"Obrzydliwe. To mi się nasuwa po przemówieniu Kaczyńskiego". Opozycja ocenia rocznicę Smoleńska

- Gdy Kaczyński porównał katastrofę do mordu w Katyniu, byłam zszokowana - przyznaje posłanka Scheuring-Wielgus. - Prezes PiS ma mocno wypaczoną definicję dobra - mówi z kolei Agnieszka Pomaska.

Zdaniem posłanki Nowoczesnej, większość wystąpienia prezesa PiS nie pasowało ani do miejsca, ani do okoliczności. - To było przemówienie wykluczające, pokazujące wyższość PiS. Kaczyński zaczął od 96 ofiar, a skończyło się na jednej ofierze. Choć nie zaczął źle, to szybko powiedział, że nie wszystkie ofiary były polskiej narodowości i mówił już wyłącznie o Porozumieniu Centrum i Lechu Kaczyńskim - stwierdziła Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z Tokfm.pl.

- Najbardziej przeraża, że Kaczyński za każdym razem tę tragedię wykorzystuje do bieżącej polityki. On to robi specjalnie. - oceniła. Według niej ton dzisiejszego przemówienia nie pozostawia wątpliwości, że ogłoszenie końca miesięcznic smoleńskich - w znanej do tej pory formie - nie jest zapowiedzią uspokojenia emocji. - Widzę, że Kaczyński i tak będzie to kontynuował. Tylko w inny sposób. Obrzydliwe - to mi się nasuwa po tym przemówieniu - stwierdziła.

Posłanka Nowoczesnej przyznała, że największym zaskoczeniem było dla niej odwołanie się przez Kaczyńskiego do mordu na polskich oficerach w Katyniu. - Myślałam, że się przesłyszałam. Kaczyński powiedział, że w katastrofie smoleńskiej zginęła znaczna część polskiej elity i w Katyniu "też mordowano polską elitę". Zaszokowało mnie to - mówiła.

Posłanka PO: Prezes Kaczyński ma mocno wypaczoną definicję dobra

Porównanie katastrofy ze zbrodnią katyńską zaskoczyło też Agnieszkę Pomaską z PO. Posłanka wskazała również, że jej zdaniem występujący po Jarosławie Kaczyńskim prezydent Andrzej Duda mówił to, co chciał usłyszeć prezes PiS. - Głowa państwa nie zachowuje się na miarę swojej funkcji - oceniła.

Według posłanki, choć w przemówieniach dominowała retoryka pojednania, to niewiele kwestii dzieli Polaków, tak jak kwestia upamiętnienia 10 kwietnia. - Jednoczenie na siłę przynosi odwrotne efekty. Prezes Kaczyński ma mocno wypaczoną definicję dobra. Myśli, że może decydować co jest dobre, a co złe. A to rząd PiS stawia zasieki i wzmaga ochronę, dzieli Polaków na "lepszy i gorszy sort" - komentowała dla Tokfm.pl.

Razem: PiS często mówi o przywracaniu godności w kontekście pomników i pustych gestów

Maciej Konieczny z partii Razem widzi w obydwu przemówieniach element pozytywny: - Nie były poruszające, ale nie były też szczególnie konfrontacyjne, dawały nadzieję, że temat Smoleńska powoli zacznie być traktowany jako wydarzenie historyczne. Ciągły partyjny spór wokół tragedii smoleńskiej bardzo szkodzi polskiej demokracji - komentował.

Działacz partii Razem odniósł się też do słów Kaczyńskiego, który nazwał pomnik wyrazem "przywracania godności narodu":

- PiS często mówi o przywracaniu godności w kontekście pomników i pustych gestów. Polskie społeczeństwo potrzebuje godnych płac, godnych warunków mieszkaniowych, działającej służby zdrowia. Rząd dużo mówi o godności, a w tym samym momencie zamiast sensownego programu mieszkań komunalnych daje prezent deweloperom - skomentował, nawiązując do tzw. lex deweloper.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (113)
"Obrzydliwe. To mi się nasuwa po przemówieniu Kaczyńskiego". Opozycja ocenia rocznicę Smoleńska
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 26 razy 22

  Facet jest moralnie winny śmierci brata - więc próbuje tymi szopkami odwrócić od siebie uwagę ...

 • justas32

  Oceniono 21 razy 19

  To że facet próbuje wprowadzić kult brata z obrzędami pseudo-religijnymi - to rozumiem. Ale że ciemny lud tysiącami na te szopki przyjeżdża - to mnie przeraża ...

 • justas32

  Oceniono 21 razy 19

  Lech Kaczyński powinien zostać świętym !!! Byłby patronem pijaków, lotników i tych którzy lekceważą przepisy BHP ...

 • spam_box

  Oceniono 24 razy 16

  Wszystkiego naj wszystkim z okazji 96. dnia bratobójcy!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 16

  Podsmoleńska mgła.
  Przykryła ślady zbrodni.
  Brat zabił brata.

  Fiku-miku, takie mi wyszło haiku.

 • def11

  Oceniono 24 razy 16

  Bo to jest obrzydliwe, choć zapewne Goebbels byłby z prezesa dumny

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 17 razy 15

  A DZIEWICA ORLEAŃSKA W TLE ZA WUJKIEM . ZA PIENIĄDZE KAŻDĄ ROLĘ SIĘ ZAGRA ?

 • pollion1

  Oceniono 17 razy 15

  „To buduje związek z tym, co wydarzyło się w 1940 roku w Katyniu. Tam też mordowano polską elitę” mówi Kaczyński przy odsłonięciu pomnika ...wyjątkowo bezczelna wypowiedz !

 • zsm-5

  Oceniono 17 razy 15

  Kurdupla nie można traktować inaczej, niż jak zwykłego pseudokatolickiego sqrwiela. Może w końcu będzie traktowany tak, jak na to zasługuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX