"Mnie to już nie dziwi". Neonaziści z Polski i Niemiec będą wspólnie świętować urodziny Hitlera

Polscy neonaziści wybierają się do Niemiec, by świętować rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. - Mnie to już nie dziwi - powiedziała w Radiu TOK FM dr Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Jak podkreśla dr Anna Tatar, współpraca między polskimi i niemieckimi neonazistami trwa od lat. - Po raz pierwszy głośno stało się o tym w 1999 roku, kiedy Narodowe Odrodzenie Polski współpracowało z niemieckimi neonazistami. Takie sytuacje się zdarzały, zdarzają i można przypuszczać, że taka współpraca będzie się pogłębiać – oceniła w TOK FM przedstawicielka antyrasistowskiego stowarzyszenia "Nigdy Więcej", która gościła u Mikołaja Lizuta w audycji A Teraz Na Poważnie.

Przypomnijmy: "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że polscy neonaziści mają wziąć udział w organizowanym w niemieckim Ostritz obchodach 129-rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Obchody rocznicy urodzin Hitlera organizowano też w naszym kraju. Dzięki reportażowi "Superwizjera TVN" zobaczyliśmy leśną uroczystość zorganizowana przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność.

Czytaj też: "Polska od lat jest neonazistowskim zagłębiem">>>

"Mnie to już nie dziwi"

Dr Tatar przypomniała, że po ujawnieniu nagrań pokazujących obchody urodzin Hitlera oraz tego, co dzieje się na festiwalu Orle Gniazdo, związany z nacjonalistami poseł Robert Winnicki "składał interpelację w obronie neofaszystów".

- Jak to możliwe, że w kraju tak doświadczonym jak Polska może komuś przyjść do głowy pomysł, by wybrać się na koncert i imprezę ku czci Hitlera? - pytał Mikołaj Lizut.

-  Mnie to już nie dziwi - przyznała przedstawicielka "Nigdy Więcej". I przypomniała, że Robert Winnicki, który jest posłem RP, podczas wiecu  organizowanego przez antyimigrancką niemiecką Pegidę, wykrzykiwał "Niemcy, obudźcie się!". - A to było hasło wykorzystywane przez NSDAP - przypomniała rozmówczyni Lizuta.

Zawłaszczają rocznicowe obchody

Dr Anna Tatar podkreśliła, że ekspansję środowiska radykalnych doskonale widać podczas obchodów ważnych dla Polaków rocznic.

- Na tzw. Marsz Niepodległości od lat zapraszana jest skrajna prawica z różnych krajów, w tym z Niemiec - powiedziała. Zwróciła uwagę, że także obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego są coraz bardziej zawłaszczone przez radykałów. - Bo co to znaczy, że przez stolicę Polski – zniszczoną, zrównaną z ziemią przez hitlerowców – maszerują ludzie, którzy niosą na transparencie krzyż celtycki? To symbol który nie tylko w Niemczech używany jest zamiast swastyki - przypomniała.

Największy serwis aukcyjny w Polsce - Allegro - podpisał umowę ze Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej". Chodzi o ograniczenie możliwości sprzedawania i kupowania - za pośrednictwem serwisu - przedmiotów propagującej nazizm i faszyzm. Chodzi np. o płyty, odzież czy biżuterię wyprodukowaną współcześnie.

- Wystarczy wrzucić do wyszukiwarki słowo "Hitler" i "wyskakuje" mnóstwo płyt z muzyką neonazistowską. To zespoły, które otwarcie popierają Hitlera, mówią o podludziach. Można też kupić przypinki z krzyżem celtyckim, kubek z wizerunkiem Hitlera, który obserwuje bitwę o Anglię czy sygnety i naszyjniki ze swastyką - wyliczała Anna Tatar.

Czytaj też: Ziobro do dymisji za "pląsy" z Rybakiem? "Dobrze byłoby, by Kaczyński odciął się od nacjonalistów">>>

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM