Kobiety są przedmiotem politycznego handlu? Rozenek: "PiS chce spłacić dług wobec biskupów"

- Politycy PiS chcą za wszelką cenę spłacić długi wobec biskupów. Wiem nawet, jaka była umowa. Dotyczyła trzech konkretnych rzeczy - powiedział na antenie gość Radio TOK FM.

Andrzej Rozenek z SLD mówił dziś w "Wywiadzie Politycznym" w TOK FM, że rozumie, iż PiS jest obecnie w trudnej sytuacji, ale twierdzi, że nie powinno to się odbijać działaniami uderzającymi w kobiety. 

Biskupi stawiają warunki Kaczyńskiemu

- Rozumiem, że politycy PiS chcą za wszelką cenę spłacić długi wobec biskupów. Wiem nawet, jaka była umowa. Umowa dotyczyła trzech konkretnych rzeczy - powiedział na antenie gość Radio TOK FM. - Mianowicie zatrzymania refundacji leczenia in vitro, to już zostało zrobione, wprowadzenia katechezy na maturze, zdaje się, że są prace nad tym. No i trzecia rzecz: kwestia aborcyjna - wymienił, dodając: - Takie warunki podobno postawili biskupi Kaczyńskiemu.

Zdaniem Andrzeja Rozenka PiS jednak nie zaostrzy prawa aborcyjnego. 

- No więc pytanie, jak z tego wybrnąć. Moim zdaniem będą grali na czas - ocenił Rozenek. - Będą próbowali to przeciągnąć jak najdłużej, jakoś ten temat uśpić. 

Czarny Piątek. Wielki protest 

Przypomnijmy: popierany przez biskupów projekt "Zatrzymaj aborcję", zakłada odebranie kobietom możliwości legalnego przerywania ciąży, gdy płód ma ciężkie lub nieodwracalne wady. 

W proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego - 23 marca - w całej Polsce odbył się Czarny Piątek. Według stołecznego ratusza w samej stolicy protestowało ok. 55 tys. osób. Protestujące osoby najpierw spotkały się przed Sejmem, potem ruszyły w stronę siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Część osób protestowała też przed siedzibą kurii metropolitalnej. 

Do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję" wezwał również Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka. Zdaniem Nilsa Muižnieksa, dalsze ograniczanie praw seksualnych i reprodukcyjnych Polek będzie sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami naszego kraju w zakresie praw człowieka.

Zobacz także: Lempart o roli PiS w Czarnym Piątku. "Myśleli, że rozbiją nam protest, a wywołali dziką furię"

DOSTĘP PREMIUM