Prześwietlić VAT za czasów PO i PSL? "PiS próbuje ugasić pożar wywołany nagrodami Beaty Szydło"

PiS chce powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać nieprawidłowości przy ściąganiu podatku VAT, ale za rządów koalicji PO-PSL. "To gra, spektakl polityczny"

Opozycyjne kluby nie bagatelizują sprawy, ale wciąż wahają się, czy poprzez wniosek w tej sprawie w takim kształcie.

Diabeł tkwi ... w latach

Zdaniem ludowców zawężenie prac (tylko do lat 2007-2015) w rezultacie może utrudnić rzetelne wyjaśnienie sprawy. 

Oczywiste jest, że jeżeli będziemy badali całe to zjawisko, należałoby je zbadać od 2005 roku, poprzez nasze rządy, ale nie ukrywamy, że chętnie przyjrzymy się, jak to jest teraz. Bo przecież nikt nie ma złudzeń, że zjawisko to zostanie zminimalizowane do zera

- mówi Radio TOK FM Piotr Zgorzelski z PSL. 

Czy jego partia poprze wniosek, aby taka komisja śledcza powstała?

- Wcale nie jest przesądzone, że Polskie Stronnictwo Ludowe otrzyma miejsce w komisji, bo przypomnę, że jesteśmy w sposób szczególny traktowani przez PiS. Pozbawiono nas miejsca w prezydium Sejmu, chociaż jesteśmy pełnoprawnym klubem - skomentował poseł Zgorzelski, podkreślając, że nie do końca wierzy w powodzenie nowej komisji śledczej. 

Zdajemy sobie sprawę, jak kończą takie komisje. Nie dochodzą do żadnej konkluzji, tylko stanowią młot polityczny

- mówi gość Radio TOK FM. Samo zaś zainteresowanie mediów sprawą VAT-u nazywa spektaklem politycznym. 

Najpierw przesłuchanie ministra Kapicy, później informacja o komisji, która ma ugasić pożar wywołany nagrodami. To gra polityczna. Na początku jest Jacek Kapica, później pewnie Donald Tusk, a wiadomo, jaki jest okres: kampania przed wyborami samorządowymi, które nie są specjalnością PiSu

PiS: To afera Donalda Tuska

Karol Karski z PiS tłumaczy z kolei, że przedmiot prac komisji musi być bardzo precyzyjny i nie powinno się go do woli rozszerzać.

Podejrzewam, że koledzy Donalda Tuska chcieliby, żeby to jeszcze od 45 roku miało miejsce, bo wtedy można by zajmować się wieloma innymi sprawami, a nie tym, co rzeczywiście się działo w tamtym momencie

- komentuje Karol Karski, dodając: - Nie ucieknie się od tego, że jest to afera Donalda Tuska. 

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej trafił do Sejmu w miniony wtorek. Ma ona liczyć w sumie 9 posłów: 5 z PiS i 4 z opozycji, a jej pracami miałby pokierować Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

"Zielona wyspa dla oszustów"

Przypomnijmy. Klub Kukiz'15 już pół roku temu złożył do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania "prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych, podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego". Sprawa jednak nabrała tempa po aresztowaniu Jacka Kapicy, byłego wiceministra finansów i szefa Służby Celnej. 

- Najbardziej ostrożny szacunek mówi, że z lat 2007-2015 skumulowana luka w VAT to jest 262 mld zł. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile rzeczy w Polsce za te pieniądze można by było zrobić. Komisja śledcza ma zbadać, w którym miejscu było zaniedbanie, gdzie była niekompetencja, gdzie była zła wola, gdzie była decyzja polityczna, żeby te miliardy zamiast w budżecie znalazły się w kieszeniach mafii VAT-owskich. Wiadomo było, co trzeba robić, inne kraje europejskie wprowadzały tego rodzaju działania, Polska tego nie robiła, była „zieloną wyspą” dla oszustów, VAT-owskich mafii - zapowiedział  podczas konferencji prasowej Marcin Horała, przewodniczący komisji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Prześwietlić VAT za czasów PO i PSL? "PiS próbuje ugasić pożar wywołany nagrodami Beaty Szydło"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba zacząć od samego początku tej "postubeckiej zmowy".
  Zacznijcie od spółki Telegraf.
  Kwakwakwa.

 • Oceniono 5 razy 3

  Czy ktoś z PISoludków przewinął już prezesa ? Pewnie ma już pełnego pampersa.

 • Piotr Tatarski

  Oceniono 2 razy 2

  PiS działa w tym wypadku w interesie polskiego społeczeństwa, któremu przez lata rządów PO&PSL zajmujący się finansami państwa minister Rostowski wmawiał, że "pieniędzy nie ma i nie będzie", co jak widać było oczywistym kłamstwem. Olbrzymie pieniądze w tym czasie znalazły się w kieszeniach "mafii vatowskiej", czyli ludzi z kręgu biznesu, którzy okradali państwo polskie i społeczeństwo na gigantyczną skalę, a Tusk i całe PO&PSL propagandowo osłaniały tę gigantyczną aferę za finansowe wsparcie. Ewidentną nieprawdą jest, że podnoszenie dzisiaj tego tematu ma przykryć "aferę nagród Szydło", bo raz, że wymiar tych spraw jest nieporównywalny, a dwa, że wypłacone nagrody dla "pracowników ministerstw" w okresie rządów PO&PSL są kilkadziesiąt razy wyższe niż te, które wypłacono za czasów Szydło.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Tyle ze pieniadze calkiem realne, ktos jednak dla zwyklej ludzkiej przywoitosci pownien pojsc siedziec.

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Po ustawie o IPN, nagrodach Szydło, komisji d/s Ambergold to będzie kolejna porazka PiS-uarów. Ta komisja skończy tak samo jak komisja d/s banków Zawiszy. Najpierw oddajcie kasę złodzieje, a pózniej mozecie kogokolwiek kontrolowac i sprawdzac. Afera węglowa wygenerowana przez pisuary zakończyła się śmiercią pani Barbary Blidy. Ile osób straci zycie w związku z aferą vat, którą zamierza wygenerowac PiS, ? wiedzą tylko Brudziński i Ziopbro. Pisuary chcą stworzyc sztucznie aferę vat-owską zeby przykryc najnowszą swoją wtopę z wiceministrem środowiska Gajdą i dopisaniem przez niego do ustawy takiego SLD-owskiego ,, i czasopism,, i PSL-owskiego ,,i innych roślin,, do ustawy o biopaliwach. Próba wyprowadzenia z budzetu państwa miliardów złotych, które utuczą firmy zagraniczne, to jak kupienie przez Glińskiego za 600 milionów zeta
  obrazu, który i tak wisiał w polskim muzeum i nie miał prawa nigdy wisiec w innym miejscu. Ponoc Kaczyński kupił 1 kwietnia od pani Gos swojego kota za 1,5 miliona zeta ? Takie plotki po prostu opowiadają pisuary na mieście. Podpowiadam jesze raz jakie komisje śledcze mogą
  podreperowac pisuarom sondaze. Komisja d/s SKOK Biereckiego, d/s kościelnej komisji majątkowej, i do sprawy zakupu, działalności i sprzedazy Mozejek. Od czegoś trzeba zacząc.

 • swobodan1

  0

  Czy Tok FM mógłby opinie publiczna poinformować o "Brejzolandzie" w Inowrocławiu
  czyli lewych fakturach ?

 • swobodan1

  0

  Proszę sobie przypomnieć od kiedy się mówi o nieprawidłowościach przy ściąganiu VAT
  a od kiedy się mówi o nagrodach. Mam pytanie jaki jest koszt tego "rajdu samochodowego"
  PO i z czyich pieniędzy jest to płacone ? Na jakiej podstawie były marszałek Senatu
  Borusewicz dostał nagród,premii i odpraw w wysokości 600 tys zł i czy zwrócił chociaż
  część pieniędzy za przeloty z W- wy do Gdańska i z Gdańska do W-wy tylko za przeloty
  samolotem związane z wyprowadzeniem swojego psa na sranie ?

 • 2bxornot2b

  0

  Z ustaleń "Faktu" wynika, że do PISF wciąż zgłaszają się osoby i instytucje, które domagają się obiecanych przez poprzednie kierownictwo pieniędzy.
  - Przychodzą ludzie i żądają a to milion złotych na film, a to nagrody wręczonej tylko słownie na jakimś konkursie. Był przypadek umowy ustnej na 100 tysięcy euro - opowiada "Faktowi" człowiek związany z PISF.
  Chcecie powrotu do postmagdalenkoweg syfu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX