Minister Mucha: Są politycy, którzy z zawstydzeniem mówią o Polsce. Ale nie powiem, którzy

Paweł Mucha broni głowy państwa. Odnosząc się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, w której ten zestawił okres zaborów z Polską w Unii Europejskiej, tłumaczył w TOK FM, że prezydent miał zupełnie inne intencje niż mu się teraz przypisuje.

Minister Mucha przekonywał w Wywiadzie Politycznym, że prezydent Duda, przemawiając w poniedziałek w Kamiennej Górze, nie porównał naszego członkostwa Polski w Unii Europejskiej ze latami zaborów. Politycy opozycji są jednak innego zdania. Dla nich słowa prezydenta brzmią jednoznacznie.

Czytaj też: Prezydent Duda porównał Unię Europejską do zaborców? Kraśko odpowiada "orędziem"

Roztrząsana wypowiedź prezydenta Dudy brzmi następująco:

Bardzo często ludzie mówią: ach, po co nam Polska, Unia Europejska jest najważniejsza. To niech sobie ci ludzie przypomną te 123 lata zaborów

Dla lidera PSL Władysława Kosiniak-Kamysza takie porównanie jest nieuprawnione i szkodzące Polsce.

- Prezydent nie użył takiego porównania - oponował w TOK FM minister Mucha, który zachęcał, by zapoznać się z całym wystąpieniem prezydenta, zdaniem prezydenckiego ministra kontekst, w jakim pojawiają się te słowa, jest zupełnie inny.

Sens wypowiedzi prezydenta był tego rodzaju: dzisiaj niekiedy polskość niektórzy chcą stawiać na drugim miejscu. Nie stawiajmy polskości na drugim miejscu

- mówił Mucha podkreślając, że stały przekaz prezydenta Dudy to silna Polska w silnej Unii Europejskiej.

Do interpretacji swoich słów odniósł się sam prezydent.

Minister Mucha podkreślał, że ta ocena prezydenta odnosiła się jedynie do materiału - jak wyraził się minister - "jednej ze stacji komercyjnych", który w ocenie ministra był już "czystą manipulacją i indoktrynacją".

- A jeżeli mnie pani pyta, czy widzę dzisiaj w sferze politycznej takich polityków, którzy wypowiadają się z jakimś zawstydzeniem o państwie polskim to, niestety, widzę takich. Widzę ich w przestrzeni publicznej - mówił Paweł Mucha, nie chciał jednak wprost odpowiedzieć na pytanie, o których polityków mu chodzi z imienia i nazwiska oraz czy chodzi mu o polityków opozycji. Stwierdził, że jego zadaniem nie jest podgrzewanie politycznej atmosfery.

Zastępca szefa kancelarii prezydenta nie chciał też odpowiedzieć na pytanie z kim Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku, gdy poleci tam w maju by przejąć przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. "Agenda jest dopiero ustalana" - zakomunikował min. Mucha.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM