Poseł Kukiz 15 o polskim antysemityzmie: "Opierał się na rywalizacji ekonomicznej"

- Ukraiński nacjonalizm zawsze był antypolski - przekonywał w TOK FM Tomasz Rzymkowski. Poseł Kukiz'15 od dawna gra na antyukraińskiej nucie.

Poseł Tomasz Rzymkowski często w swoich publicznych wystąpieniach zajmuje się Ukrainą. Przekonuje, że za naszą wschodnią granicą panują antypolskie nastroje, a nacjonaliści - odwołujący się do dorobku Stepana Bandery - mają na Ukrainie wielkie wpływy. To właśnie Rzymkowski był autorem pomysłu, by karać za propagowanie banderyzmu.

- Ukraiński nacjonalizm zawsze był u swojego fundamentu antypolski. Eksterminacja ludności polskiej, jako element podstawowy walki o wielką Ukrainę, był w założeniach tej ideologii - mówił w Poranku Radia TOK FM poseł Kukiz 15.

- Wydaje mi się, że współczesny polski ruch nacjonalistyczny nie przeprowadza rachunku sumienia. Może ruch Kukiz’15 zacząłby od wymagania od polskich nacjonalistów, zwłaszcza żeście ich wprowadzili do Sejmu, a dopiero potem zajmowali się wyrzutami sumienia ukraińskich nacjonalistów? - odpowiedział gospodarz audycji Jan Wróbel.

Ataki fizyczne na Ukraińców w całej Polsce. Piotr Tyma o nienawiści: To nie jest tylko internet>>>

Warto przypomnieć, że z list Kukiz'15 w Sejmie znalazł się m.in. Robert Winnicki prezes Ruchu Narodowego.

Czytaj też: "Mnie to już nie dziwi". Neonaziści z Polski i Niemiec będą wspólnie świętować urodziny Hitlera>>>

W katolickiej Polsce niemożliwe. Ale w Niemczech czy na Ukrainie już tak

Poseł Rzymkowski zapewnił, że "nikt w Polsce nie próbuje odbarwiać pewnych wypaczeń, złych rzeczy, które wiążą się z polskim ruchem narodowym". – Wręcz przeciwnie. Spotykam się ze strony tego środowiska z jasną deklaracją, że te argumenty, które były  podnoszone – myślę o tych o charakterze antysemickim - muszą spotkać się z potępieniem - przekonywał.

I przeciwstawił przedwojenny polski antysemityzm, który opierał się na "rywalizacji ekonomicznej" niemieckiemu. - Ale trzeba też zrozumieć realia tamtych czasów. W Polsce to nie był rasizm w wydaniu niemieckim tzn. my nie akceptujemy społeczności żydowskiej - tłumaczył.

- Każdy alkoholik ma innego, który gorzej od niego pije. Wiadomo, że naziści w Niemczech ustanowili standard bardzo wysoko - komentował Wróbel.

Na co poseł Kukiz'15 znowu zajął się "rywalizacją ekonomiczną". Przypomniał jak dzięki "wspólnym obozom ONR i Betaru", syjoniści nauczyli się "posługiwania bronią". - Potem jak znalazł w przypadku budowania państwa Izrael - podkreślił Rzymkowski. I dodał, że polski katolicyzm zdecydował o tym, że nasz nacjonalizm i antysemityzm szedł inną drogą.

- Silna tradycja katolicka była hamulcem, żeby takie zachowania się pojawiały. One na pewno się pojawiały, ale to społeczne poczucie wiary katolickiej nie pozwalały na takie zachowania.  A w kraju protestanckim czy prawosławnym; greko-katolickim było to możliwe - ocenił gość Poranka Radia TOK FM.

Poseł Rzymkowski specjalizuje się nie tylko w kwestiach antysemityzmu czy antypolonizmu Ukraińców. W TOK FM obwieścił też, tuż przed marszem narodowców ku czci Rajsa "Burego", że kłamstwem były informacje AK na temat kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej NSZ z gestapo.

Czytaj też: Prof. Wnuk ostro o słowach posła Rzymkowskiego: To moment, w którym historyk staje się bezsilny>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Poseł Kukiz 15 o polskim antysemityzmie: "Opierał się na rywalizacji ekonomicznej"
Zaloguj się
 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 2 razy 2

  co w tym złego że Żydzi , pomimo szykan zawsze byli lepszymi rzemieślnikami, sprzedawcami, że często przez kilka pokoleń starali się, by ich kolejni potomkowie mieli lepiej?

  Głupek zawsze będzie miał pretensje do mądrego a leń do pracowitego

  Przed 2 ww Polacy zamiast tworzyć lepsze sklepy niż żydowskie, skupiali się na bojkocie.
  Aktualnie widać na przykładzie handlu, finansówi, przemysłu, że naród polski nie potrafi NICZEGO poza narzekaniem. A jak się komuś nie daj Bóg uda to go reszta gnoi

 • gourmant

  Oceniono 4 razy 2

  Nienawiść części Ukraińców do Polaków też miała podłoże ekonomiczne. Polacy wywyższali się jak niektórzy Żydzi w Polsce. Teraz też niektórzy bogaci wywyższają się nad biednymi. Ale to w żadnym stopniu nie usprawiedliwia siania wrogości wobec innych i usprawiedliwiania przestępstw. Ani nawet rzucania haseł typu "nie popieram ale rozumiem"

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 2

  Hitler chciał rewizji Traktatu wersalskiego,

  nasze "hitlerki" rewidują osaczające Polskę rewizjonizmy...

  Oczywiście, w naszym narodowym, rasistowskim interesie.

 • sailor2016

  Oceniono 8 razy 2

  Szkoda nawet komentować wypociny tego idioty.

 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy 1

  Ukraiński nacjonalizm bywał niezwykle mocno antypolski, to prawda, stał sie antyrosyjski masowo po aneksji Krymu (to jest trwałe, bo za tym poszła danina krwi) . Tego faktu i naszej szansy z tym związanej ten stalibiały katonacjonalistycznie (to tradycyjna polska choroba duszy i mózgu prowadząca do rozbiorów) poseł Kukiz15 ni ch.. nie rozumie, podobnie jak całe towarzystwo "kresów" - pożytecznych idiotów cara Rosji. NIwe wuiem czy słyszac te popłuczyny swiatłych mysli szowinistów z ONR i kolaborantów z NSZ mam sie smiac czy płakac. spadaj posle na osle.

 • balbinacorobisz

  Oceniono 3 razy 1

  Ekonomiczne ? Czyżby Żydzi wprowadzili w przedwojennej Polsce jakieś prawo zabraniające Polakom prowadzenia sklepów ? A może Polacy byli jakoś inaczej prześladowani ?

 • Krokodyl Gienia

  Oceniono 3 razy 1

  Rywalizacji ekonomicznej? A to mniej więcej jak dzisiaj. Masz tytuł magistra, dochód powyżej 2 średnich krajowych, zdrowe zęby, nie śmierdzisz koniem i koniakiem - jesteś obiektem nienawiści nierobotnych patriotów sejmowych i pozasejmowych, a połowa sąsiedztwa jest przekonana, że jesteś Żydem.

 • vito60

  Oceniono 5 razy 1

  Na Zachodniej Ukrainie nastroje antypolskie były oczywistością. Dla nich byliśmy okupantem.

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 1

  To na pewno był poseł od Kukiza? Przecież ku...mi wcale nie rzucał, więc jak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX