"Kaczyński mógłby być szejkiem". Według Gronkiewicz-Waltz pomnik smoleński to zemsta

- Kaczyński się mści, bo ma taki charakter - tak prezydent Warszawy podsumowała plany PiS ws. obniżki pensji samorządowców. Gronkiewicz-Waltz uważa, że prokuratura powinna zbadać przejęcie placu Piłsudskiego.

Zdaniem prezydent stolicy, prokuratura powinna zająć się sprawą pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. Rząd PiS który przejął zarządzanie placem od ratusza jesienią ubiegłego roku. - Napisałam do prokuratora, że władze nadużyły swoich uprawnień - powiedziała Gronkiewicz-Waltz w TOK FM.

Przypomnijmy: jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oddało wojewodzie mazowieckiemu plac w trwały zarząd. Teren jest - decyzją byłego szefa MSWiA, Mariusza Błaszczaka - tzw. terenem zamkniętym, ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.

Oni nas bezczelnie oszukali. Mówili, że to ze względu na bezpieczeństwo, a o pomnik chodziło. Uważam, że miejsce wskazane wcześniej przez Radę Warszawy na budowę pomnika smoleńskiego, było bardzo dobre.

- powiedziała prezydent stolicy. - Nie byliśmy przeciwni budowie pomnika, ale z tym placem Piłsudskiego przesadzili. I jeszcze na parkingu będzie stał pomnik Lecha Kaczyńskiego. Gratuluję wyboru - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz w Poranku Radia TOK FM.

Prezydent stolicy zwróciła uwagę na plany PiS dotyczące innej ważnej przestrzeni historycznej. - Wczoraj dowiedziałam się, że chcą kupić Westerplatte. A jak Adamowicz nie odda za 2 mln, to może wejdą na Westerplatte? A już tacy byli w 1939 roku, co wchodzili na Westerplatte. Będą kupować place, a jak nie kupią, to będą zabierać... - zastanawiała się.

Propozycję odkupienia Westerplatte złożył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, którego na stanowisko mianował min. Piotr Gliński.

Prezes PiS szejkiem?

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że powoli kończy przygodę z samorządem. Nie będzie walczyć o czwartą kadencję na fotelu prezydenta Warszawy.

Powiedziała, że pieniądze związane z funkcją publiczną nie powinny decydować o starcie w wyborach na wójta, prezydenta czy burmistrza, bo tego rodzaju praca "to misja". Ale podkreśliła, że nie podoba jej się pomysł ustawowego ograniczenia zarobków samorządowców.

- Ludzie którzy mają 40 lat, czy mniej, mają przecież rodziny, kredyty. Trzeba im stworzyć godziwe warunki. Myślę, że pomysł ustawy to rodzaj zemsty za to, że PO - a dokładnie Krzysztof Brejza - ujawniła te wszystkie nagrody. I Kaczyński się mści, bo on ma taki charakter. On lubi się mścić - powiedziała prezydent Warszawy.

Czytaj też: "Każe mi pan żyć skromniej? Ależ ja żyję skromnie" - pisze samorządowiec do prezesa PiS>>>

Gronkiewicz-Waltz przyznała, że ostatnio Kaczyński po prostu ją... rozśmieszył.

-  Jak powiedział, że jako radca prawny, by dobrze zarabiał - sprecyzowała prezydent stolicy. - On sobie nie zdaje sprawy, że w samej Warszawie jest siedem wydziałów prawa i radców prawnych jest bardzo dużo. I nie jest łatwo zarobić "kawałek grosza". A po drugie - nie słyszałam, żeby miał aplikację, a pracę pisał z teorii prawa. Mógłby być też np. szejkiem i mieć dużo pieniędzy, jakby była ropa w Warszawie - podsumowała Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Dorotą Warakomską.

Napisze ws. pieniędzy

Na 25 kwietnia zaplanowano posiedzenie tzw. komisji reprywatyzacyjnej min. Jakiego, na które znowu wezwano Hannę Gronkiewicz-Waltz. Do tej pory prezydent nie stawiła się na żadne wezwanie. Argumentowała, że komisja powstała z naruszeniem prawa.

W TOK FM nie chciała powiedzieć, czy za tydzień pojawi się na posiedzeniu. - Bardzo się cieszę, że NSA stwierdził że nie mam obowiązku przychodzić, że grzywny były niesłusznie nałożone. Nie zdążyłam jeszcze wniosku napisać, żeby szybko te pieniądze zwrócić - powiedziała. Dodała, że przewodniczący Patryk Jaki zapewne szybko ją znowu ukarze, "żeby wyjść na zero". - Ale nie  będziemy się tak bawić, w taki teatr.  Tak naprawdę nic ta komisji nie załatwiła - oceniła prezydent Warszawy w TOK FM.

Czytaj też: W "Poranku Radia TOK FM" rozmawiają o marszu ONR, a do studia dzwoni Gronkiewicz-Waltz>>>

TOK FM PREMIUM