PO jest tak słaba, że musi sięgać po uciekiniera z PiS? "Pan Ujazdowski zaimponował mi"

- Ujazdowski jest dobrym kandydatem, to doświadczony polityk - zachwalał w TOK FM poseł Marcin Kierwiński. Były wiceszef PiS ma być kandydatem PO na prezydenta Wrocławia.

Kazimierz Michał Ujazdowski ma poparcie najważniejszej osoby w PO. Bo to szef partii Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie rekomendował wrocławskiej Platformie postawienie na byłego polityka PiS. Do tej pory lokalna PO forsowała kandydaturę prof. Alicji Chybickiej.

- Pan Ujazdowski zaimponował mi, bo trzeba mieć dużo odwagi, by będąc ważnym politykiem partii rządzącej powiedzieć: nie godzę się na to, co ta partia robi - zachwalał w TOK FM poseł PO Marcin Kierwiński.

Będzie szeroka koalicja?

Drogi Ujazdowskiego i PiS rozeszły się, kiedy rząd Beaty Szydło wraz z parlamentem przypuścili atak na Trybunał Konstytucyjny. Z partii odszedł w styczniu 2017 roku. Nie było pierwsze rozstanie Ujazdowskiego z PiS. W 2007 roku odszedł, razem z Ludwikiem Dornem i Pawłem Zalewskim, w akcie sprzeciwu wobec sposobu kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego.

-  Pan Ujazdowski jest dobrym kandydatem, to doświadczony polityk, może być ciekawą propozycją dla mieszkańców Wrocławia, dlatego będzie popierany przez PO. Mam nadzieję, że wokół niego uda się zbudować bardzo szeroką koalicję poparcia – mówił Kierwiński w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Jak to będzie koalicja? Na razie wiadomo, że do poparcia konserwatysty Ujazdowskiego nie spieszy się Nowoczesna. A to z tą partią PO próbuje tworzyć koalicję przedwyborczą. PO i Nowoczesna wystawiły np. w Warszawie duet Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej, jako kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta stolicy.

Nowelizacja nowelizacji

W dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o SN dowiedzieliśmy się, że PiS szykuje kolejną zmianę przepisów. - PiS zawłaszcza całe państwo, ale nawet w tym przejmowaniu państwa są skrajnymi dyletantami, amatorami. Przypomnijmy, jak to było z Trybunałem Konstytucyjnym: przyjęli ustawę, którą potem siedem razy nowelizowali. Mamy do czynienia z ludźmi, których bardzo uwiera demokracja i zamach na instytucje państwa robią w skrajnie nieudolny sposób - ocenił poseł Kierwiński.

- A może ta nowelizacja to ukłon w stronę Komisji Europejskiej, która krytykowała ustawę dotyczącą SN? - pytał Lizut.

- Nie spodziewam się tego. Spodziewam się raczej, że to będzie  kolejna próba obchodzenia polskiego prawa i dostosowania przepisów do bieżącego interesu PiS - uważa polityk Platformy Obywatelskiej. 

Kłopoty ze zwołaniem pierwszego posiedzenia upolitycznionej KRS wynikają z tego, że zgodnie z przepisami, których PiS nie zmieni, jedyną osobą, która może takie posiedzenie zwołać jest I prezes Sądu Najwyższego. A prof Małgorzata Gersdorf do tej pory posiedzenia nie zwołała.

- Wiem, że jeżeli PiS chce coś poprawiać, to po tych poprawkach wychodzi jeszcze gorzej - stwierdził poseł Kierwiński.

Sprawa zwoływania inauguracyjnego posiedzenia KRS staje się coraz bardziej pilna, bo nowe przepisy o SN mogą szybko doprowadzić do tego, że prof. Gersdorf przestanie piastować funkcję I prezes Sądu Najwyższego.

Zgodnie z nowymi regulacjami, które dziś weszły w życie, skoro ukończyła 65 lat to ma prawo odejść w stan spoczynku. Ewentualną zgodę na jej dalszą prace może wyrazić jedynie prezydent. Ale takiego kroku trudno się po Andrzeju Dudzie spodziewać.

PiS miał pomysł, by wyeliminować I prezes SN ze sprawy zwołania KRS - i oddać te kompetencje szefowi TK, czyli sprzyjającej PiS Julii Przyłębskiej. Ale posłowie PiS szybko się z niego wycofali.

Czytaj też: Sądny dzień dla Sądu Najwyższego. Nowe przepisy wchodzą w życie. Zaczyna się wyrzucanie sędziów?>>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM