Wdowy górnicze zapowiadają walkę w Warszawie o rekompensaty. Będzie wsparcie: cztery autokary górników

Wdowy górnicze dają rządzącym czas do połowy maja. Jeśli nie będzie projektu nowelizacji ustawy dot. rekompensat za utracony deputat węglowym, kobiety przyjadą do stolicy.

Jesienią ubiegłego roku rząd przyjął ustawę o rekompensacie z tytułu utraconego prawa do bezpłatnego węgla. Chodziło o słynny deputat węglowy, który przez lata otrzymywali górnicy, emeryci, renciści, a także wdowy po górnikach.

Jednak nowe przepisy nie objęły wdów i sierot po górnikach, którzy np. zginęli w wypadkach i nie doczekali emerytury.

- Mam panią w stowarzyszeniu, której mąż zginął dwie godziny przed pójściem na emeryturę i też została pominięta - mówi Agata Kowalczyk, liderka Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

Kobiety czekają na korzystne dla siebie decyzje do połowy maja. Jeśli do tego czasu nie pojawi się projekt nowelizacji ustawy - zapowiadają protest .  Mają poparcie lidera śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" - Dominika Kolorza.

- Pan przewodniczący powiedział, że zorganizuje cztery autokary górników, którzy nas wesprą w Warszawie - zapowiada Kowalczyk. 


Jednorazowa rekompensata za utracone świadczenia wynosi 10 tys. zł .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wdowy górnicze zapowiadają walkę w Warszawie o rekompensaty. Będzie wsparcie: cztery autokary górników
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 4 razy 2

  To jest konsekwentne psucie chorego, słabego, teoretycznego państwa. To państwo obrasta bezustannie ropiejącymi wrzodami, w postaci PiS-owskich wdów smoleńskich, Elbanowskimi, Godkami, teraz wdowy górnicze wybiły jak szambo. Mały Duda ze swoimi bojówkami schował się pod kamień z innymi robalami. Ale na górników to kazda władza w tym kraju moze liczyc. Przekona się o tym Kaczyński. Jego ,,słabośc,, do kobiet zostanie sprawdzona teraz przez czarne wdowy. Trzeba byc zepsutym do szpiku kości, nie miec wstydu i pojęcia co się dzieje z górnictwem na świecie, zeby protestowac o coś, co komuś zabrano, a nigdy nie powinno się tego otrzymac.
  Komunistyczny przywilej przyznawany w minionych czasach dla podtrzymania sojuszu robotniczo-chłopskiego na pohybel inteligencji. Co teraz zrobi Szydło ? Czy stanie z kosą na czele tej zgrai ? Co zrobi Kaczyński, śmiertelnie wystraszony widmem porazki dobrejzmiany w połowie kadencji ? Winni tego zamieszania premie juz dostali, zwrócą je teraz innym pijawkom, tym z kościoła katolickiego, nie pomogą mu rozwiązac tego problemu. Jest lepiej niz myślałem.

 • Ewa Borkowska

  Oceniono 1 raz 1

  p.Janie skoro wdowy po emerytach i rencistach dostały to w czym są gorsze wdowy po pracownikach.To nie sprawiedliwe.Czep się pan polityków którzy przyznają sobie wysokie nagrody.Nie tylko górnicy mają przywileje.Kolejarze mają węgiel a nic z nim wspólnego nie mają

 • Jan Kowalski

  Oceniono 3 razy 1

  Z całym szacunkiem dla ciężkiej pracy górników jednakże śmiem twierdzić że wszelkie przywileje w tym tzw.deputaty powinny zostać już dawno zlikwidowane. Nie oszukujmy się, górnik jak każdy inny zatrudniony otrzymuje wypłatę za swoją pracę. Idąc tokiem rozumiwania górników i ich rodzin podobne przywileje powinny objąć również inne grupy zawodowe. Dlaczego oni mają być objęci specjalnym traktowaniem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX