Sezon grzewczy na finiszu. Jak walczyć ze skutkami smogu? "W grę wchodzi rehabilitacja"

Już niedługo zakończy się sezon grzewczy. Czy to oznacza, że zupełnie zapomnimy o smogu? Alergolog zdradziła Radio TOK FM jak walczyć ze skutkami długotrwałego zanieczyszczenia powietrza.

Okres grzewczy już się powoli kończy, ale to nie znaczy, że kończy się problem smogu. Skutki wdychania przez całą zimę zanieczyszczonego powietrza - jak twierdzą lekarze - odczuwać będziemy jeszcze przez wiele miesięcy.

W grę wchodzi rehabilitacja 

Według lekarzy, organizmu zupełnie oczyścić się nie da, ale możemy dostarczać mu regularnie dawek czystego powietrza. Szczególnie ważne są dzieci i osoby starsze, które z powodu zanieczyszczeń znacznie częściej chorują na alergie czy łapią infekcje.

- Jeżeli już ktoś miał taką infekcję i ją "przechorował", to w tym momencie wchodzi w grę rehabilitacja. Żeby ten proces wspomóc i przyspieszyć, potrzebujemy regeneracji w świeżym powietrzu - mówi TOK FM alergolog i pediatra Anna Pałkowska.

Zobacz także: Turysta wygrał z Zakopanem proces o opłatę klimatyczną. Przez smog

Skierowanie na turnus 

Specjalistka twierdzi, że najlepiej działają inhalacje solankowe. Stąd duża popularność pobytów rehabilitacyjnych w Wieliczce.

- Możemy skorzystać z bezpłatnych pobytów w ramach skierowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie skierowania na turnusy rehabilitacyjne wystawiają lekarze specjaliści - zasugerowała Anna Pałkowska.

To jednak dotyczy wyłącznie osób, które cierpią na choroby układu oddechowego, można tez pojechać na własną rękę. Korzystne są również inhalacje solą morską za pomocą nebulizatora.

"Ludzie, opamiętajcie się!"

TOK FM PREMIUM