"Prezydent wie, że słowa o 'parchach' były haniebne". Kraśko podpowiada, jak powinien zachować się Duda

- To jest niewyobrażalne, że osoba która uważa się za historyka, mogła powiedzieć, że kiedy Polacy w innych częściach Warszawy czy Polski cierpieli, to Żydzi w getcie się bawili - ocenia Piotr Kraśko.

Oficjalne obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim odbędą się jutro (w czwartek) w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Jak podkreślił Piotr Kraśko w Poranku Radia TOK FM, w uroczystościach nie weźmie udziału wielu z tych, którzy "przez kilkadziesiąt lat upamiętniali tę rocznicę".

- Część uważa, że nie jest dobrym pomysłem, by odgrodzić to miejsce barierkami, żeby do pomnika nie można było swobodnie podejść. Część, jak prof. Henryk Szlajfer, napisali list do prezydenta Andrzeja Dudy  tłumacząc swoją decyzję. Mówią o polityce, jaką od dwóch lat uprawia PiS. Ale też zdają pytania panu prezydentowi: czy zareagował Pan na słowa o "parchach", użyte przez jednego z czołowych publicystów pańskiego obozu politycznego? - cytował Kraśko.

Przypomnijmy, że tym, który w trakcie kryzysu wywołanego nowelizacją ustawy o IPN, używał słowa "parchy" był Rafał Ziemkiewicz.

"Jest czymś haniebnym"

Wspomniany prof. Henryk Szlajfer, zwrócił też uwagę - w swoim liście - że prezydent nie zareagował, kiedy wojewoda mazowiecki z PiS odmawiał przez tygodnie wydania decyzji o włączeniu syren 19 kwietnia - w rocznicę wybuchy powstania.

Zdaniem Kraśki, powodów do zadawania pytań prezydentowi Andrzejowi Dudzie jest więcej.

- Kilka dni temu rozmawiałem z prof. Michałem Głowińskim, który miał siedem lat, kiedy razem z rodzicami trafił do warszawskiego getta. Był prowadzony na Umschlagplatz. Miał stamtąd, razem z rodzicami, pojechać do Treblinki. W ostatniej chwili udało im się uciec. Ale kiedy tylko przekroczyli mur getta wpadli na szmalcownika. Ten szmalcownik dał jego rodzicom czas, na zgromadzenie pieniędzy, i powiedział:  a ja z państwa synem zagram w szachy. I  ten mały chłopiec grał w szachy z człowiekiem, o którym wiedział, że zależy od niego ich życie i śmierć.  Nigdy więcej już nie zagrał w szachy. Do dzisiaj unika tych miejsc, gdzie kiedyś było getto. I absolutnie ma rację, kiedy mówi, że jeżeli jest przewidziana kara za kłamstwo oświęcimskie, to powinna być też przewidziana kara za kłamstwo gettowe - podkreślał Kraśko.

Czytaj też: Zmiany w ustawie o IPN mogą przynieść odwrotny skutek. "Seria artykułów o szmalcownikach">>>

Co powinien zrobić Andrzej Duda?

Dziennikarz przypomniał "haniebną" wypowiedź dr Ewy Kurek. Kontrowersyjna historyczka przypomniała o sobie przy okazji napięć w relacjach polsko-izraelskich, które wywołała nowelizacja ustawy o IPN. Kurek nie tylko powtarza tezę, o Żydach bawiących się w getcie, twardo broniła - w publicznych wypowiedziach - polityki rządu Mateusza Morawieckiego.
- To jest niewyobrażalne, że osoba która uważa się za historyka, mogła powiedzieć, że kiedy Polacy-  w innych częściach Warszawy czy Polski - cierpieli z powodu łapanek i egzekucji, to Żydzi w getcie się bawili i cieszyli, z autonomii jaką wynegocjowali z Niemcami - uważa Piotr Kraśko.

- Oczywiście to nie jest tak, że jutro w południe, pan prezydent powinien sam zacząć przesuwać barierki, które będą pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Ale myślę, że pan prezydent  doskonale wie, że słowa o „parchach” były haniebne. Myślę, że pan prezydent doskonale też wie, jak  haniebne były słowa Ewy Kurek - mówił.

I podkreślił, że podczas takich uroczystości jak jutrzejsza rocznica, "nigdy żaden polityk nie będzie najważniejszy".

- Oni są tam po to, by w naszym imieniu pochylić głowę przed bohaterami. Może to jest rzecz najważniejsza, jaką można jutro zrobić i to będzie przykład patriotyzmu - stwierdził dziennikarz.

Czytaj też: 50 lat po Marcu '68. "Zdarza mi się słyszeć: chcesz pisać, to pisz w swoim języku, a nie w naszym">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Kraśko podpowiada prezydentowi Dudzie, jak się zachować. "Prezydent wie, że slowa o 'parchach' były haniebne"
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 7 razy 5

  Pan Duda zwany prezydentem, powinien z racji urzędu robić wiele rzeczy ...
  Jednak póki co, najlepiej "wychodzi" mu jazda na nartach.

 • Oceniono 9 razy 5

  Nie wiem skąd ta teoria. A co na temat Tuwima, Slonimskiego, Berka Joselewicza itd. Myślisz, że gdyby nie było innych kultur my byliśmy bogatsi kulturowo? Największymi ośrodkami kultury na świecie są miasta wielokulturowym. Homogenicznosc zabija rozwój. I tyle!

 • notremak

  Oceniono 8 razy 4

  Ten osobnik, nędzna imitacja prezydenta, powinien jedynie jak najszybciej podać się dymisji...
  Może go to jeszcze uratować przed celą.

 • apolis

  Oceniono 7 razy 3

  Powiedzieć o Ewie Kurek "kontrowersyjna historyczka",
  to tak jakby seryjnego gwałciciela kobiet nazwać ""kontrowersyjnym uwodzicielem"...

 • six_a

  Oceniono 4 razy 2

  podpowiadanie kukiełce, jak się ma zachować, doprawdy mija się z celem. o zachowaniu kukiełki zadecyduje aktor trzymający kijek w tyłku kukiełki.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 2

  Redaktorze Kraśko, NIE ZNĘCAJ się nad człowiekiem.
  On już i tak ma PO CAŁOŚCI przeyebane u teściów i szwagra.... :-))

 • stefan4

  Oceniono 3 razy 1

  > Prezydent wie, że słowa o 'parc‍hach' były haniebne

  Jestem pełen uznania dla głębokiej wiedzy Prezydenta.

 • wujojano

  Oceniono 3 razy 1

  Czego oczekiwać od Dudy? Przecież nie chce się narazić znacznej części swojego elektoratu, a żona jakoś to wytrzyma. Na razie przecież nikt jej jeszcze nie opluł w miejscu publicznym. Kto wie zresztą, czy i wtedy nie będzie musiała udawać, że deszcz pada.

 • quaga

  Oceniono 7 razy 1

  Kiedy wreszcie telewizja TVN wyemituje serial Holokaust który tematykę zagłady Żydów rozpropagował na całym świecie. Kiedy Polacy zobaczą w nim polskich żołnierzy ( z orzełkami na czapkach!) którzy rozstrzeliwują dzieci i kobiety żydowskie i konwojują transporty do obozów zagłady to zrozumieją dlaczego cały świat uważa Polskę za sprawcę Holokaustu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX