Zachód zaskoczył Rosję. Ale skuteczny cios w Kreml powinien dotyczyć pieniędzy

- Wielka Brytania stała się gigantyczną pralnią pieniędzy - mówi w TOK FM Paweł Zalewski. Według byłej ambasador Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, uderzenie w rosyjskie inwestycje w Londynie, byłoby niezwykle bolesne.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasadorka w Moskwie, podkreśliła w TOK FM, że Rosja została zaskoczona reakcją Zachodu na atak na Siergieja Skripala i jego córkę. Kreml nie przewidział, że będzie zgoda na solidarne wydalenie rosyjskich dyplomatów. W działania włączyły się nie tylko państwa UE czy USA, ale też NATO. Do tej pory wydalono ponad stu rosyjskich dyplomatów. 

- Po raz pierwszy Rosja zobaczyła Zachód działający razem po aneksji Krymu i zajęciu Donbasu. Potem przez cztery lata Rosja powtarzała, że Zachód się rozszedł w szwach, jest niekonsekwentny i niespójny. I teraz mamy spójną reakcję - mówiła w "Wyborach w TOK-u" była ambasador w Moskwie i była wiceminister spraw zagranicznych.

Czytaj też: "Bać się już?" - po ataku na Skripala relacje Rosja-Zachód są bardzo złe>>>

Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że "wydalenie dyplomatów ma swój wymiar symboliczny",  ale "Rosja najbardziej bolałoby uderzenie w zasoby finansowe". -  To system, który polega na tym, że ekipa rządząca wyzyskuje swój kraj i społeczeństwo;  przechowuje zasoby w bezpiecznych miejscach i wspiera lidera właśnie dlatego, że mogą mieć te zasoby dla siebie i swoich dzieci. A te dzieci w większości od dawna mieszkają na Zachodzie. Od dawna się mówi, że jeśli ktoś chce poważnie uderzyć w Rosji, to musi uderzyć w sfery nielegalnych rosyjskich pieniędzy przechowywanych w londyńskim City, w nieruchomościach w Londynie - wyliczała była ambasador.

Wet za wet

Jednak jednym z najważniejszych argumentów, które trzeba brać pod uwagę, rozważając takie kroki, jest odpowiedź Rosji. - Jeśli ktoś uderzyłby w pieniądze rosyjskie w Wielkiej Brytanii i Londynie, to Rosja uderzyłaby w brytyjskie inwestycje np. w BP w Rosji. Każdy to rozumie, więc to bardzo poważna gra, na którą jeszcze nikt się nie chce odważyć - podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jak ocenił Paweł Zalewski, przez lata otwarcia na nie do końca legalne inwestycje, doprowadzono do tego, że "Wielka Brytania stała się gigantyczną pralnią pieniędzy". Ale atak na Skripala i jego córkę to może być moment, który spowoduje zmianę kursu.  - Już nie można o tym milczeć - stwierdził były wiceszef MSZ i były eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Czytaj też: Europa jest stanowcza wobec Putina, ale tylko w deklaracjach. "Na Londyn mówiono Londongrad">>>

W ramach decyzji odwetowych Moskwa wydaliła dyplomatów z państw Zachodu, między innymi Francji, Danii, Włoch i Kanady.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
Zachód zaskoczył Rosję. Ale skuteczny cios w Kreml powinien dotyczyć pieniędzy
Zaloguj się
 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 4 razy 2

  Sankcje i jednolity front byłyby uzasadnione, gdyby WB przedstawiła jakiekolwiek dowody na autorstwo zamachu. Gry wywiadów bywają wielopiętrowe i jesli jedynym dowodem jest to, że trucizna została w ub. wieku wymyślona w Rosji (a jej twórca od dawna mieszka ponoć w USA), to wygląda na jakąś powtórkę amerykańskiej prowokacji z bronią masowego rażenia w Iraku.

 • smok61

  Oceniono 16 razy 2

  Nie wiadomo, kto prawie zabił Skripala . Pewnie nie Moskwa . Nie miała w tym interesu.
  Skripal to nieważny szpieg , w Rosji skazany na raptem 12 lat.
  Argument , że został otruty środkiem " ktory tylko Ruscy mają " jest śmieszny . Jeden z tworców tej trucizny miał :interesy" np w Syrii ...zresztą tam zginął .
  ----------------
  Poza tym Nowiczok został wynaleziony 50 lat temu ....
  --------
  Zatrucie szpiega wielu pasuje :
  - pasuje W. Brytanii , w której Rosja pierze brudne pieniądze , a rosjanie nazywają Londyn , Londongradem
  - pasuje Ameryce , która kocha konflikty międzynarodowe , bo doskonale na nich zarabia.
  - można też "zawalić " na Mundial ...Putin się wścieknie
  -----------
  Polsce nie pasuje , ale podobnie jak 16 innych krajów UE dała się uwikłać w tę sprawę .
  Siły które napędzają tę aferą muszą być duże . Całość śmierdzi jak kupa ...kupy.

 • 111pln

  Oceniono 9 razy 1

  Jeśli w natępstwie objęcia sankcjami przez GB brudnej kasy oligarchów, kacapia ruszy legalne inwestycje BP, to sama cofnie się do połowy ubiegłego wieku. I bardzo dobrze. Odciąć jeszcze ich od SWIFT, zabrać Visę i MC 😁

 • krawat23

  Oceniono 7 razy 1

  Myslę, że jest odwrotnie -Putin podziękuje May za sankcje w stosunku do londyńsko-rosyjskich oligarchów.

 • stachud

  Oceniono 13 razy 1

  CIA oskarżyła Irak o broń masowej zagłady po czym żołdacy z US zabili setki tysięcy ludzi. Więc sądzę że tu jest taka sama prowokacja.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 1

  Deportacja rosyjskich oligarchów z Anglii i konfiskata ich majątków to kusząca opcja, która niewątpliwie leży na stole. To wywoła w Wielkiej Brytanii taki medialny młyn, że wszyscy zapomną o Brexicie.

  Dla euroentuzjastki Theresy May jest to wręcz dopust boży.

 • Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe: zachód obeszła aneksja Krymu, obeszła wojna na Ukrainie, a źdźbłem w oku okazał się nic nieznaczący szpieg. Bardzo "w czas" Londynowi taka zawierucha.

 • smok61

  Oceniono 2 razy 0

  www.newsweek.pl/swiat/dlaczego-brytyjczycy-maja-dosc-rosyjskich-miliarderow-newsweek-pl,artykuly,344956,1.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX