontrolę nad Muzeum II Wojny Światowej. Czy muzeum Getta Warszawskiego jest przygotowywane do podobnej roli, do przejęcia Muzeum Żydów Polskich? Mam nadzieję że nie, ale dotychczasowe doświadczenia nakazują być ostrożnym - stwierdził gość TOK FM.

Nie o taką politykę historyczną chodzi

Minister Piotr Gliński zapowiadając powstanie nowego muzeum mówił, że Muzeum Getta Warszawskiego ma pokazywać prawdę historyczną, które ma się wpisywać w "naszą politykę historyczną".

- Razi mnie to wydanie polityki historycznej, jakie mamy w Polsce - przyznał prof Paweł Machcewicz. Historyk skrytykował "skrajnie upartyjnienie, w obrębie którego nie ma miejsca na ludzi, poglądy różniące się od tych lansowanych przez państwo". 

- Po drugie uważam, że ta sfera nie powinna być zmonopolizowana przez państwo, muzea powinny być niezależne od ministra kultury. To powinien być wielogłos, spór. A w naszym wydaniu mamy do czynienia z narzucaniem - od ponad dwóch lat - jednego modelu polityki historycznej, który deformuje rzeczywistość historyczną, niekiedy ją wręcz fałszuje i jest z gruntu autorytarny - ocenił były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj też: "Uchwała senatora Żaryna przemyca wątki z antysemickiej propagandy" - ocenia dyrektor Muzeum Polin>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (64)
Gliński chce przejąć Muzeum Polin? "Mam obawę, że chodzi o podobną operację, jak z Muzeum II Wojny"
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 28 razy 18

  Już samo określenie, że muzeum ma pokazywać historię, która wpisuje się w naszą politykę historyczną jest bardzo grożne.
  Tego nie da się akceptować.
  Takie podejście do sprawy już było przerabiane w naszym kraju.
  Nie jest nam potrzebny duplikat PRL-u.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 21 razy 13

  Faszyzujący nacjonalizm rozwija się.

 • stefan4

  Oceniono 23 razy 13

  > ma pokazywać prawdę historyczną, które ma się wpisywać w "naszą politykę historyczną".

  Proszę nie mówić ,,prawda historyczna'' i ,,polityka historyczna'' na jednym oddechu. Bo to tak, jakby Pan Minister łączył krzesło z krzesłem elektrycznym. Albo myślenie z myślistwem.

 • aeromonas

  Oceniono 16 razy 12

  Muzeum Polin jest muzeum doskonałym. Pisowskie ręce precz od niego. Pokazuje historię. Muzeum jest od pokazywania prawdy, a nie od "polityki historycznej". "Polityka historyczna" w wykonaniu PiS to brutalne i chamskie zakłamywanie historii.

 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 12

  Dobra zmiana... będą udowadniali, że bliźniacy w poprzednim wcieleniu walczyli na powstańczych barykadach?

 • justas32

  Oceniono 11 razy 11

  Człowieku - nie wstyd ci jak się patrzysz w lustro ? Wątpię - tacy jak ty nigdy się nie wstydzą ...

 • julietwhiskey

  Oceniono 21 razy 11

  Antysemityzm Polacy mogą sobie pielęgnować na własnym podwórku do woli. Ale każda próba wejścia z tą wstydliwą przypadłością na światowe salony musi się zakończyć wyprowadzeniem przez odźwiernych za bramę i poczęstowaniem solidnym kopniakiem. Świat cywilizowany XXI wieku po prostu tego nie toleruje, podobnie jak rasizmu i faszystowskich fascynacji. Trzeba też pamiętać, że naród amerykański to zlepek imigrantów wszystkich nacji, kultur i kolorów skóry. Tam lepiej popuścić na przyjęciu w spodnie niż wyjechać z typowo polskim kompleksem anty.

 • Elektra Kalina

  Oceniono 15 razy 11

  Zdecydowanie uważam, że pewne instytucje powinny być niezależne od Państwa w tym niektóre muzea. Im więcej tym lepiej. A na pewno jest to Polin. Niestety Polin jest instytucją kultury finansowaną z budżetu pastwa, budżetu Miasta Warszawa, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (ŻIH) oraz własnych przychodów i innych darowizn. Niestety dwa pierwsze źródła są pewnie dominujące (łącznie ok. 10 mln rocznie). Wkład ŻIH to jedynie 6% dotacji z ustawy budżetowej (ok. 400 tys).
  Niestety Polin nie publikuje swoich sprawozdań finansowych na swojej stronie, choć moim zdaniem powinien.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX