Co zrobi PiS z zakazem aborcji po Czarnym Piątku? "To TK orzeknie, czy jest zgodna z konstytucją"

- Nadrzędne znaczenie ma wniosek złożony do TK - mówił w TOK FM Karol Karski pytany, czy PiS zaostrzy ustawę antyaborcyjną. Europoseł, jeden z bliskich współpracowników prezesa PiS, nie chce zmieniać ustawy.

Kilkadziesiąt tysięcy osób na manifestacji w Warszawie, tysiące w innych miastach. Tak zareagowali przeciwnicy zaostrzania przepisów antyaborcyjnych na możliwość restrykcyjnych zmian.

Czarny Piątek zwołano, przypomnijmy, po tym jak sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". Propozycja dotyczy zakazu dokonywania legalnej aborcji w przypadku ciężkich wad płodu.

- Czy PiS zaostrzy prawo antyaborcyjne? - pytała Dominika Wielowieyska europosła Karola Karskiego.

-  W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, kiedy nadrzędne znaczenie ma wniosek złożony do TK. Po rozstrzygnięciu przez trybunał, tego typu wnioski o zmianę ustawy, będą bezprzedmiotowe - odpowiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wzywa Sejm do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję">>>

Karski zapewnił, że nie chce zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. - Ten kompromis aborcyjny w jakiś sposób rozwiązuje problem. Wypowiadam się w swoim imieniu - stwierdził Karski, który jest jednym z polityków, którzy cieszą się dużym zaufaniem prezesa Kaczyńskiego.

Warto przypomnieć, że europoseł zasiadał np. w komisji partyjnej, która zajmowała się sprawą Bartłomieja Misiewicza. Prace zespołu skończyły się wyrzuceniem rzecznika MON z PiS. 

Co zrobi TK?

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który uważa, że aborcja z powodu ciężkich uszkodzeń i wad płodu powinna być zakazana.

- To TK orzeknie, czy aborcja eugeniczna jest zgodna z konstytucją - powtarzał Karol Karski. Czym wywołał irytację posłanki Joanny Muchy.

Polityczka PO apelowała - kilkukrotnie - do polityka PiS, by nie używał określenia "aborcja eugeniczna". - Eugenika to czystość rasy - podkreślała.

Wtórowała jej Dominika Wielowieyska. - Warto używać słów zgodnie z ich znaczeniem. Chodzi o aborcję ze względu na wadę płodu - mówiła gospodyni "Wyborów w TOK-u".

A Karol Karski w odpowiedzi zapewniał, że "naprawdę nie ma intencji się spierać, jeśli mówi o aborcji eugenicznej".

- Może przeczytam panu definicję. Eugenika – pojecie, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt i ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie;  szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. Proszę nie używać słowa "eugenika" w  kwestii aborcji - apelowała niestrudzenie posłanka Mucha.

Warto przypomnieć, że dwa dni przed Czarnym Piątkiem z harmonogramu Sejmu usunięto posiedzenie komisji rodziny, która miała zająć się projektem "Zatrzymaj aborcję".

- Odwołali posiedzenie komisji, myśleli że tak rozbiją nam ten protest. A wzbudzili absolutnie dziką furią, tą manipulacją, grzebaniem w harmonogramie. To jest niepoważne! Nie będzie tak że będziemy tak... "kicać" – zwoływać, odwoływać protesty - tak o odwołaniu posiedzenie komisji mówiła w TOK FM Marta Lempart, założycielka Strajku Kobiet.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Co zrobi PiS z zakazem aborcji po Czarnym Piątku? "To TK orzeknie, czy jest zgodna z konstytucją"
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 4 razy 4

  Trybunał Konstytucyjny, jeszcze ten legalny, zadbał o dobrostan zapłodnionego jaja, czyniąc z niego dziecko poczęte. Wszyscy prezesi TK - wszyscy! - i zdecydowana większość sędziów trybunalskich byli na usługach polskiej hierarchii katolickiej i Watykanu. Rzepliński nawet dostał od Franciszka order „zasłużonego dla Watykanu i papieża”.
  Zdecydowana większość trybunalskich sędziów przerobiła Polskę w państwo wyznaniowe. Amen.

 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  Nie nazywajmy tej PiS-owskiej zgrai Trybunałem Konstytucyjnym, to po pierwsze. Po drugie,
  baca to tchórz niebywały, a do tego kretyn. Będąc skończonym kretynem ludzi traktuje tez jako kretynów, jego zdaniem wszyscy muszą odbierac rzeczywistośc tak jak on ją odbiera, wyciągac wnioski takie jak on wyciąga, przyjmowac metody działania jekie jemu pasują. Do tego potrzebni mu są tacy ludzie jak Przyłębska, Czaputowicz, Morawiecki, Duda. To są jego popychadła, kazdą jego kretyńską decyzję, intelektualną kompromitacje wezmą na siebie. Popierac ich w tym działaniu mają inne tuzy intelektu, Brudziński, Błaszczak, Mazurek, Kuchciński, Karczewski. Jak Neronowi, nikt z tej zgrai nie odwazy się powiedziec prawdy, nie próbuje odradzic, zeby nie podpalał Polski dla rozpierającego go własnego ego. Ze strachu przed ,,ścięciem,, wmawiają mu i potwierdzają bezustannie jego wielkośc, mądrośc, przewidywalnośc. Tak samo było z Hitlerem, Stalinem, Kimami, Pol Potem, teraz z Putinem, Erdoganem. A tymczasem Polska traktowana jest jak jakieś amazońskie plemię zydozerców,
  z epoki kamienia łupanego i krzesiwa. Wstyd. Nie mozna dalej głosowac na tych zacofanych, groznych troglodytów i to od tych najblizszych wyboów. Od czegoś trzeba zacząc.

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  logika prawicy jest zaskakująca , zamierzają nakazać noszenie i rodzenie zmutowanych płodów bo zycie jest najważniejsze, jednocześnie policjanci zabijający podejrzanych czy zatrzymanych nie są karani za zabójstwo , szkoli się mnóstwo służb , ktore w określonych sytuacjach maja prawo zabijać , w takich sytuacjach jak wiadomo giną tez ludzie niewinni , w tym dzieci , również zdrowe i zdolne do życia i prawidłowego rozwoju ,
  skoro są sytuacje w ktorych dopuszczamy odebranie zycia i to urodzonym , zdrowym ludziom to dlaczego w przypadku ciężkich wad rozwojowych płodu , z którego wiadomo ,ze urodzi się istota całkowicie niezdolna do samodzielnego funkcjonowania , obumrze w łonie matki lub umrze w krótkim czasie po urodzeniu takich wyjątków dopuścić nie chce

 • andrzej.ablaze

  Oceniono 2 razy 2

  prosba do rzetelnych dziennikarek i dziennikarzy, piszcie i mówcie zamiast Trybunał Konstytucyjny, mówcie i piszcie "tak zwany trybunał konstytucyjny". Przecież piszecie i mówicie o instytucji nie mającej umocowania prawnego, a ściśle, ten organ i magister stojąca na jego czele są nielegalne.

 • maura4

  Oceniono 2 razy 2

  PiS zapewne myśli, że zakaz aborcji ogłoszony przez TK załatwi sprawę protestów.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 2

  "To TK orzeknie, czy aborcja eugeniczna jest zgodna z konstytucją" - któż tam zasiada w TK? Czy prezes już wezwał na dywanik i przedstawił swoje stanowisko? Co wybiorą? Rozsądek i dobro kobiet czy raczej wolę kk i innych, którzy okres rozrodczy dawno mają za sobą?

 • rbik53

  Oceniono 1 raz 1

  .
  Bez względu na czyjeś poglądy czy przekonania tzw. "obrona życia" ma jakieś granice. Tylko fanatyzm tych granic nie widzi.
  Wbrew pozorom Kościół wyłamuje się z owego fanatyzmu "obrony życia" za wszelką cenę. Jak nie wierzysz, to spróbuj wyciągnąć od Kościoła jakieś pieniądze na ten cel....

 • mukmak

  0

  Trybunał ??? hahahah...przecież nie ma trybunału.

 • robert f

  Oceniono 2 razy -2

  Jeśli TK podtrzyma linie orzeczniczą kt. stwierdzała jednoznacznie o tym że zycie poczete podlega ochronie, to uzna zarówno eugenikę jak i aborcje dziecka powstałego w wyniku gwałtu z niekonstytucyjne. te wyjątki są ewidentną dyskryminacją w zakresie prawa do ochrony zycia grupy dzieci - płodów za rzeczy przez nie niezawinione wady genetyczne lub sposób poczęcia a to jest sprzeczne z k-cją. Taka opinię nieraz wyrażał nawet prof Zoll którego trudno uznać za pisowskiego prawnika. Jedynym dopuszczalnym na gruncie konstytucji przypadkiem aborcji jest aborcja w przypadku zagrożenia życia matki - wtedy mamy do czynienia z decyzją dotyczącą wyboru pomiędzy jednym a dugim życiem. Tak że sprzecznośc z k-cją zapisów obecnej ustawy jesli TK będzie wolny od nacisków powinna być oczywista - jesli TK orzeknie inavczej to będzie oznaczało że JK jakoś wpłynął na przyłębską i poprosił ją aby nie wymuszała na sejmie kontrowersyjnych zmian skoro wiekszośc ludzi chce utrzymania tego jak jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX