"Nie chcę nikogo szantażować" - Schetyna odpiera zarzuty Żakowskiego

- W poniedziałek podpisujemy umowę w Poznaniu. Miasto po mieście, powiat po powiacie będziemy przychodzić z tą koalicją - zapowiada Schetyna. Wg lidera PO, tylko wspólny strat da szansę wygrania z PiS.

Poznań i - jak mówił w TOK FM Grzegorz Schetyna  - "kilka innych miast w Wielkopolsce", to kolejne miejsca, w których PO i Nowoczesna wystawią wspólne listy wyborcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

- Te wybory będą świadczyć o wszystkim, a przede wszystkim o dojrzałości opozycji. Lekcja węgierska jest dojmująca. Wnioski są bardzo proste: opozycja razem, jak najszerzej - od centroprawicy do lewicy - mówił Schetyna w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

- Ale jak pan ogłasza kto będzie kandydatem we Wrocławiu, nie gadając z Kasprzakiem z Obywateli RP, który też jest z Wrocławia, ale też nie gadając z wieloma innymi, to jaka to będzie wspólna lista? To będzie pana lista, dla której chce pan mieć poparcie innych. To jest szantaż polityczny, któremu nie ulegnie duża część sceny politycznej - ocenił dziennikarz.

- Nie chcę nikogo szantażować. To musi wyglądać inaczej - deklarował przewodniczący PO.

Czytaj też: "Koalicja Platformy i Nowoczesnej nie wygra z PiS" - ocenia Pawlak>>>

Rozmawiać trzeba. Ale...

Żakowski przytoczył wypowiedź Pawła Kasprzaka. Lider Obywateli RP zarzuca PO brak chęci do rozmów ze stowarzyszeniami obywatelskimi i niechęć do pomysłu prawyborów.

- Jestem zwolennikiem rozmowy o projektach, także o personalnych, nawet jeżeli są trudne. Bo one są zawsze w polityce najtrudniejsze. Chcę rozmawiać o nazwiskach, chcę się o nie spierać, ale nie chcę dyskutować - w 10-20 czy 40 osób - co powinniśmy zrobić. Wolę rozmawiać tak jak z Nowoczesną. Podpisaliśmy umowę, która będziemy rozszerzać o następne partie i środowiska. Możemy się spierać, będziemy zmieniać kandydatów i szukać jeszcze lepszych, ale chodzi o to, by podstawa była wspólna - przekonywał Schetyna.

A tą wspólną podstawą są - zdaniem lidera Platformy - że celem opozycji jest walka o demokrację, o obecność Polski w UE.

- A potem pan wychodzi i ogłasza - bez konsultacji - kto będzie kandydował. To oni się burzą. To jest naturalne, tak to działa. Nie chcę pana pouczać, bo to pan jest mistrzem politycznym, a jak tylko obserwatorem - stwierdził Żakowski.

-  Nie jest tak źle, pani redaktorze - ripostował Schetyna.

Czytaj też: Czy Polacy znają propozycje Nowoczesnej? Kraśko chce się zakładać z Lubnauer>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM